Stromeček strojili nejen pro sebe, ale také pro služebnictvo. Vánoční pohádka schwarzenberská

Další fotky

Osud Adolfa Schwarzenberga, posledního majitele Hluboké, vás zaujal, a tak jsme se vypravili za dalšími osudy rodu do Třeboně. Třeboňské panství bylo prvním, které Schwarzenbergové získali do svých držav natrvalo.

Z gotického hradu renesanční zámek

První zmínka o Třeboni pochází z 13. století. Rozkvět města začíná po roce 1366, kdy panství od Landštejnů zakoupili Rožmberkové. Nejznámější jsou až ti poslední – Vilém z Rožmberka a jeho mladší bratr Petr Vok. V dobách jejich mládí vypukl v Třeboni roku 1565 rozsáhlý požár. Ten zničil gotický hrad a na jeho místě nechali bratři vybudovat rozsáhlý renesanční zámecký areál.

Český místokrál Vilém z Rožmberka měl zálibu v alchymii. V Třeboni tehdy působilo několik desítek alchymistů, přičemž ti nejvěhlasnější, John Dee či Edvard Kelly, mohli pobývat a působit přímo na zámku nedaleko vladařovy ložnice.

Přestože byl čtyřikrát ženat, umírá Vilém z Rožmberka bezdětný. Vlády se ujímá jeho mladší bratr Petr Vok, milovník umění a nadšený sběratel knih a uměleckých předmětů. Ten počátkem 17. století volí Třeboň za své jediné sídlo, zatímco ostatní sídla pro zadluženost rodu prodává. Tehdy se Třeboň stává věhlasnou rezidencí hodnou posledního vladaře rožmberského rodu, ale jen do 6. listopadu 1611, kdy ovdovělý a bezdětný Petr Vok umírá.

Zemřel přirozenou smrtí a nikoliv rukou vraha. Poslední večeře u Petra Voka

Novými pány Třeboně se na základě dlouholeté smlouvy stávají Švamberkové. Ti se z třeboňského panství dlouho netěší. Pro své přesvědčení přicházejí o své majetky krátce po bitvě na Bílé hoře, zámek je rabován a pustošen, věhlasná rožmberská sbírka rozkradena a její zbylá část převezena do Prahy a spojena se sbírkou rudolfinskou. Ta se však v závěru třicetileté války stává kořistí švédských vojsk.

Strategické místo mezi Prahou a Vídní

Roku 1660 přechází Třeboň do majetku Schwarzenbergů. Bylo to jejich první panství, které získali v Čechách natrvalo. Málokdo ví, že dva roky předtím získala rodina do zástavy hrad Křivoklát a měla v plánu vytvořit dominium právě v okolí Křivoklátu, Žatce a Loun.

Roku 1661 zakupují Schwarzenbergové Hlubokou a o padesát devět let později Český Krumlov. Jižní Čechy se ukázaly být strategickým místem mezi Prahou a Vídní. Svůj čas tak Schwarzenbergové dělí mezi Třeboň, Hlubokou, Libějovice, rakouské Murau a další desítky zámků.

Nechal vybudovat náš největší rybník. Měl Jakub Krčín spolky s ďáblem?

Severozápadní Čechy však nadále zůstávají strategickým místem z hospodářského hlediska. Vždyť Schwarzenbergové vlastní pivovary nejen v Třeboni a Protivíně, ale i v Žatci a Postoloprtech.

„Kácení“ vánočního stromečku

K Třeboni měli Schwarzenbergové vřelý vztah, a proto zde za knížete Adolfa Josefa a jeho ženy Idy více než sedmadvacet let slavili Vánoce. Svátky Narození Páně byly příležitostí k setkání celé rodiny, vždyť Adolf Josef s Idou měli devět dětí! Do Třeboně se tak rodina sjížděla od roku 1895 zpravidla v období podzimních honů a lovů a prožila zde závěr podzimu, kdy se park zámku a nedaleké hrobky příjemně zbarvil. A pak už nastal adventní čas.

V době adventu Schwarzenbergové obdarovávali chudé a sirotky. Sypali z oken sůl větru, aby nepolámal jejich honosné lesy, rozmisťovali zbytky od oběda zvěři pod stromy v parku. Stromeček strojili nejen pro sebe, ale také pro služebnictvo. O Vánocích obdarovávali koledníky a přijímali četné návštěvy svých zaměstnanců, kteří jim přišli popřát k novému roku. Během Štědrého dne se rodina postila, aby se večer sešla v jídelně ke slavnostní večeři. Poté, co si zazpívali koledy a rozdali dárky, pán zatleskal a do sálu se nahrnuli sloužící. Na stromku pro ně kromě ovoce, čokolády a šňupacího tabáku byla připravena plnicí pera a dokonce papírové bankovky! Není divu, že se každý snažil pro sebe urvat co nejvíce a nejednou se stalo, že stromeček porazili. Připomínka knížecích Vánoc v Třeboni zůstává živá i po sto letech zásluhou místních nadšenců, kastelána i průvodců. V adventním i vánočním čase se tu konají komentované i hrané prohlídky. V krbech praská dřevo a zámeckými pokoji se line vůně jehličí, ovoce a cukroví. Atmosféru dokresluje podmanivá vánoční hudba starých barokních mistrů. Letos tomu tak díky epidemiologické situaci bohužel nebude, ale věříme, že za rok bude třeboňský zámek o Vánocích opět zářit všemi okny do ztichlé zimní krajiny a při prohlídce ukápne nejedné návštěvnici slzička dojetím.

Začátkem ledna pak Schwarzenbergové Třeboň opouštěli, aby stihli plesovou sezonu ve Vídni.

Během roku se do Třeboně často vraceli, vždyť za rybníkem Svět nechali vybudovat honosnou knížecí hrobku. Vzpomínka na zemřelé byla v dějinách rodu vždy důležitá.

Adolf Schwarzenberg. Poslední majitel Hluboké odmítl přijmout Hitlera a zakázal mu vstup na zdejší zámek

Hotel i vyslýchárny gestapa

Šťastná léta ukončila pozemková reforma roku 1922. Díky ní přišli Schwarzenbergové o dvě třetiny svého majetku a v Třeboni jim zůstal jen zámek s parkem. Na hony do okolních lesů už jezdit nemohli, a tak na Třeboň zanevřeli a raději zavítali do Itálie, kde si koupili vilu La Cava. Třeboňský zámek pronajímali k rekreaci a vznikl zde zámecký hotel.

V roce 1940 obsadili zámek nacisté, gestapo si tu zřídilo kanceláře a vyslýchárny. Dva a půl roku po válce byl majetek hlubocko-krumlovské větve Schwarzenbergů zkonfiskován speciálním zákonem Lex Schwarzenberg.

Kdy zpřístupní nové prostory?

Po válce se na zámku otevřela nová expozice, která byla zaměřena spíše na historii rybníkářství na Třeboňsku. Nepotřebný nábytek a obrazy byly v roce 1954 vyneseny na nádvoří a prodávány za symbolické ceny. Až v roce 1996 byly pro veřejnost otevřeny schwarzenberské apartmány se vzpomínkou na dobu, kdy se knížecí rodina sjížděla do Třeboně na Vánoce.

Už za Schwarzenbergů působil na zámku schwarzenberský archiv, který se po zestátnění rozšířil do knížecích pokojů a položil základy státnímu oblastnímu archivu.

Renesanční vila v zahradě. To je zámek Kratochvíle

„Archiv se nyní stěhuje do nových prostor v bývalém augustiniánském klášteře, byť depoty pod takzvanou Dlouhou chodbou bude instituce užívat i nadále, přece jen zde má více než čtyřsetletou tradici. Historie zámku je dnes prezentována ve východním křídle, navíc s výhledem na příjezdovou cestu. Šestihektarový zámecký park byl zakládán se zřetelem, aby pohled na něj zahřál u srdce právě ze zámeckých oken. Právě pro tento účel vybudovali Schwarzenbergové  prosklenou lodžii, na kterou se vcházelo z Císařského zlatého sálu. Ten dosud zdobí původní žaluzie, závěsy, zrcadla, honosná kamna i konzolové stolky. To vše bylo od padesátých let využíváno jen jako depozitář. Zahradní a jižní křídlo zámku skrývá též zámeckou kapli s výhledem na malebné třeboňské náměstí, zimní jídelnu, prosklené arkády, ložnice i renesanční komnaty s dochovanými rožmberskými malbami. Je jen otázkou času, kdy budeme moci otevřít všechny zámecké prostory návštěvníkům,“ plánuje kastelán třeboňského zámku Vít Pávek a dodává, že třeboňský zámek je svou rozlohou čtvrtým nejrozsáhlejším památkovým objektem na území Česka.

FOTO: Vánoční pohádka schwarzenberská

Vánoční pohádka schwarzenberská - Adolf Josef a Ida s rodinou (1907)Vánoční pohádka schwarzenberská - Třeboň, zámek, rozprodej mobiliáře (1954)Vánoční pohádka schwarzenberská - IMG_6383Vánoční pohádka schwarzenberská - IMG_6210Vánoční pohádka schwarzenberská - IMG_6176
Další fotky
Vánoční pohádka schwarzenberská - IMG_6224Vánoční pohádka schwarzenberská - TrebonVánoční pohádka schwarzenberská - IMG_6167Vánoční pohádka schwarzenberská - IMG_6349Vánoční pohádka schwarzenberská - Zimní zámek TřeboňVánoční pohádka schwarzenberská - Schwarzenberská hrobka třebon Domanín
Dnes, 05:48
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
Včera, 13:25
Hypochondrie je porucha osobnosti, která vede k neustálému přesvědčení, že je člověk nemocen. Hypochondr si...
Včera, 11:45
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 11:45
Čím jiným by měl začínat seriál o slavných mordech v hlavním městě Čech než proslulým...
Včera, 11:15
Na severní Floridě ji lidé pozorují čtyřikrát do roka, ale v kanadském Churchillu si ji...
Včera, 06:00
Devatenácté století se chýlilo ke svému závěru, když panorama pražského hradu získalo konečně definitivní, současnou...
16.1.2021
Herci Slováckého divadla plánují vstup do distanční školní výuky. Uherskohradišťská scéna připravila akci Herec do...
16.1.2021
Ne každý věří na přátelství mezi mužem a ženou, obzvláště, když je ženě čtyřicet šest...
15.1.2021
Koňadru pozná asi každý, ale rozhodně není jediným zástupcem svého rodu, s nímž se můžeme...
15.1.2021
V Jeseníkách dnes spadla lavina. Zasypala jednoho člověka, byl nalezen v bezvědomí. Na místě zasahuje...
15.1.2021
Zimní grilování? To rozhodně není sci-fi. Takže nemáte-li ještě plány na víkend, pusťte se do...
Reklama