V případě jaderných bomb je rodičovství pouze mužskou záležitostí

9.9.2020
Václav Pavlík

Do dějin tak vstoupil „otec“ americké atomové bomby – Robert Oppenheimer a „otec“ sovětské atomové bomby – Igor Kurčatov. V tom druhém případě to byl spíše „nevlastní otec“. Když totiž sovětští vědci nevěděli, jak dál, sovětská tajná služba jim dodala informace od vědců v USA, kteří s ní spolupracovali, např. od nejproslulejšího atomového špiona Klause Fuchse.

bomba jaderná, atomová, vodíková413px-Edward_Teller_(1958)-LLNL
Edward Teller (1958)
(Edward Teller (1958)-LLNL, wkimedia.commons,, unknown, public domaine )

Vývoj jaderných zbraní pokračoval dál a na řadu přišla americká vodíková bomba, jejímž „otcem“ byl Edward Teller. V tomto případě pravým.

Narodil se 15. ledna 1908 v Budapešti, v tehdejším Rakousku-Uhersku. Matka Ilona byla pianistka a otec Max právník. Stejně jako další géniové, např. Albert Einstein nebo Richard Feynman, začal malý Edward mluvit později než ostatní děti. Zajímala ho však čísla a jen tak pro zábavu si v duchu s velkými čísly počítal.

Deset tisíc liber, to už je pořádný náklad. Není divu, že letadlo odstrojili jako ženskou o svatební noci. Enola Gay a její chlapeček

V rodné Budapešti vystudoval gymnázium a v roce 1926 odešel ve svých 18 letech z Maďarska do Německa. Navždy se mu do paměti vrylo, jak se po 1. sv. válce žilo v Maďarské sovětské republice. I když trvala v roce 1919 jen necelých 5 měsíců, šlo o děsivou totalitní republiku, která zavedla revoluční teror spojený s fyzickou likvidací odpůrců. Tím se Tellerovi jeho vlast znechutila jednou provždy.

V Německu Teller dále studoval matematiku, fyziku a chemii. V době, kdy navštěvoval univerzitu v Mnichově, se 14. 7. 1928 chystal na výlet do Alp. Jel tramvají na nádraží na vlak a obával se, že mu ujede. Seskočil proto za jízdy z tramvaje, aby přestoupil na další. Bohužel tak nešťastně, že upadl a kolo tramvaje mu poranilo nohu. Do konce života potom kulhal anebo nosil protetickou obuv.

Druhý pokus lidstva zničit sebe samo. Po atomové bombě přišla vodíková

V roce 1930, ve svých 22 získal titul doktora fyziky, ale když se v lednu 1933 stal Adolf Hitler kancléřem Německa, odstěhoval se do Kodaně, pak do Velké Británie a v roce 1935 do USA. Když začala druhá světová válka, chtěl Teller i svým dílem přispět k válečnému úsilí. Spolu s dalšími vědci se zapojil do projektu Manhattan, což byl vývoj atomové bomby založené na jaderném štěpení. On sám se potom zabýval vývojem zbraně založené na opačném procesu – slučování atomů, tedy jaderné fúzi spojující jádra lehčích prvků. Tuto zbraň nazýval „Super“ a později se jí začalo říkat vodíková bomba. Poprvé experimentálně vybuchla 1. 11. 1952 v Pacifiku.

Strašlivý potenciál energie. Zrození jaderného tlouštíka

V dalších letech Teller prosazoval zvýšení výdajů na obranu, aby USA mohly čelit sovětské raketové hrozbě. Za to si vysloužil v sovětském tisku přízvisko „lokaj imperialismu“. Jako jeden z prvních vědců upozornil na „skleníkový efekt“, který vzniká zvyšováním obsahu oxidu uhličitého v atmosféře. V projektu nevojenského využití jaderných bomb navrhoval pomocí vodíkové bomby vytvořit na Aljašce hluboký přístav, který by umožnil dopravu surovin z Aljašky na jih. K provedení však nedošlo, protože by místní obyvatelé a divoká zvěř byly ohroženi radiací, a kromě toho nový přístav by byl 9 měsíců v roce zamrzlý. Dále podporoval strategickou obrannou iniciativu, zvanou „Hvězdné války“, kterou prosazoval prezident Reagan a rozvíjel možnosti zničení či odklonění dráhy asteroidů, které by měly dopadnout na Zemi a možná i ukončit existenci lidstva.

Neutronová bomba jako americké eso ve studené válce. Jimmy Carter ho však nevynesl. Naštěstí

V únoru 1934 se Teller oženil se svou dlouholetou přítelkyni Augustu Marii „Mici“ (1909 – 2000) a narodily se jim dvě děti. Paní Tellerová byla také vědkyní a počítačovou programátorkou, která napsala počáteční verzi kódu pro MANIAC, první elektronický počítač na světě. Oba se potom 6. března 1941 stali občany USA.

Edward Teller zemřel 9. září 2003 v Kalifornii, ve věku 95 let. Dva dny předtím ho postihla mrtvice a předtím dlouho trpěl řadou zdravotních potíží souvisejících s jeho vysokým věkem.

 Nepřehlédněte