V roce 1959 dostal cenu pro nejlepšího scénografa světa. František Tröster

20.12.2019
Fefík
Další fotky

František Tröster (*20. prosince 1904 ve Vrbičanech u Litoměřic) vystudoval architekturu (nejprve 3 roky studia na technice u Rudolfa Kříženeckého, poté na umprumce u profesora Janáka).
V tom čase přispíval (společně třeba s Františkem Tichým nebo Adolfem Hoffmeistrem) svými kresbami – převážně politickými karikaturami – do satirického časopisu Trn.

Po absolvování studijních pobytů v Paříži a Alžíru, kde pracoval jako urbanista, a krátké činnosti pro brněnskou výtvarnou školu, začíná působit na Škole uměleckých řemesel v Bratislavě, kde vedl aranžérské oddělení. Zde se také setkal s režisérem Viktorem Šulcem (1897 v Úvalech – 1942 praconí tábor Trawniki nebo 1945 v táboře Auschwitz-Birkenau), díky kterému se Tröster zapojil do práce pro Slovenské Národní divadlo. Prvním společným představením byla inscenace Františka Langera Periferie v roce 1934.

Hugo Boettinger. Kreslířská část jeho práce má význam kulturní i historický, jeho dílo malířské je spíš osobním krédem

Významným obdobím jeho tvorby byla spolupráce s režisérem Jiřím Frejkou (1904 v Útěchovicích pod Stražištěm – 1952 v Praze) pro pražské Národní divadlo, která začala v roce 1935. Následovalo nespočetné množství společných představení, v roce 1938 – kdy se Tröster přestěhoval z Bratislavy do Prahy (Na Perštýně 10) – oba umělci spolupráci přerušili.

Během nacistické okupace učil na Státní střední školy bytového průmyslu v Praze na Žižkově
a na dramatickém oddělení Státní konzervatoře hudby v Praze, Thálii sloužil především v Městských divadlech pražských.
V roce 1944 obnovil spolupráci s režisérem Jiřím Frejkou.
V tomhle období byl zařazen mezi tzv. „zvrhlé výtvarníky“ a byl totálně nasazen do válečného průmyslu; své práce tehdy podepisoval jmény Františka Tichého a Josefa Brože.

Žák Kotěry Josef Kalous se v Praze zapsal michelskou plynárnou a ministerstvem vnitra. Nejlepší dílo ale postavil v Brně

Po válce pracoval hlavně pro Vinohradské divadlo, spolupracoval s režiséry Frejkou, Jaromírem Pleskotem a Alfrédem Radokem, také se podílel na vzniku Akademie múzických umění a divadla DISK (DIvadlo Státní Konzervatoře), v roce 1946 založil katedru scénografie pražské DAMU, kde profesor Tröster vyučoval až do roku 1968.

V roce 1950 začal spolupracovat také s režisérem Otomarem Krejčou (1921 ve Skrýšově, okr. Pelhřimov – 2009v Praze).
Jako filmový architekt spolupracoval v padesátých letech na filmech Divá Bára, Obušku z pytle ven a Pan Brouček.
K jeho více než 400 návrhům scén je třeba přičíst rozsáhlou výstavnickou činnost, mimo jiné především podíl na instalaci československého pavilonu pro bruselské EXPO ´58 nebo ztvárnění výtvarného řešení výstavy „Velká Morava“ pořádané v roce 1964.

V roce 1958 získal Cenu Grand Prix na světové výstavě EXPO ´58 v Bruselu, o rok později dostal zlatou zlatá medaile na světovém bienále v São Paulu.

Na jaře roku 1968 byl jmenován národním umělcem.
14. prosince 1968 v Praze zemřel.

Atentát na Hitlerova oblíbence? To si Čechoslováci dovolili příliš! Za trest nacisté vyvražďovali celé rodiny

Sestrou Františka Tröstera byla Marie Sobková. V dubnu 2017 byla na domě Italská 36/25 v Praze 2 odhalena pamětní deska Soběslava Sobka a Marie Trösterové Sobkové. Soběslav Sobek jako lékař pomáhal při ošetření zranění Jana Kubiše, která si odnesl po výbuchu vržené bomby při útoku na Heydricha. Manželé byli zatčeni 7. července 1942. Na podzim byli převezeni do Malé pevnosti v Terezíně. 29. září 1942 byli v nepřítomnosti odsouzeni k trestu smrti a převezeni do Mauthausenu, kde byli 24. října 1942 zastřeleni.

Zdroj: Společnost Františka Tröstera

FOTO: František Tröster

František Tröster - 00 trösterova výpravaFrantišek Tröster - 2 jaromír svobodaFrantišek Tröster - 2 soud lásky veveří divedelní list ND v B 41František Tröster - 3 bouře 47František Tröster - 3b svět v obr 48
Další fotky
František Tröster - 4 carmen 48 nebo 53František Tröster - 6 car a esař 53František Tröster - 8 beg bajazid 57František Tröster - 9 10005755František Tröster - 99 sobkovi geoFrantišek Tröster - 00 carmen troster


Nepřehlédněte