Dav nepřemýšlí, dav jedná a gilotina se nezastavila. Když revoluce požírá své děti

Další fotky

,,Sire, Bastila byla dobyta.“
,,Kým?“
,,Lidmi, Sire. Veliteli pevnosti usekli hlavu a nosí ji po Paříži na kopí.“
,,Ale to je vzpoura!!“
,,Nikoliv, Sire. To je revoluce.“

Klasický dialog, který proběhl v ranních hodinách, ve středu 15. 7. 1789 mezi francouzským králem Ludvíkem VI. a Françoisem XII. de La Rochefoucauld, vstoupil do učebnic historie. Pád symbolu útisku a feudální despocie, o den dříve, zkazil králi chuť na snídani. To se z učebnic dozvíte také. Vzhledem k tomu, co tato akce rozpoutala ve Francii v příštím desetiletí, dalo by se o jejím přínosu polemizovat. Gilotina se nezastavila. Ale dejme tomu, že to byl opravdu konec starých časů, tak jak si feudalismus představujeme.

Vysoké daně a drahota vyhnala lidi do ulic. Tato drahota nebyla důsledkem špatného hospodaření nebo neúrody. Byla důsledkem politického kalkulu, do kterého se Francie zapletla tím, že se angažovala za oceánem. Američtí povstalci a válka za nezávislost na Británii. Bylo jasné, ke komu se Francie, díky své odvěké nevraživosti vůči velmi často úspěšnějšímu protivníkovi za Kanálem, přidá. Peníze a zbraně plynuly na americkou půdu a ceny zboží ve Francii stoupaly, zároveň s hněvem lidí, kterému byl nějaký vzdálený konflikt naprosto ukradený.

V bitvě u Neerwindenu jsme vyhráli, ale nakonec ztratili državy i královnu

Ludvík VI. nejednal prozíravě. Odvolal lidmi oblíbeného ministra financí, který měl upřímnou snahu lidem ulevit na daních a tím jen přilil olej do ohně. To se stalo dvanáctého. Byla neděle a Paříž se začala rojit demonstranty, kteří se začali ozbrojovat.  O den později zfanatizované davy vypálily téměř všechny celnice v okolí Paříže, protože jim agitátoři nakukali, že jejich likvidací zmizí i spotřební daň. Byl to pochopitelně nesmysl, ale to nikomu nevadilo. Dav nepřemýšlí, dav jedná. Umět usměrnit dav tím správným směrem, to je vrchol politické prozíravosti. K hlavním řečníkům, který volal po ozbrojeném svržení vlády, byl jistý Camille Desmoulins, to jméno si na chvilku zapamatujme.

Marie Antoinetta. Jaký osud potkal marnotratnou dceru Marie Terezie?

Třináctého července dav vyraboval klášter Saint- Lazare, kde bylo uskladněno obilí, a hledal zde zbraně. Čtrnáctého v ranních hodinách napadl pařížskou Invalidovnu a zmocnil se desítek tisíc mušket a několika děl. Chyběla však munice a střelný prach. To vše bylo ve sklepích za zdmi Bastily. Vyjednávání s velitelem pevnosti  Launayem zkrachovalo a lidé zaútočili. Pevnost kapitulovala o dvě hodiny později. Dobytí pevnosti bylo skutečně jen symbolické, protože v jejích kobkách již bylo pouze sedm vězňů a ještě ke všemu žádný politický. Čtyři penězokazi, dva naprostí šílenci, později převezeni do ústavu pro choromyslné a jeden šlechtický zpustlík, kterého nechala uvěznit vlastní rodina za incest. A jak dopadli ti, kteří se zasloužili o pád Bastily?

 

FOTO: Pád Bastily

Pád Bastily - malba, Francouzská revolucePád Bastily - útok na Bastilu 1Pád Bastily - útok na Bastilu 2Pád Bastily - útok na Bastilu 3Pád Bastily - gilotina
Další fotky
Pád Bastily - oslava státního svátkuPád Bastily - lůza si vyřizuje účty

Desmoulins Camille – gilotinován, Jacques de Flesselles, revoluční primátor Paříže – gilotinován, markýz de La Fayette, uprchl na poslední chvíli do Belgie, později národní hrdina vznikajících USA, Danton – gilotinován, René Hébert – gilotinován, Robespierre – gilotinován, Saint Just –gilotinován, Couthon – gilotinován…………………..

Revoluce požírala své děti.

 

Dnes, 11:20
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
Dnes, 09:40
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Dnes, 08:55
Sněmovna dnes učinila bydlení dostupnější i mladým rodinám s dětmi. Zrušila nesmyslnou daň z nabytí...
Včera, 16:02
O co jde? Vlastně by se to dalo nazvat evoluční strategií. Samec, a to i...
Včera, 14:19
Zámek s krásným názvem Pátek se nachází ve stejnojmenné obci na pravém břehu Ohře mezi...
Včera, 11:30
Letos více než v jiných letech bude většina lidí trávit dovolenou na chatě či na...
Včera, 10:02
Posilování středu těla je asi nikdy nekončící práce. Potřebujeme ho mít pevný, abychom v případě...
Včera, 08:08
Před 266 lety byl vydán panovnický reskript, nařizující správcům farností i vrchnostenským úředníkům provést soupis...
7.7.2020
Osmák degu je malý hlodavec původem z Jižní Ameriky, a to konkrétně z Chile, kde...
7.7.2020
Rusové, luxus, drahota a filmový festival, to až donedávna symbolizovalo naše nejznámější lázně – Karlovy...
Reklama