V případě naší země se můžeme podívat kupříkladu do údolí Plakánek poblíž hradu Kost, kde se nachází tzv. Knobloch-Skálova jeskyně, která je pojmenovaná na počest dvou amatérských archeologů.
V jihovýchodní skalní stěně nad dnešním rybníkem Obora tito dva archeologové nalezli střepy nádoby, která byla později datována do období laténu, tedy do doby Keltů. Nález je cenný o to více, že se jedná o neponičenou nálezovou situaci a pozůstatky jakéhosi nepohřebního účelu. Navíc území Českého ráje tvořilo hranici keltského rozšíření a bývá považováno za jejich posvátné území.
Následný oficiální archeologický výzkum potvrdil původnost nálezu a objevil i další pozůstatky činnosti, která se zde odehrávala. Byla objevena další roztříštěná nádoba u zadní stěny jeskyně a rovněž i poměrně vysoká vrstva popela, svědčící o dlouhodobě používaném ohništi. S největší pravděpodobností se tedy jedná o svatyni nějakého kultu. Navíc tvar vstupu do jeskyně je podobný jakémusi obrovskému stetoskopu a soustřeďuje zvuky z protější strany údolí do nitra jeskyně. I proudění vzduchu v jeskyni zasluhuje pozornost. Komínový efekt v kombinaci s okamžitou teplotou vzduchu i skal vytváří proměnlivé proudění. Co se zde kdysi odehrávalo však nevíme, neboť i známý odborník na toto období, archeolog Jiří Waldhauser, všechny otazníky, které se k tomuto místu vážou, prý zatím nevyřešil.
O tom, že sluneční kult se v těchto končinách praktikoval, však asi není pochyb. V nedaleké Mladé Boleslavi se kdysi při archeologických pracích na místě, kde stával hřbitov, konkrétně mezi Templem a Staroměstským náměstím, našlo mnoho koster uložených hlavou k západu. To je pravděpodobně připomínka pravěkého slunečního kultu, který se prolnul s křesťanskými tradicemi.
Zdroj: Wikipedie
















