• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dramatický příběh: Únos miliardářského synka

  7.1.2020
  Lukáš Mucha

  Vnuk jednoho z nejbohatších mužů světa se ve svých šestnácti letech stal obětí brutálního únosu, během něhož přišel nejen o ucho, ale i o trvalou ztrátu tělesného a duševního zdraví. A v dalších letech se vše ještě zhoršilo. Bouřlivý mladík zaplatil tu nejvyšší daň za to, že patřil do rodiny miliardáře J. Paula Gettyho.

  Rozplynutý sen o pohádkovém životě

  John Paul Getty III. se narodil v roce 1956 v Minnesotě ve velmi movité rodině. Jeho dědeček Jean Paul Getty se stal jako průmyslník ve své době dokonce nejbohatším Američanem a malý John Paul byl jako prvorozený syn předurčen k pohádkovému životu plnému luxusu a bohatství. Jenže vše se nakonec odehrálo úplně jinak.

  Únos italskou mafií

  10. července 1973 se John Paul stal obětí únosu, když byl v Římě napaden a odvlečen italskou mafií, která ho další půl rok držela v zajetí. V hrůzných podmínkách – mladík byl přivázán řetězem ke kůlu jako pes, navíc měl většinu času zavázané oči. A mezitím se řešilo výkupné. Mafie požadovala 17 milionů dolarů, ale miliardář Getty nejstarší se obával, že je to jen trik jeho vnuka, který z něj chce vyrazit peníze na svůj nákladný život. Když ho o peníze požádal vlastní syn Getty Jr., otec uneseného Johna Paula, šetrný průmyslník své odmítnutí zaplatit výkupné odůvodnil tím, že má 14 dalších vnoučat a mohl by je ohrozit, kdyby dal najevo, že vydírat ho je tak snadné. A tak s placením výkupného otálel.

  Mluvila s ledničkou a krmila plyšové hračky. Jednou z příčin duševního onemocnění herečky Jean Seberg se stala štvavá kampaň FBI

  Uříznuté ucho jako výhrůžka

  Únosci tedy přitvrdili. V listopadu 1973 na adresu redakce italského deníku přišlo Johnovo ucho, chomáč vlasů a výhrůžka, že pokud rodina nezaplatí 3 miliony dolarů do 10 dnů, začnou posílat další jeho části těla. Rodina se nakonec rozhodla mafii vyhovět s tím, že Getty starší zaplatí 2,2 milionu a zbytek nechá na synovi. Ten sice tolik peněz po prohýřeném životě neměl, ale zbývající částku si půjčil od svého otce s čtyřprocentním úrokem.

  15. prosince 1973, krátce po zaplacení částky, nalezli propuštěného mladíka na čerpací stanici nedaleko města Lauria v provincii Potenza. John Paul zavolal i svému dědečkovi, aby mu poděkoval za záchranu, ten ale k telefonu odmítl přijít.

  Policie zadržela devět únosců – mezi nimi i dva vysoce postavené členy kalábrijské mafiánské organizace. Ti však byli na základě nedostatku důkazů propuštěni. Rovněž většina peněz z výkupného se nikdy nenašla.

  Bohém s duší romantika. Ruský básník Sergej Jesenin psal nejlepší verše v alkoholovém opojení

  Závislost na alkoholu

  John Paul začal své rodině vyčítat, že ho nechala dlouhých pět měsíců na pospas únoscům a odmítal už mít s ní cokoliv společného. Raději se vrátil mezi své kamarády a k bouřlivému životu. Už před únosem totiž patřil k místní zlaté mládeži, jež holdovala alkoholu a drogám. Jenže tentokrát to nebylo pouhé povyražení, ale závislost. Únosci ho totiž neustále nalévali koňakem a dalším alkoholem, aby nedělal problémy, a když se dostal na svobodu, musel v tom pokračovat. Navíc trpěl strachem a paranoiou, a bez alkoholu neusnul. Z jeho života se stal jeden velký mejdan, jako by chtěl přebít svůj strach a vymazat vzpomínky na hrozivých pět měsíců strádání v psychickém a fyzickém pekle.

  Z kolotoče pitek částečně vystoupil až v okamžiku, kdy navázal vztah s německou dívkou Giselou Schmidt, kterou přivedl do jiného stavu. Když oznámil rodině, že se s ní ožení, dědeček ho vydědil. Mladý pár se přestěhoval do Los Angeles, ale hlavní katastrofa se teprve blížila.

  Mozek mu sežraly mouchy. Promiskuitní život se stal spisovateli Guyi de Maupassantovi osudným

  Život v samotě a utrpení

  Nadměrná konzumace léků a alkoholu se podepsala na mladíkově zdraví a John Paul v pětadvaceti letech zkolaboval. Když se po dvou měsících probral z bezvědomí, byla z něj jen lidská troska – ochrnul od krku dolů, nemohl mluvit a vydával pouze hrdelní skřeky, navíc téměř oslepl. Opustila ho žena a následujících 30 let strávil v péči ošetřovatelek. Jeho otec mezitím zdědil dědečkovo jmění, ale za svého syna platit odmítal. Až teprve soud rozhodl, že mu musí hradit pečovatelskou službu, která vycházela na 30 tisíc dolarů měsíčně. John Paul zemřel v roce 2011 ve věku 54 let.

  Vášnivý pilot a filmař. Americký byznysmen Howard Hughes vynikal všestranným talentem i výstřední povahou

  John Paul Getty III. ve filmu

  V roce 2017 natočil Ridley Scott podle knihy Johna Pearsona film s názvem Všechny prachy světa. Johna Paula v něm ztvárnil tehdy sedmnáctiletý Charlie Plummer, jeho matku Gail Michelle Williams a dědečka J. P. Gettyho oscarový Christopher Plummer. Únos Gettyho zpracovává také americko-britský seriál Trust z roku 2018 s Donaldem Sutherlandem jako J. P. Gettym seniorem, Hilary Swank jako Gail a Harrisem Dickinsonem v roli Johna Paula.

  Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)  Nepřehlédněte