Tip na výlet: Navštivte jihočeské Lurdy, místo zázračných uzdravení

Dobrá Voda v jižních Čechách je kdysi slavné lázeňské i poutní městečko na severním svahu přilehlé Kraví hory. K jednomu z prvních pacientů zdejších lázní patřil i poslední Rožmberk Petr Vok. K objevení zázračného léčivého pramene ve zdejší krajině došlo v blízké Hojné Vodě, a to v roce 1564. Tehdy měl zraněný dřevorubec zjevení sv. Anny, která mu doporučila omývat ránu vodou z tohoto pramene.

Celá oblast se vyznačuje velmi pozitivní energií, a tak není divu, že zde došlo k zázračnému zjevení a následnému vzniku poutního místa. V roce 1701 se Matyášovi Egidimu z Bedřichova u Horní Stropnice měl zjevit ukřižovaný Ježíš s Bolestnou Matkou a prosil jej, aby na tomto místě nechal postavit kostel a zasvětil ho Panně Marii Těšitelce. Kostel měl stát přímo u zdejšího léčivého pramene. Léčivé účinky mírně radioaktivního pramene byly objeveny již v 16. století.

Již rok poté, v roce 1702, zde došlo k úplnému uzdravení nevidomého desetiletého děvčete z obce Paseky. Záhy se uskutečnilo další uzdravení neslyšícího Urbana Hartla z Dlouhé Stropnice. Pověst o zázračných uzdraveních se rozkřikla a brzy na místo začaly proudit davy poutníků a prosebníků. Vděční poutníci přinášeli i milodary, a tak již v roce 1706 byl položen základní kámen dnešního poutního chrámu.

Zpustlé poutní místo v Brdech z období baroka bylo zrenovováno. Stane se nejlepší opravenou památkou?

Kolem roku 1750 dosahoval počet poutníků i více než 60 tisíc. Dokonce ještě před nástupem komunistického režimu jejich počet každoročně činil přibližně 50 tisíc. Došlo zde k celé řadě dalších zázračných uzdravení a vyslyšení mnoha proseb. Díky tomu si toto místo vysloužilo pojmenování „jihočeské Lurdy“. Kostel však následně téměř upadl v zapomnění, protože po druhé světové válce zde vzniklo hraniční pásmo a původní obyvatelé byli vysídleni.

V nedaleké Hojné Vodě dnes můžeme navštívit další místo s pozitivní energií. Je to bezmála třítunový Zvon setkávání, který jistě nebyl náhodně instalován na místě s velkou duchovní silou. Když o letním slunovratu na severovýchodě vyjde Slunce, jeho paprsek se spojí s vrcholem zvonu, tekoucí vodou z blízké kašny a nedalekou sochou sv. Jana Nepomuckého.

Kostel s obrazem, který byl pokládán za zázračný a kterému ženy obětovaly drahé dary

Zvon samotný vznikl v roce 2012 v Pasově díky iniciativě pana Petra Nedvěda. I symbolika zvonu je mystická. Je na něm zobrazen jednorožec, který má symbolizovat čistotu, zdraví a víru. Také proto si jednorožce vybral v roce 1592 Vilém z Rožmberka do erbovního znaku města Hojné Vody.

Na zvonu najdeme nápis: „Obrať svou tvář ke Slunci a všechny Tvé stíny zůstanou za Tebou“. Nápis je dle dostupných informací vypůjčen z buddhismu. Je jen správné, že tento novodobý mystický symbol spojuje dohromady všechny lidi bez rozdílu náboženského vyznání. Dále na zvonu najdeme i symbol hojnosti a Slunce, což jsou symboly, které se objevují napříč všemi kulturami od pradávna až do dnešních dnů. Toto místo má sloužit k meditaci a relaxaci. A jako prémie se vám odtud naskytne i nádherný výhled na Vysočinu a Třeboňskou pánev.

Jsme v Novém Městě pod Smrkem. Jedním z turistických cílů je rozhledna na Smrku

Po fyzickém i duchovním občerstvení se můžeme dále ještě vydat na nedalekou rozhlednu Kraví hora, která je vzdálena necelé tři kilometry od Dobré Vody. Z ní na rozhlednu vede také méně náročná turistická trasa než z Hojné Vody.

Jihočeské Novohradské hory nás prostě vybízejí k odpočinku. Najdeme zde i mnoho jiných pozoruhodností, například další poutní místo Římov s křížovou cestou.

FOTO: Dobrá Voda

Dobrá Voda - Dobrá Voda- kostel Panny Marie TěšitelkyDobrá Voda - Dobrá Voda – vnitřek kostelaDobrá Voda - Dobrá Voda – ambitDobrá Voda - Pramen v Dobré VoděDobrá Voda - Rozhledna Kraví hora
Další fotky
Dobrá Voda - Hojná Voda – Zvon setkávání
Včera, 15:25
Více než tři tisíce metrů vysoké zasněžené hřebeny jihoamerických velehor And, nejdelšího horského pásma na...
Včera, 14:00
Středověké vojenské ležení, kdesi v Uhrách. Tak, jak zcela nepochybně vypadalo, vždyť filmoví tvůrci se...
Včera, 10:20
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 10:20
Fenomén chataření a chalupaření se rozvinul v Československu za normalizace, i když trampování a pobyt...
Včera, 08:20
Do paměti televizních diváků se nesmazatelně zapsal jako knížepán z pohádky Princezna ze mlejna nebo...
2.6.2020
Duchovní život našich předků před přijetím křesťanství byl velmi pestrý. Nebyli tak negramotnými a nekulturními...
2.6.2020
Člověk si otázku „proč“ klade od úsvitu dějin. To je jistě chvályhodné, ale svět dokážou...
2.6.2020
Přijedete-li do Hořic, malebného městečka na půli cesty mezi Hradcem Králové a Jičínem, omámí vás...
2.6.2020
Pamatujete si slavnou scénu z trezorového filmu Karla Kachyni Ucho, kde svou životní roli zahrála...
2.6.2020
Dnes si asi sotva představíme, jak obtížné bylo navázat spojení s někým vzdáleným, když předtím bylo...
1.6.2020
Záhadná smrt devíti členů Djatlovovy výpravy, která měla za cíl v únoru 1959 vystoupat až...
Reklama