2℃
Dnes je 12. prosinec , svátek má Simona

Tip na výlet: Objevte tajemné místo Kounovské kamenné řady

Další fotky

Jaro klepe na dveře. Sice tiše a nesměle, ale vnímavý člověk to zaslechne. Sníh pomalu mizí a člověk přírodní začne být netrpělivý. Sleduje kalendář a začne prohrabávat šuplík s turistickými mapami. Kompas je připraven, boty nakonzervovány, popruhy u batohu opraveny. Hrady a zámky jsou ještě uzavřeny. Kam tedy vyrazit? Pokud nejste líní, je to docela snadné. Vláček vás sice nedopraví až na místo, ale to vám přece nemůže vadit.

Vystoupíte na malém lesním nádraží Mutějovice. Leží na trati Rakovník–Louny, na rozhraní krajů Středočeského a Ústeckého. Hned u nádraží vás jistě zaujme první z cedulí naučné stezky. Půjdete po žluté trase, naučná stezka ji kopíruje. Několik stovek metrů dosti strmého stoupání lesem vás jistě neodradí. Pak stoupání skončí. Vyjdete z lesa a ocitnete se na jakési náhorní plošině, stolové hoře, tři kilometry dlouhé a necelý kilometr široké. Rovná jako stůl, koneckonců to uvádí i mapa. Co je vlastně cílem vaší cesty? Vydržte, ještě půjdete asi kilometr mezi poli, než vstoupíte do lesa. Zpomalíte krok a začnete se rozhlížet. Pokud jste se již předem informovali, asi budete zklamáni.

 

Kounovské kamenné řady, ideální cíl podzimního výletu

Žádný bretaňský Karnak zde nenajdete. Naleznete 14 kamenných řad, orientovaných severojižním směrem. Kameny nejsou vztyčené, jak tomu bylo zřejmě v dávné minulosti. Jsou to křemence, některé nažloutlé, některé načervenalé. Ty menší se ukrývají v mechu a trávě, ale jsou zde i takové, které rozhodně nepřehlédnete. Les je smíšený, proto je právě nyní ideální doba na výlet, když ještě není nové listí.

Kamenný pastýř v Klobukách je nejvyšší menhir u nás. Pojí se s ním řada pověstí. Znáte je?

O Kounovských kamenných řadách toho byla napsána spousta. Nemá smysl to zde vše opakovat. Co však smysl má, je upozornit na zjevné omyly, které se tvrdošíjně opakují, protože autoři zřejmě opisují jeden od druhého. Řady byly prý koňským závodištěm. Souhlasím, pokud cílem vítěze bylo zabít se pádem ze stometrového příkrého srázu. Byla to políčka a řady oddělovaly majitele pozemků. Nevím, jak se srovnává se znalostmi dobrého hospodáře mít políčko tři kilometry od vesnice, na kopci a ještě si ten proužek hlíny ohraničit metrákovými kameny. Ale dost jízlivosti.

FOTO: kounov

kounov - naučná stezkakounov - řady v představách malířekounov - nádraží Mutějovicekounov - kamenné řadykounov - Pegas
Další fotky
kounov - Pegas zblízkakounov - kaple sv. Vojtěcha, Kounovkounov - expozice v Kounověkounov - Mapa kamenných řad

Archeologové dosud neurčili přesné stáří, a tak je tato otázka stále otevřena. A nyní něco pro milovníky záhad. Na řadách lze nalézt velký kámen, který byl pojmenován názvem Pegas. Prý podle rýh, které připomínají tvar tohoto souhvězdí na obloze. Nevím, odkud se to vzalo, ale rozhodně to Pegas není. Je to souhvězdí Herkules. Herkules je souhvězdí, ke kterému působením precese jednou za čas míří zemská osa. Kdypak to bylo naposledy? Před deseti tisíci lety. Pokud je to tak, pak naši Keltové a my jsme téměř současníci v porovnání s tímto stářím. Pravěké obětiště, kultovní místo. Pustá náhorní plošina bez porostu, otevřená do kraje, hvězdy na obloze a hořící ohně. Docela hezká představa, že? To už nechám na vaší fantazii. Žlutá trasa nás později zavede ke kapli svatého Vojtěcha a odtud do Kounova. Zde v místním muzeu nalezneme odpovědi na mnoho otázek. Pokud si tedy chcete pořádně protáhnout tělo po zimním lenošení, tento celodenní výlet vám to zaručeně umožní.

Před 44 minutami
Veřejnost se o ní však neměla, pokud možno, dozvědět vůbec nic. I když jde o...
Před 46 minutami
Pokud pozorně pročítáte kalendář, tak zjistíte, že přetéká různými mezinárodními dny, které oslavují všechno možné....
Před 2 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 2 hodinami
Naši předkové nedali na máslo dopustit. Máslo ale nebylo vždycky tak snadno dostupné jako dnes....
Před 3 hodinami
Nejznámější jsou jeho grafické listy, čerpajících ze života a poetiky staré Prahy. A ilustrace, kterými...
Včera, 18:30
Jeden den křičel, že ho potkal fantom, druhý den si stěžoval, jak mu mozek rozežírají...
Včera, 17:00
Tento egyptský světec a mučedník dokázal něco jinak nemožného. Po krutém mučení si zpíval a...
Včera, 15:00
Při představě útoku většiny zvířecích predátorů člověka až zamrazí. U některých z nich nás však...
Včera, 12:30
Autorem dnes už světově proslulé České mše vánoční Hej mistře! byl zdejší varhaník a kantor...
Včera, 11:00
Zázrak je něco, co se odehrává, obrazně řečeno, za naším zrakem. Neumíme si událost, která...
Včera, 09:00
A milovala ho i kamera, takže za sebou zanechal obdivuhodnou kinematografii čítající přes 100 filmových...
Reklama