• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Třídění má smysl také v práci, přírodě i při sportu

  17.4.2024
  Redakce

  Více než tři čtvrtiny obyvatel ČR pravidelně třídí odpad, nejčastěji ten z domácnosti. Ten pak pravidelně vynášíme do barevných kontejnerů, které jsou v obcích a městech doslova na každém rohu. Jak je to ale s tříděním odpadu, v práci, na výletech v přírodě nebo při sportování? Pojďme to zjistit.

  Doma nám třídění jde

  Poslední průzkum zveřejněný Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM potvrdil, že třídění odpadů se stalo každodenní samozřejmostí již pro 75 % obyvatel ČR. Navíc, jistý potenciál představuje i dalších 5 % dotázaných, kteří tvrdí, že s tříděním v budoucnu velmi pravděpodobně začnou.

  Z výsledků průzkumu také vyplývá, že své domácí odpady separuje drtivá většina třídičů, přesně 98 %! To je meziročně o tři procenta více. Rezervy jsou ale v třídění na pracovišti. Ale i tam se jejich počet meziročně navýšil o 17 % na celkových 59 % třídičů. Bohužel při volnočasových aktivitách nebo na výletech v přírodě vzniklý odpad k barevným kontejnerům donese jen 48 % respondentů, kteří se ke třídění jinak poctivě hlásí. A to je velká škoda! Naštěstí se ale i jejich podíl meziročně zvýšil, v tomto případě o 8 procent.

  Odpad na zem nepatří!

  V České republice je už přes 840 tisíc barevných nádob na tříděný odpad. V průměru tak „musíme“ s tříděným odpadem ujít zhruba 90 metrů. Takhle blízko většinou nemáme ani zastávku autobusu nebo nejbližší obchod s potravinami. Bohužel jsou ale mezi námi stále jedinci, kteří odpady třídit odmítají, a navíc jsou natolik pohodlní, že pokud nenajdou v dosahu několika kroků odpadkový koš nebo popelnici, odpad jednoduše odhodí na zem. A to je pak velký problém především pro obce, které mají úklid pohozeného odpadu na starost a musejí na něj vynakládat velké částky z jejich rozpočtů.

  Příroda si sice umí s některým odpadem poradit, ale jen s tím, který sama vyprodukuje. Ten náš (lidský) je už nad její síly. Zpravidla si s ním neporadí vůbec nebo jen s velkými potížemi. Právě proto je důležité odpadky správně třídit i mimo domov, rozhodně je nesmíme pohazovat na zem. Můžou být nebezpečné jak pro lidi, tak pro zvířata.

  Buďme tedy zodpovědní a řiďme se důležitou zásadou: „Co si do přírody přineseme, to si odneseme!“ K tomuto nám skvěle poslouží třeba sáček od svačiny, do kterého můžeme průběžně výletnický odpad střádat.

  Zdroj: Tisková zpráva EKO-KOM

  Objevujme krásy přírody s trasami Čistou přírodou!

  O osvětu v třídění odpadu na výletech se dlouhodobě snaží třeba projekt Čistou přírodou na webu Samosebou.cz. Mapuje atraktivní turistické trasy v praktickém online průvodci. Kromě přírodních krás a památek, informací o délce, času a náročnosti vybrané trasy jsou v nich vyznačena i místa, kde je možné vytřídit třeba odpad od svačiny. Podívejte se, jestli zde najdete dobrý tip i pro váš plánovaný výlet. Vybírat můžete z téměř 50 pěších i cyklistických tras od Šumavy až po Beskydy.

  Průvodce správným tříděním odpadu

  Pokud někdy váháte, kam správně vytřídit nějaký použitý obal nebo neobvyklý odpad, využijte na stránkách www.jaktridit.cz praktickou nápovědu „Kam co patří“.

  Karton od džusu, obal od energetické tyčinky či sáček od bonbónů. I takové odpady na cestách či volnočasových aktivitách mimo domov vznikají a někdy i sebelepší třídič může občas zaváhat, kam správně s nimi. Právě proto pomůže položkový přehled odpadů a předmětů s jednoduchou radou, kam je správně vytřídit nebo vyhodit.

  Praktické informace a rady ze světa třídění, recyklace a využití odpadů najdete na:

  www.jaktridit.cz

  www.littering.cz

  www.samosebou.cz

  Zdroj: Tisková zpráva EKO-KOM  Nepřehlédněte