To, co rozum jednomu člověku nedovolí, to je dovoleno skupině lidí. Když soudí dav

Na ulici dosud čpí česnekový zápach spáleného tritolu. Převrácené tramvaje, sudy naplněné vším možným, prkna, kusy nábytku, a hromady vytrhaných dlažebních kostek. Zbytky barikád, vše pokryté prachem a úlomky omítky. Zdi jsou poseté ďolíky po střelách, jako kůže po neštovicích. Občas na chodníku krvavá šmouha, a kýmsi narychlo položená kytice z šeříků.

Ulicí klopýtá zbitý muž ve spodním prádle. Před chvílí byl v Bartolomějské ulici předhozen statečnému davu svými vyšetřovateli. Dav je spravedlivý a soudí. Léčí si špatné svědomí. Vlastní šmeliny s moukou a cukrem a potravinovými lístky. Udávání z škodolibosti, pomstychtivosti a často z naprosto malicherných příčin. Ukradená pohovka z bytu židovského souseda, který s kufříkem a žlutou hvězdou odešel na cestu bez návratu. Koho to nyní zajímá? To vše je zapomenuto a dav běsní. Tenhle napolo mrtvý padouch, jménem Jan Sviták se přeci zasloužil o smrt Karla Hašlera, národního miláčka a vlastence. Kulka do hlavy od ruského vojáka je pro známého filmového režiséra už jenom vysvobozením. Statečný dav ještě tělo zohaví a pak se rozejde.

Vzestup a pád dvorního žida Oppenheimera. Měl moc i pohádkové bohatství, pro které ho německý lid nenáviděl

Dav nemyslí, dav jedná. Je schopen vykonat sebezrůdnější věci, na které by si jednotlivec netroufl ani pomyslet. Zfanatizovat dav je velmi snadné. Stačí, když guru, vůdce, politik, zkrátka jakákoliv autorita z tribuny ukáže a označí nepřítele. Svého nepřítele, který se tím rázem stává nepřítelem všech.

Totální absence sociální kontroly. Anonymita a sugesce. Skupinová, masová hysterie. To, co rozum jednomu člověku nedovolí, to je dovoleno skupině lidí, která ztratí pud sebezáchovy. Pocit neomezené moci v davu je opojný. Rabování, lynčování, vše je tak snadné.

Dav nepřemýšlí, dav jedná a gilotina se nezastavila. Když revoluce požírá své děti

Dav je přesvědčen o své neomylnosti. Existuje jenom jediná pravda a vše ostatní je lež. V dnešní době je to jev, bohužel, čím dál častější. Argumenty docházejí a lidé, toužící po moci a vlivu, si svoje účty se soupeřem vyřizují prostřednictvím davu. Některá média mnohdy jenom přilévají olej do ohně, svými velmi často jednostrannými komentáři a zkreslováním informací. I média mají své zájmy, přesněji řečeno, lidé, kteří je řídí nebo je vlastní. Diskuze skomírají. Máš jiný názor než já? Jsi nepřítel, vlastizrádce, hlupák, jsi zkrátka někdo, koho je třeba zničit, zadupat do země, odstranit.

Je úplně jedno, co si budete myslet. Pokud se ocitnete v davu, kterému bylo vsugerováno myslet si něco jiného, vyplatí se mlčet, nebo jásat s ostatními. Doktor Galén, z Čapkovy Bílé nemoci, by mohl vyprávět.

FOTO: Psychologie davu

Psychologie davu - lidé davPsychologie davu - Pražský lynčPsychologie davu - Jan SvitákPsychologie davu - Lynč historickýPsychologie davu - 1891 lynč v New Orleans
Další fotky
Psychologie davu - lynč

Zanedlouho uplyne třicet let ode dne, kdy snad poprvé davy šly za tím opravdu správným cílem. Nikomu nespadl vlásek z hlavy, nikdo neraboval, nelynčoval, nezabíjel. Obchody poloprázdné, ulice šedivé, ale lidé se na sebe usmívali. A dnes? Obchody plné, regály přetékají zbožím, možnosti s minulostí neporovnatelné.

Něco se však změnilo. Už se zase ohlížíme přes rameno v hospodě, jestli někdo neposlouchá to, co říkáme. Usmívá se na vás někdo, koho jste potkali? To je podezřelé. Bude vám to půl dne vrtat hlavou. Kdo to byl? Co mi chtěl? Nemám flek na kalhotách? Zřejmě to byl blázen, jen blázni se usmívají bez příčiny. My jsme ale chytří, proto se už na sebe neusmíváme. Stává se z nás dav.

Dnes, 16:14
Po postoupení Sudet Německu se celé rodiny ocitly v dosti prekérní situaci. Obyvatelstvo bylo evakuováno...
Dnes, 14:00
V naší zemi snad není nikdo, kdo by neznal obrázky Josefa Lady, které se staly...
Dnes, 12:10
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 12:10
Nejdříve by bylo dobré, osvěžit si trochu školní znalosti zeměpisu. Austrálie, nejmenší a nejosamělejší světadíl...
Dnes, 11:30
Nad hladinou nekonečného oceánu pomalu svítá. Obloha na východě zlátne a hvězdy mizí z oblohy....
Dnes, 10:55
Politici i veřejnost odsuzují jednání středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) a jí vedeného krajského...
Dnes, 08:22
Za strom, který ochraňuje a přivolává dobré síly, ji považovali už Keltové i Slované. Řeč...
Včera, 16:00
Životní osudy novináře, spisovatele a politického pracovníka André Simona jsou vlastně jedním velkým paradoxem. Komunista...
Včera, 14:00
Sinavá bledost, ostře řezaná tvář a stejně řezavá, chladná zdvořilost. Mrazivý stisk ruky, nadlidská fyzická...
Včera, 13:38
V současné době se, vinou koronakrize, množí případy, kdy lidé postupně přicházejí o práci a...
Včera, 12:58
Dnes si připomínáme výročí operace Anthropoid, která měla za cíl zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda...
Reklama