Úklady a láska. Švandovo divadlo uvede slavný divadelní trhák Friedricha Schillera

21.5.2018
Fefík
Další fotky

Luisa (Denisa Barešová) je dcerou obyčejného hudebníka a má se provdat za tajemníka. Ferdinand (Tomáš Červinek) je synem vysoce postaveného kancléře a svatbu mu naplánovali s nejvlivnější ženou vévodství (Klára Cibulková). Ale Luisa s Ferdinandem se do sebe zamilují a postaví se proti celému světu. Čistá láska dvou teenagerů tak stojí proti chladné vypočítavosti a prohnaným úskokům těch, kteří sledují své vlastní cíle. Kdo v téhle bitvě zvítězí?

OBRAZEM: Lesk a sláva automobilových veteránů. Vozy byly k vidění v centru Prahy na sté výročí vzniku Československa

Kdo ztratí srdce, iluze a možná i život?

Podle režiséra Martina Františáka (*1974 ve Valašském Meziříčí), žáka Arnošta Goldflama a momentálně šéfa činohry brněnského Národního divadla, jsou Úklady a láska mimořádně přitažlivým dílem, které diváky ani herce nenechává vydechnout. I proto sáhl režisér po novém překladu hry Martina Sládečka, vytvořeném přímo pro Švandovo divadlo – dnešním i maximálně věrném Schillerovu duchu a jazyku.

Do inscenace s efektní scénou a kostýmy, v níž se dobové prvky důmyslně prolínají se současností, pak Martin Františák neváhal zapojit také loutky a živou hudbu.

V Praze potkáte tento týden spoustu muziky. Můžete skončit i v Bohnicích

Režisér sám k tomu říká: „Láska dvou mladých lidí, kterou jsme někdy jako ´tu první´ zažili všichni, je tu zároveň lakmusovým papírkem společnosti, v níž se odehrává. V našem případě je to společnost cynická, založená na bohatství a korupci, společnost ostrých loktů a rychlých řešení. S důsledky, které ti mocní a protřelí často už nejsou schopni dohlédnout“.

Kinská: Kdyby žil Schiller dnes, psal by pro Hollywood

A dramaturgyně Martina Kinská dodává: „Půjde nám o svižný příběh s rysy filmů Quentina Tarantina – příběh plný napětí, ostrých střihů a nečekaného humoru.“

Ferdinanda, mladíka odhodlaného postavit se kvůli své milé i proti vlastnímu otci, hraje mladý člen Švandova divadla Tomáš Červinek (*1990 v Kyjově). „Ferdinand je úplně normální mladý kluk, který právě prožívá svou první lásku – tu jedinou, absolutní a nekonečnou. Všechno, co dělá, dělá se vší vážností a nasazením, až je u toho občas trošku trapný. Řekl bych, že v tom jsme si s Ferdinandem někdy docela podobní,” směje se herec, který ve své roli předvádí i náročný fyzický výkon. Impulzivní Ferdinand totiž během svých nejdelších monologů dělá kliky, leze po žebříku nebo alespoň pobíhá po jevišti.

Divadlo Na Jezerce bude hrát na místech, která kdysi patřila Československu. „Shylock“ míří na předpojatost vůči židům

Luisu ztvární Denisa Barešová (*1995 v Praze), čerstvá absolventka pražské DAMU. „Luisa je velmi zamilovaná, chytrá, silná, důsledná, dospělá a intuitivní. A mně třeba přijde i dost vtipná! Její láska k Ferdinandovi je právě taková, jaká první láska být musí: šílená, spalující, majetnická. To samo o sobě je už dost nebezpečné. A v kombinaci s úklady je to katastrofální,” uvádí herečka, která se už jako malá holčička objevila na jevišti Národního divadla, konkrétně v roli Adélky v inscenaci J. A. Pitínského Babička. Mohli jsme ji vidět ve filmu Román pro muže, LAPUTA, Jan Palach nebo v seriálu Nevinné lži.

Umění, hry a manipulace

Svou postavu naplno rozehrává také Klára Cibulková (*1975 ve Znojmě) v úloze svůdné a protřelé Lady Milfordové. „Lady Milfordová je manipulátorka a žena žijící ve společnosti odtržené od reality běžného života. Má šarm a vliv, ale její život, nesvoboda a nuda ji stravují. Mladíček Ferdinand, kterého jí dohazují za manžela, se jí líbí, takže na něj nasadí své obvyklé zbraně: krásu, přitažlivost, postavení, peníze, umění hry a manipulace. Jediné, co postrádá, je čistota panny. Což je kámen úrazu. A navíc: láska je něco, co si nelze vynutit,“ říká herečka, která přes svůj moravský původ vyrůstala v Kladně. Členkou souboru Švandova divadla byla v letech 2002 – 2017, nyní je na volné noze.

David Prachař: Živit se divadlem je dneska trošku problém

V dalších úlohách se představí Bohdana Pavlíková coby Paní Millerová a Marie Štípková jako Sofie. Pánskou část obsazení tvoří Martin Dohnal (Miller), Miroslav Hruška (Tajemník Wurm), Hynek Chmelař (Kancléř von Walter), David Punčochář (Dvorní maršálek von Kalb) a Jiří Weiner (Komorník).

Když se tahá za nitky

Zcela originální úlohu zde sehrají loutky Báry Čechové. „Motiv loutek a těch, kdo tahají za nitky, je v inscenaci zcela zásadní. Úklady a láska totiž vypráví příběh také o tom, co se stane, když se ze dvou zamilovaných stanou loutky. Loutky v rukou mocných, ale i v rukou první, nezkrotné lásky,” vysvětluje dramaturgyně Martina Kinská.

Herečka Klára Cibulková: Divadlo je pro mě nepřekonatelné

Teprve pětadvacetiletý Friedrich Schiller dopsal Úklady a lásku v roce 1784 po svém překotném útěku před tyranskou vládou württemberského vévody Karla Evžena. Rozhněvaný autor chtěl vytvořit pro divadlo „geniální trhák“. Což se mu povedlo. Jeho nekompromisní, mladou energií nabitá hra o milencích ze dvou znesvářených, společensky nerovných rodin ne náhodou připomíná věčný příběh Romea a Julie. Od první chvíle, kdy byly Úklady a láska poprvé provedeny na divadle, vzbudily vřelý zájem publika, který až do dnešních dní neochladl. I po více než 200 letech od svého vzniku tak hra znovu bere diváky za srdce.

FOTO: Švandovo divadlo: Úklady a láska

Švandovo divadlo: Úklady a láska - 1_Denisa Barešová a Tomáš Červinek jako Luisa a Ferdinand_foto Michal Hančovský_repro zdarmaŠvandovo divadlo: Úklady a láska - 2_Klára Cibulková jako Lady Milfordová_foto Michal Hančovský_repro zdarmaŠvandovo divadlo: Úklady a láska - 3_Bohdana Pavlíková_Denisa_Barešová_Martin_Dohnal_foto Michal Hančovský_repro zdarmaŠvandovo divadlo: Úklady a láska - 4_David Punčochář_foto Michal Hančovský_repro zdarmaŠvandovo divadlo: Úklady a láska - 5_Denisa Barešová_foto Michal Hančovský_repro zdarma
Další fotky
Švandovo divadlo: Úklady a láska - 6_Marie Štípková_foto Michal Hačovský_repro zdarmaŠvandovo divadlo: Úklady a láska - 7_Tomáš Červinek a Klára Cibulková_foto Michal Hančovský_repro zdarmaŠvandovo divadlo: Úklady a láska - 0_Denisa Barešová_Klára Cibulková_Tomáš Červinek_foto Jozef Hugo Čačko_repro zdarma


Nepřehlédněte