Úrodu můžete sklízet i na balkoně. Jak na to?

10.5.2021
Jiřina Pouzarová

Zkušení balkonoví pěstitelé jsou úspěšní, protože dodržují určitá pravidla. Která to jsou?

Větší a dostatečně hluboké nádoby

Rostliny musíte pěstovat ve větších a dostatečně hlubokých nádobách a přizpůsobte je konkrétnímu druhu zeleniny. Důležité je, aby měly odvodňovací otvory a stály na miskách, které zachytí odtékající vodu. Misky kontrolujte a přebytečnou vodu vylévejte, zejména po dešti. Nádoby dobře upevněte a zajistěte, aby se nemohly posunout nebo převrátit. Myslete také na to, že počasí nebude vždy ideální a vítr dokáže nadělat hodně škody. Zjistěte si, jaké zatížení balkon snese. Někdy to lze odhadnout z konstrukce, podle norem by to mělo být 200-400 kg/m2. Problémy může být se staršími balkony vystupujícími z fasády.

Začněte s ředkvičkami

Máte-li strach z náročnosti rostlin a s pěstováním zeleniny teprve začínáte, začněte s ředkvičkami. Rychle rostou a můžete je sklízet již několik týdnů po vysazení. Základem úspěchu je hluboká nádoby, aby kořeny měly potřebné a dostatek závlahy. Vysévejte je však velmi řídce, rostliny musí být alespoň 5-7 cm od sebe, aby si v omezeném prostoru vzájemně nekonkurovaly. Protože rychle rostou, můžete je vysévat třeba v týdenních intervalech a mít tak po celý rok čerstvé a křehké ředkvičky.

Chcete vypěstovat chutné ředkvičky? Vysévejte včas a jednoťte

Rajčata milují slunce

Pokud je balkon slunečný po celý den, pěstujte rajčata. Dopřejte jim dostatek místa vybírejte z odrůd, které jsou vzrůstem kompaktnější a menší. Pravidelně je přihnojujte, protože jde o druh náročnější na dostatek živin. Pokud zůstane v nádobě místo, můžete je podsadit i jinou zeleninou nebo dokonce i květinami. Ideální je kombinace s ředkvičkami, salátem, špenátem, bazalkou či měsíčkem. Výběr odrůdo je široký. Do truhlíku na balkon je vhodné keříčkové rajče Vilma, protože je velmi nízké a má malé, kulaté a sladké plody, které budou chutnat i dětem. Zkusit můžete i keříčkové rajče Tumbling Tom Red, což je odrůda převislých třešničkových rajčátek speciálně určených právě pro pěstování v nádobách.

Teplomilnými rostlinami jsou rovněž papriky. Pro pěstování platí v zásadě totéž co pro rajčata. Sazeničky chraňte před silným větrem, vyberte proto některou z odrůd nižšího vzrůstu. Nabízejí se chilli papriky, jež vedle užitku balkon i zkrášlí, protože mají výrazně barevné plody. Mohou být kulaté, hruštičkovité, protáhlé nebo oválné, variabilní je rovněž barva. Plody totiž nedozrávají najednou, ale postupně, a tak na jednom keříku najdete zelené, oranžové i červené papričky. Červené papričky se pak mohou postupně sklízet a sušit, jsou velmi pálivé, stačí do pokrmu přidat jen kousek a hned získá pikantní chuť.

ratatouille

Přišel čas cuket, paprik a rajčat. Ideální chvíle uvařit si ratatouille

Bylinková zahrádka

Kupované bylinky nejsou nejlevnější, a tak se vyplatí je vypěstovat v kontejnerech nebo ve větších květináčích. Rozmarýn, bazalka, tymián a šalvěj mohou růst v jednom. Určitě je také vhodné pěstovat mátu. Pro vytrvalé bylinky vybírejte větší květináče a časem se rozrostou. Bylinky potřebují dostatek světla, ocení tedy slunce, které znásobí jejich vůni. Vypěstovat je ale lze i na balkoně, který je větší část dne ve stínu, musíte však vybrat druhy, kterým méně světla tolik nevadí, například mátu peprnou.

Máte-li balkon i v létě v polostínu, je jistější pěstovat druhy zeleniny, jimž takové podmínky vadí nejméně. Vsaďte na špenát, rukolu či salát, který budete moci během sezony sklízet i několikrát.Nepřehlédněte