Slavný zachránce Brna Jean Louis Raduit de Souches zemřel zneuznán a v ústraní

Známý zachránce Brna Jean Louis Raduit de Souches se narodil 16. srpna 1608 v hugenotské rodině ve městě La Rochelle. Jako mladík se účastnil více než ročního obléhání svého rodného města, což byla zkušenost, kterou později využil při obléhání Brna.

De Souches se nechal naverbovat do švédské armády a působil v ní až do roku 1642. Byl to mimo jiné i velmi vzdělaný muž. Vyprávělo se o něm však, že byl prchlivý, rychle vzplanul a měl často problémy se svými nadřízenými. Právě pro rozpory, kdy mu hrozil i vojenský soud, opustil švédskou armádu.

Ve Vídni se seznámil s bratrem habsburského císaře Ferdinanda II. Leopoldem Vilémem, biskupem olomouckým a velitelem císařských vojsk. Ten se rozhodl využít jeho znalostí z švédské armády a již v říjnu 1642 ho jmenoval plukovníkem dragounského pluku v císařských službách. Výrazně na sebe pak upozornil při obléhání Olomouce, kdy si svým hrdinským jednáním získal dobré jméno u dvora. 14. března 1645 byl jmenován velitelem obrany města Brna.

Švédský maršál, postrach císařských vojsk za třicetileté války. Kudy táhl, tudy drancoval. I v Čechách

Po porážce císařských vojsk u Jankova táhli Švédové na Vídeň, ale v cestě jim stálo Brno s pevným hradem Špilberk. Šance Brna byly velmi nízké. Brno odolávalo od 3. května do 23. srpna 1645, tedy po dobu celých 112 dní dvacetinásobné přesile. Velitel zde uplatnil prakticky všechny zásady, které zažil jako mladý v La Rochelle. Zlomovým dnem byl 15. srpen. Tehdy Švédové útočili na šesti místech. Brno však bylo, jako jediné město na Moravě, ubráněno a švédská armáda musela s nepořízenou odtáhnout. Ubránění Brna zničilo pověst neporazitelnosti generála Torstensona a odvrátilo útok na Vídeň. Také urychlilo mírová jednání ve prospěch habsburské monarchie.

V bitvě u Lützenu padl švédský král, v ohrožení se ocitl ale i Albrecht z Valdštejna. Naštěstí tam měl své pappenheimské

Za své zásluhy byl de Souches povýšen na generála a stal se vojenským velitelem Moravy. O tři roky později se stal polním maršálem Moravy a dohlížel na odchod Švédů z Moravy, Čech a Dolních Rakous. Podílel se také na obnovení obrany měst a po smrti svého spoluobránce Brna Ogilvyho se stal i velitelem pevnosti Špilberk a byl povýšen do hraběcího stavu. Další zásluhy si získal zatlačením Turků za Dunaj a osvobozením slovenských měst. Také se podílel na opevnění Leopoldova a roku 1665 se stal rovněž i velitelem městské gardy ve Vídni. Následně ho služba přivedla na území Belgie, kde bojoval proti rodné Francii.

FOTO: Jean Louis Raduit de Souches

Jean Louis Raduit de Souches - Jean Louis Raduit de Souches – ŠpilberkJean Louis Raduit de Souches - Jean Louis Radult de Souches – náhrobekJean Louis Raduit de Souches - Kostel sv. Jakuba Většího – náhrobní deskaJean Louis Raduit de Souches - Jean Louis Raduit de SouchesJean Louis Raduit de Souches - hrobka de Souches

Jeho prchlivá povaha však zapříčinila, že po návratu do Vídně si získal mnoho nepřátel a nakonec byl zbaven všech vojenských funkcí. Stárnoucí a oční chorobou postižený umírá 12. srpna na svém zámku v Jevišovicích ve věku necelých 74 let. Podle jeho poslední vůle byl pohřben v kostele sv. Jakuba Většího v Brně. Můžeme zde vidět klečící bronzovou sochu na mramorovém náhrobku. Na jeho přední straně je umístěna kartuše ve staroněmčině vyjmenovávající všechny slavné činy. Roku 1935 vymřel i jeho rod po přeslici, když zanikla jevišovická větev. Potomci slavného vojevůdce žijí dodnes v jižní Itálii.

Dnes, 10:46
Celorepubliková síť elektro prodejen Electro World se v ČR rozroste o 21 prodejen K+B Expert....
Dnes, 06:00
Ačkoliv se to tak nemusí zdát, Erik Pardus alias strážmistr Zahálka z Četnických humoresek byl...
Včera, 18:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 18:20
Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února přejdou pod státní podnik Diamo, už absolvovali...
Včera, 15:06
Na konci letošního ledna skončí platnost dálničních známek na rok 2020 a s nimi skončí...
Včera, 13:25
Moravští Chorvaté žili na Břeclavsku od 16. století. Paradoxně, samostatná Československá republika pro ně znamenala...
Včera, 13:00
Děti v Česku s kamarády komunikují častěji přes sociální sítě než osobně. Na internetu či...
Včera, 11:15
„Božena Němcová byla silná osobnost, v dnešní době by byla nadšená z toho, že ženy...
Včera, 08:59
V oknech Piaristického kláštera v Příboře na Novojičínsku bude od úterý k vidění výstava O...
Včera, 05:52
Snad každá žena měla tu čest je někdy nosit. Řeč je o silonkách, které před...
18.1.2021
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Reklama