V tomto filmu se žije naplno. Archetypální vzory lásky, nenávisti, podlosti a odpuštění. Ben Hur, nesmrtelný příběh

Ti dva muži se smrtelně nenávidí. Není divu. Jeden z nich je zpupný Říman, pyšný a samolibý. Nechce jen zvítězit, chce svého soupeře srazit do písku závodní dráhy, ponížit, zničit. Už jednou to udělal, ale osud rozhodl jinak. Ten druhý si jen vyrovnává účty s někým, kdo ho připravil o vlast, rodinu, majetek i svobodu. Nyní již svírá otěže čtyřspřeží, ale na zápěstích ho dosud pálí okovy u vesel válečné galéry.

Tento příběh se odehrál před sto čtyřiceti lety, ve fantazii a hlavě spisovatele, diplomata, vojáka z povolání, generála armády Unie, Lewise Wallaceho. Nejvydávanější román devatenáctého století, s názvem Ben Hur – příběh Kristův. Někteří oponenti dávají na první místo o třicet let starší, rovněž literární lahůdku, Chaloupka strýčka Toma a mohou mít i pravdu.

Někdy se zkrátka spisovatelům podaří husarský kousek, aniž by ho předem předpokládali. První vydání této klasiky vyšlo 12. 11. 1880. Padesát milionů výtisků do dnešních dnů, nedostižný sen mnohých spisovatelů.

Gregory Peck hrál v té krásné době, která byla idolům příznivá. V době, kdy na filmovém plátně byli Muži a Ženy

Byla to krásná doba pro literáty. Edisonův fonograf byl ještě batoletem a kinematograf se dosud nacházel v říši fantazie. Lidé měli jen knihy a příběhy si domýšleli vlastní fantazií. Nebyli ve vleku scénáristy či režiséra. Viděli a vnímali příběhy svýma očima a nikoliv pohledem někoho jiného.

Nezkušený čtenář se možná vyleká, ale zbytečně. Obává se náboženské literatury, ale v tomto příběhu je Kristus vlastně pouhým komparsistou, vedlejší postavou, která stojí v pozadí, ale osudově umí zasáhnout v těch nejvypjatějších chvílích. Ne, nekoná zázraky. Nevysvobodí zajatce z rukou římských vojáků, ti se musí protrpět ke svobodě sami. Ani Ben Hura, židovského patricije, který je lidskou zlobou a touhou po moci, neprávem odsouzen na galeje. Ani on, hlavní postava příběhu, z jeho rukou svobodu nezíská. Musí mu stačit podaná nádobka s vodou.

Den kdy ukřižovali Krista. Historie se v něčem podobá kriminalistice

Vděčné, romantické téma, kterého se brzy, tedy relativně brzy, zmocnili filmaři. Dvě němé verze již znají pouze filmoví fajnšmekři a znalci.  18. 11. 1959 se konečně na stříbrném plátně objevil film, který získal jedenáct Oskarů a stal se nesmrtelnou legendou. Nejen kvůli hvězdnému hereckému obsazení, ale i zpracováním. Ano, šedesát let je ve filmovém světě celý věk, ale na kvalitě si občas vyláme zuby i čas.

Filmy se točí pro diváky, nikoliv kritiky, a ti jistě ocenili návrat do starověku po všech stránkách. Výpravou, davovými scénami, i příběhem samotným. Tvůrci nešetřili a patnáct milionů dolarů byl v té době gigantický rozpočet.

Návrat do zlaté éry retro stylu. Umíte se obléknout jako filmová hvězda z 50. let?

Slabší povahy, zpracované dnešní instantní dobou, sterilní hyperkorektnosti, možná zneklidní, ale v tomto filmu se žije naplno. Archetypální vzory lásky, nenávisti, zrady, podlosti a odpuštění. Stejně tak jako v pohádce, i zde nakonec dobro zvítězí a zlo je potrestáno.

Toto však není pohádka. Je to příběh, který se kdysi mohl skutečně odehrát. Je nad možnosti tohoto článku popsat děj tohoto filmu o délce 212 minut. Ani to nemám v úmyslu, připravit diváka o zážitek.  Styl režiséra je vidět i na dalším z jeho filmů, ve kterém jsou Muži a Ženy, totiž klasika filmového westernu, Velká země.

Otroctví je kruté a do civilizovaného světa nepatří. Mnozí to pochopili až díky Chaloupce strýčka Toma

Ben Hur, nyní ve službách bohatého Araba, řídí svoje čtyřspřeží bílých koní, při závodech v cirku. Stejně jako nenáviděný Messala, kvadrigu s koňmi černými. Jednoznačná symbolika dobra a zla. Pán tehdejšího světa, Řím a bývalý galejník, z provincie Judea. Jeden zázrak se však v tomto příběhu skutečně odehraje. Až v samém závěru, tak jak se na americké filmy sluší a patří. Lewis Wallace zemřel v roce 1905. Nobelova cena za literaturu ho bohužel minula. Karma však přeci jenom trochu zafungovala. V témže roce tuto cenu obdržel Henryk Sienkiewicz, za svůj román Quo vadis.

Osudný okamžik židovských dějin. Římané neměli na vybranou a Chrám v Jeruzalémě srovnali se zemí

Dnes, 16:30
Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v...
Dnes, 15:54
Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na poslanecký...
Dnes, 15:49
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 15:49
Na území České republiky se nachází 22 vlčích teritorií. Převážná část je jich v pohraniční...
Dnes, 15:35
Po osmi letech opět přišla skutečná ladovská zima., Buďme rádi, vždyť sníh je nejlepší ochranou...
Dnes, 15:00
Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale i...
Dnes, 13:25
Tramvaje jsou nedílnou součástí městské hromadné dopravy ve většině moderních velkoměst. Česká klasika Tatra T4...
Dnes, 13:25
Astrologie a medicína. Co s tím, v jednadvacátém století? Netahejte sem středověké šarlatány, řeknou si...
Dnes, 12:40
Registrační systém k očkování proti covidu-19 pro zdravotníky se spustí v úterý. Kvůli nedostatku vakcíny...
Dnes, 11:45
V teplickém hotelu Prince de Ligne se v sobotu večer konala oslava místního podnikatele Petra...
Dnes, 11:15
Leden je měsíc, během něhož se snažíme o to, abychom něco udělali s naší tělesnou...
Reklama