• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Topíte si v ložnici? Zpomalujete svůj metabolismus a nezhubnete!

  31.1.2019
  Filip

  Spánek ve studené místnosti zlepšuje váš metabolismus. Dokonce i pálení tuků během dne. Potvrdila to studie z roku 2014.

  Kvalita metabolismu závisí na mnoha faktorech. jedním z nich je tzv. hnědý tuk. Zvlášť v chladných měsících může hrát velikou roli.

  Existují dva druhy tuku. Ten typický, o kterém se tak často mluví, je tzv. bílí tuk a celý jeho smysl je v uchovávání kalorií. Naopak „hnědý“ tuk neboli metabolicky aktivní, kalorie spaluje, a to za účelem ohřevu těla. Ten je důležitý například u novorozeňat. Jelikož vzhledem k tomu, že chvílí trvá, než se tělo naučí se třást, je právě pro ně jediným způsobem zahřátí. Ovšem, jak se tělo vyvíjí, stává se tento tuk zbytečným a naprostou jeho většinu ztratíme.

  Bláznivé sestry nebo partneři. Duševní nemoci se mohou šířit stejně jako viry

  Je tu ale prý možnost, jak si hnědý tuk opět vyrobit. A tím je právě spánek v chladné místnosti.

  Vědci studie z roku 2014 zveřejněné v časopise Diabetes, se rozhodli připravit pokus k ověření této teorie. Přijali pět zdravých mužských dobrovolníků a ustlali jim v klimaticky upravených místnostech. Každou noc po dobu čtyř měsíců pak ulehávali a nechali se sledovat. Bylo také potřeba zajistit pravidelný a přibližně stejný příjem kalorií. Účastníci tak měli postaráno i o celodenní stravu. (jaký luxus!)

  Schopnost, nebo neschopnost mozku. Černá opravdu zeštíhluje

  První měsíc spali s termostatem nastaveným na 24 stupňů Celsia, tedy neutrální teplotu. Druhý měsíc ji posunuly na 19 stupňů. Třetí měsíc byl z důvodu nutného resetu organismu, vynechán a teplota opět nastavena na neutrální teplotu, jako v prvním měsíci. Až čtvrtý měsíc se teplota posunula na vysokých 27 stupňů.

  Ideální denní dávka kávy. Vejdete se do tolerance?

  Jak to dopadlo?

  Výsledkem bylo výrazné zvětšení množství zásob hnědého tuku už po jednom měsíci chladného spánku. Důkazem byla zvětšená citlivost na inzulín – indikátor, který obecně určuje kvalitu lidského metabolismu. A během dne dokonce spálili i více kalorií.

  Naopak poslední měsíc spánku ve vytopené místnosti, hladinu opět rapidně snížil.

  Nejškodlivější návyková látka pro rodiny? Budete se divit, není nelegální

  Je to zajímavé zjištění a další možnost jak účinně a levně zlepšovat vlastní metabolismus.

     Nepřehlédněte