Princezna a malířka Fahrelnissa Zeid unikla smrti díky své intuici

To však nejsou jediné pozoruhodnosti z jejího bohatého a naplněného života, který trval 90 let. Tedy skoro celé 20 století. Poznala předválečný Berlín i válečný Londýn, výstavu jejích obrazů shlédla britská královna Alžběta II. Jak se to všechno sběhlo?

 • Fahrelnissa Zeid pocházela z vysoce postavené rodiny v Osmanské říši. Její strýc Cevat Çobanlı Pasha v ní byl v letech 1891 – 1895 velkovezírem, otec Şakir Paša jejím vyslancem v Řecku. Tam se potkal se Sarou İsmet Hanım, se kterou se oženil a 7. ledna 1911 se z toho svazku narodila dcera Fahrelnissa.
 • Otce si moc neužila, protože ho v roce 1913 smrtelně postřelil právě jeho syn a zároveň Fahrelnissin bratr Cevat (což zřejmě bylo v rodině oblíbené jméno).
 • Už v dětství začala Fahrelnissa kreslit a malovat a od roku 1919 navštěvovala dívčí uměleckou školu v Istanbulu.

Lady Montagu napsala o zaostalých Čechách i přednostech Turecka, včetně očkování. V 18. století

 • V roce 1920 se ve svých 19-ti letech provdala za prozaika İzzeta Meliha Devrima. Na líbánky spolu odjeli do Benátek, kde se Fahrelnissa poprvé setkala s evropskými malířskými tradicemi. Později studovala v Paříži na umělecké akademii. Narodily se jim tři děti. Její nejstarší syn Faruk (1921 – 1924) zemřel na spálu. Druhý syn Raád (*1923) se později stal také malířem a její dcera Şirin Devrim (*1926) se stala herečkou.
 • V roce 1934 se Fahrelnissa s Devrimem rozvedla a provdala se za prince Zeida bin Husajna z Iráku, který se stal v roce 1935 prvním vyslancem Iráku v Německu. Odstěhovala se s ním do Berlína, kde spolu žili bohatým společenským životem. Roku 1936 se jim narodil Ra’ad bin Zeid, po otci irácký princ. Po anexi Rakouska Německem v roce 1938 se celá rodina vrátila do Iráku a usadili se v Bagdádu.

Jak se Hitler stal čestným muslimem, ale nebylo mu to nic platné

 • Tam Fahrelnissu zachvátila deprese a na rady svého vídeňského lékaře se na krátký čas vrátila do Paříže. Poté cestovala mezi Evropou a Istanbulem, kde se v roce 1941 usadila. Fahrelnissa se poté přidala do avantgardní malířské skupiny D Group a po první společné výstavě v roce 1944 pak pořádala vlastní výstavy ve svém apartmánu.
 • Když se v roce 1946 stal její manžel Zeid bin Husajn vyslancem Iráku ve Velké Británii, usídlila se spolu s ním v Londýně a začala se více zabývat abstraktním uměním. V několika místnostech bytu na ambasádě potom pořádala výstavy a uvítala na nich královnu Alžbětu II. a i další významné osobnosti.
 • V roce 1958 se její manžel měl stát v Iráku regentem svého synovce Faisala II., ale Fahrelnissa ho přesvědčila, aby se do Iráku nevracel. Místo toho spolu odjeli do jejich prázdninového sídla na ostrově Ischia v Neapolském zálivu. 14. 7. 1958 došlo v Iráku k vojenskému převratu a celá královská rodina Hašímovců byla zavražděna. Princ Zeid a jeho rodina tím, že nebyli právě v Bagdádu, smrti unikli. Na vyklizení irácké ambasády v Londýně dostali 24 hodin a tím také skončila ta slavnější část Fahrelnissiny londýnské malířské kariéry.

Skutečná Angelika, markýza andělů. Francouzská šlechtična v harému tureckého sultána

 • V Londýně však Fahrelnissa s rodinou zůstala a žila nadále už jako soukromá osoba. Došlo dokonce i k tomu, že ve věku 57 let poprvé sama vařila. Tato zkušenost ji inspirovala k tomu, aby začala malovat na kuřecí kosti a později i vytvářela plastiky soch z kostí zalitých do pryskyřice, tzv. „paléokrystalos“. Opustila abstraktní umění a začala malovat portréty své rodiny a svých nejbližších.
 • V roce 1963 se po vysoké škole její syn Ra’ad bin Zeid odstěhoval do Jordánska, kde u dvora zastával funkci kancléře. Téhož roku se ve Švédsku oženil s Margarethou Ingou Elisabeth Lindovou pocházející z levobočné větve švédského královského rodu. Mají spolu celkem pět dětí, z nichž nejstarší syn je následníkem iráckého trůnu. I když jen formálním, neboť iráckým státním zřízením je parlamentní republika.
 • V roce 1975 se Fahrelnissa přestěhovala za svým synem Ra’adem bin Zeidem do Jordánska. Rok na to založila v Jordánsku vlastní výtvarnou školu a následujících 15 let, až do své smrti 5. září 1991, v ní osobně své žačky vyučovala.

FOTO: Fahrelnissa Zeid

Fahrelnissa Zeid - Fahrelnissa (sedící úplně vlevo) se svou rodinou okolo roku 1910 – WIKIPEDIEFahrelnissa Zeid - Fahrelnissa se svou dcerou Sirin a synem, princem Raádem v roce 1937 – wikipedieFahrelnissa Zeid - Faisal II. (1935 až 1958), poslední irácký král. Popraven během revoluce 14. července 1958 spolu s mnoha členy své rodiny-wikipedieFahrelnissa Zeid - Fahrelnissa Zeid s manželem, princeznou Sirin a princem Raádem – wikipedieFahrelnissa Zeid - Zeid bin Husajn – druhý manžel – wikipedie
Další fotky
Fahrelnissa Zeid - PRINCEZNA FAHRELNISSA ZEID (1901 – 1991) – WIKIPEDIA
 • Z uměleckého hlediska Fahrelnissa Zeid vynikla především díky svým abstraktním malbám s kaleidoskopickými vzory kombinujícími islámské, perské, krétské a byzantské umění spolu se západními vlivy. V roce 2017 byla na její počest v Londýně vytvořena retrospektivní výstava nazvaná jedna z nejlepších umělkyň 20. století“. Její díla, např. „Towards and Sky“ (1953) se prodávala až za milion liber.

 

Dnes, 16:02
Protože to je barva holčičí a žádná normální osoba mužského rodu přece nechce být osobou...
Dnes, 14:00
Císař rozhodně dnes nemá dobrou náladu. Jeho služebnictvo už si ani nepamatuje, kdy se naposledy...
Dnes, 11:20
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
Dnes, 09:40
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Dnes, 08:55
Sněmovna dnes učinila bydlení dostupnější i mladým rodinám s dětmi. Zrušila nesmyslnou daň z nabytí...
Včera, 16:02
O co jde? Vlastně by se to dalo nazvat evoluční strategií. Samec, a to i...
Včera, 14:19
Zámek s krásným názvem Pátek se nachází ve stejnojmenné obci na pravém břehu Ohře mezi...
Včera, 11:30
Letos více než v jiných letech bude většina lidí trávit dovolenou na chatě či na...
Včera, 10:02
Posilování středu těla je asi nikdy nekončící práce. Potřebujeme ho mít pevný, abychom v případě...
Včera, 08:08
Před 266 lety byl vydán panovnický reskript, nařizující správcům farností i vrchnostenským úředníkům provést soupis...
Reklama