Tak trochu jiná chřipka. Jak můžete poznat, že máte HIV?

8.9.2018
Šárkos

Vypadá jako běžná chřipka

Nejjistější je nechat si udělat odběr krve, abyste měli jistotu, zda virus HIV v těle máte nebo ne. Pokud totiž máte, tak pak existuje účinná léčba, která povede k tomu, že se virus HIV tak rychle nevyvine v AIDS. Proto je včasné nasazení léků velmi důležité. HIV virus napadá imunitní systém. Ničí typ bílých krvinek, který pomáhá tělu bojovat s infekcemi a chorobami.

HIV virus je v Praze na hranici epidemie, rizikoví jsou homosexuální i heterosexuální muži

A jak na sobě můžete poznat, že máte pravděpodobně HIV? Trpíte velmi často akutní únavou bez nějakých okatých příčin. I když může být příznakem mnoha dalších nemocí, tak se velmi často vyskytuje u lidí s HIV. Jste velmi často unavení, dokonce i potom, co jste se dobře vyspali. Také si často dáváte šlofíka a vyhýbáte se namáhavým činnostem.

Dalším příznakem je nadměrné noční pocení. To se projevuje v častém stadiu HIV infekce, což se nazývá stádium akutní primární infekce HIV. Hodně lidí nemá příznaky vůbec žádné, pokud ale ano, tak je to většinou zhruba tři týdny po nakažení se virem. Jde tedy o horečku a časté noční pocení, příznaky jsou dost podobné jako u chřipky a nachlazení. Také zimnice, bolesti svalů, bolest v krku a hlavy mohou být příznaky časné infekce HIV.

Je kočičí AIDS pro lidi nebezpečný? Zjistěte, jaká jsou rizika a prevence

Otoky na uzlinách

Mezi velmi časté další příznaky patří oteklé uzliny na krku, v podpaží nebo tříslech. Lymfatické uzliny otékají v reakci na tělesnou infekci. Nestává se to sice každému, ale právě otoky uzlin patří mezi časté příznaky u lidí nakažených HIV virem. Krk má tendenci otékat více než uzliny v podpaží a tříslech. Mimo příznaky chřipky může ukazovat na HIV nevolnost, zvracení, průjem.

Černá sanitka unáší děti a v kinech jsou zapíchané stříkačky s HIV. Znáte nejpodivnější městské legendy?

Vředy na puse a genitáliích

Zvýšenou pozornost byste určitě měli věnovat vředům, které se společně s dalšími příznaky objeví v ústech, hlavně pokud na vředy netrpíte. Může to být primární známka infekce. Genitální vředy jsou pak také znamením, že můžete mít HIV.

Pokročilé příznaky – suchý kašel, fleky na těle

To jsme si popsali zhruba příznaky HIV infekce v její primární fázi, pozor, ty se ale nemusí vůbec objevit u každého. Pak jsou určité příznaky v pokročilé fázi, kdy už virus nějakou dobu dřímá v těle. Těch je celá řada. Zejména pak suchý kašel, kterému zprva možná nevěnujete pozornost. Dále pak fleky na těle – červené, hnědé, růžové, nebo nafialovělé. Lidé v pozdějším stádiu HIV mají na kůži vyrážku, hlavně v obličeji a na trupu. Fleky mohou být také uvnitř pusy a nosu.

Nová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů. Byl více než jen symbolem doby normalizace…

Kůže může být červená, vločkovitá. Skvrny na kůži mohou vypadat jako vředy a vypoukliny. Mezi další příznaky může patřit: Zápac plic, kvasinkové infekce (hlavně v ústech), plísně na nehtech, které jsou žluté nebo hnědé, pokles váhy bez příčiny. Dále pak ztráty paměti, deprese a jiné neurologické neduhy. HIV v pozdějších stádiích ovlivňuje kognitivní funkci mozku. Tyto příznaky jsou vážně a měli by být vyšetřeny ať se děje co se děje.

Jakým způsobem se HIV virus přenáší?

  • Měli jste nechráněný anální, vaginální nebo orální sex.
  • Sdíleli jste s někým jehly nebo stříkačky.
  • Byla vám diagnostikována nebo léčena sexuálně přenosná choroba, tuberkulóza nebo žloutenka.

Před jednatřiceti lety zemřela v Československu na AIDS první oběť. Komunisté popírali, že nemoc existuje

Testování HIV

Jedinou cestou, jak zjistit, jestli máte virus HIV v těle, je nechat se otestovat. Je to nejpřesnější metoda, jak zjistit jestli máte HIV. Jděte na webové stránky http://www.aids-pomoc.cz/info_testy_hiv.htm, kde najdete seznam testovacích míst.Nepřehlédněte