„Vampír z Düsseldorfu“ děsil celé Německo. Dopadnout ho pomohla náhoda

Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů. Navíc se jich dopustil začátkem 20. století, tedy v době, kdy kriminalistika byla již poměrně vyspělou. A přesto tomu tak bylo.

Peter Kürten se narodil 26. května 1883 v Kolíně nad Rýnem, jako třetí z celkem 13 dětí, ve velmi chudé a zcela dysfunkční rodině obývající byt jen s jedinou ložnicí. Oba rodiče byli alkoholici, otec manželku i děti bil a své potomky obojího pohlaví sexuálně zneužíval. To, že se chlapec nechce, resp. bojí vracet ze školy domů a částečně žije na ulici ve společnosti drobný zlodějíčků a sociálních vyděděnců, nikoho, kdo by mohl efektivně zakročit, nezajímalo. Ani jeho první přestupky, krádeže jídla a oblečení.

U toho však dlouho nezůstalo. On sám později prohlašoval, že první vraždy spáchal ve věku devíti let, kdy shodil svého spolužáka, o kterém věděl, že neumí plavat, z voru do vody. Když mu druhý chlapec plaval na pomoc, Kürten mu držel hlavu pod vodou tak dlouho, až se oba utopili. Úřady však považovaly smrt obou chlapců za náhodné neštěstí. Buď si nikdo ani nedokázal představit, že by v podstatě ještě malý chlapec byl schopen takového zločinu, anebo to prostě bylo jednodušší, než muset cokoliv řešit. Kürten si ovšem dobře uvědomoval, jakou slast mu způsobuje, když může někomu ubližovat. Když ne lidem, tak prozatím aspoň toulavým psům.

Nejbestiálnější vrah v dějinách Československa. Jak Václav Mrázek uspokojoval své sadistické choutky?

Když mu bylo 11 let, jeho otec šel na 15 měsíců do vězení za incest s jednou z dcer, matka dosáhla rozluky, znovu se vdala a i s dětmi se přestěhovala do Düsseldorfu. Ve 13 letech byl Kürten již schopen dosáhnout úplného sexuálního uspokojení a protože nenašel vhodný protějšek, uchyloval se k pohlavnímu styku s ovcemi, prasaty a kozami v místních stájích. Nejvyšší rozkoší pro něj bylo, když mohl do zvířete těsně před vyvrcholením bodnout.

Sadistická šlechtična z Čech si nezadala ani s Čachtickou paní. Proč zůstaly její kruté činy zapomenuty?

V roce 1897 šel Kürten do učení. Vydržel tam dva roky, než ukradl všechny peníze, které našel v domácnosti svého mistra, asi 300 zlatých marek a utekl do Koblenze. Tam páchal další drobnou kriminální činnost a byl poprvé odsouzen na měsíc do vězení. Po propuštění v srpnu 1899 spáchal podle svých slov v listopadu téhož roku svou první vraždu. Jeho obětí se stala 18letá dívka a Kürten si tak ověřil, že jen utrpení oběti ho dokáže dovést k sexuálnímu vyvrcholení.

Tahle vražda Kürtenovi prošla, další trest však na sebe nenechal dlouho čekat. Kürten musel sice narukovat do armády, ale dezertoval z ní a pro zábavu potom podpaloval stodoly a seníky, za což si v letech 1905 – 1913 odpykal celkem osmiletý trest.

Šílenec Julio Caesar děsil Český Krumlov. Otec ho vykázal, protože měl sklony k sadismu a nekrofilii

A hned 25. května 1913 v Mühlen am Rheim během vloupání do hospody ubodal spící devítiletou dívku, přičemž pocítil, že extrémně ho vzrušuje odkapávající krev oběti. O dva měsíce později uškrtil sedmnáctiletou Gertrud Frankeovou a šel opět do vězení, i když ne za tyto vraždy, ale za další žhářství. Vzhledem k tomu, že šlo již o recidivistu, lze rozsudek znějící na šest let odnětí svobody považovat nejen za shovívavý, ale přímo nezodpovědný.

Ve vězení dostal Kürten další dva roky navíc za vzpurnost a po propuštění v dubnu 1921 se přestěhoval do Altenburgu k sestře. Zanedlouho se tam oženil s Auguste Scharfovou, bývalou prostitutkou a majitelkou cukrárny, rovněž trestanou. V jejím případě za zastřelení snoubence.

Kletba Christelhofu. Na šumavském statku Pohádka přebýval jeden z nejhorších českých sériových vrahů

Manželství Kürtenovi ze začátku svědčilo, poprvé v životě dokonce získal řádné zaměstnání, zastával práci úředníka v odborech. V roce 1925 se se svou ženou přestěhoval do Düsseldorfu, kde se brzy intimně sblížil se dvěma dívkami, služkami a následoval osmiměsíční trest, „jen“ za údajné znásilnění. A 3. února 1929 už Kürten povolil svým choutkám nanovo. Ostrými nůžkami 24 ranami pobodal starší ženu, Apollonii Kühnovou a 8. února uškrtil devítiletou Rosu Ohligerovou. Pak do jejího těla bodal nožem a nakonec je polil petrolejem a zapálil a konečně dosáhl uspokojení. Touha po něm ale přetrvala a byla taková, že13. února na předměstí ubodal 20 ranami 45 letého mechanika Rudolfa Scheerala.

Policie brzy zjistila, že tyto tři vraždy mají některé shodné rysy a že je tedy mohl spáchat jeden, a to ne zcela normální, pachatel. Kürten se potom mezi březnem a červencem 1929 pokusil zabít čtyři ženy a 11. srpna znásilnil, uškrtil a ubodal Marii Hahnovou a její tělo zakopal. To, že Kürtenova oběť byla v tomto případě mladá žena, asi hrálo spíše podružnou roli. Hlavní bylo to, že se mu ji podařilo vylákat na schůzku do údolí Neandertal, asi 12 km od Düsseldorfu.

Největší česká vražedkyně mučila poddané k smrti. Inspirovala svými činy Báthoryovou?

Potom Kürten zaměnil smrtící zbraň, nůžky, za nůž, aby uvedl policii na falešnou stopu a čistě náhodně jednoho rána na různých místech pobodal tři různé oběti dívku (18 let), muže (30 let) a ženu (37 let). Následovala vražda dvou dívek, 5 a 14 let, a pobodání služebné staré 27 let. V září roku 1930 po dalších dvou pokusech o vraždu uškrcením a ubodáním Kürten opět změnil vražedný nástroj. Vybral si kladivo a tím jednu službu ubil 30. září a druhou 11. října. Následující oběť, pětiletou dívenku, Gertrude Albermannovou, pro změnu škrtil a nakonec ubodal.

Jenže to se už v Německu i ve světě začalo mluvit o „Vampírovi v Düsseldorfu“ a policie zmatená různorodostí vražd začala opravdu uvažovat o tom, že pachatelů může být i více. Nakonec vznikl seznam potenciálních podezřelých a pachatelů obsahující na 900 000 (!) jmen, který však k ničemu nevedl. Od února do května 1930 Peter Kürten napadl a zmrzačil 11 osob, které všechny přežily, a mnohé byly schopné útočníka popsat.

Toužil po svobodné Gruzii a na Stalina prozradil kde co. Včetně jeho sadismu a spolupráce s carskou policií

Poslední z nich, Marie Budlicková, napadená 14. května sice nic nenahlásila policii, ale vše popsala v dopise kamarádovi. Na obálku však napsala nesprávnou adresu a její dopis byl proto jako nedoručitelný 19. května úředně otevřen a po přečtení postoupen policii. Potom už pro policii nebyl problém najít pisatelku a ta je dovedla ke Kürtenově bytu. Kürten ji přitom viděl a poznal a na poslední chvíli se mu podařilo zmizet. Když se 23. května vrátil domů, přiznal se manželce, že on je tím upírem v Düsseldorfu a vyzval ji, aby ho udala na policii a získala tím podstatnou část odměny, která byla na jeho zadržení vypsána.

FOTO: Vampír z Düsseldorfu

Vampír z Düsseldorfu - Peter KürtenVampír z Düsseldorfu - Peter KürtenVampír z Düsseldorfu - Peter Kürten

Což jeho žena hned druhý den ráno udělala a odpoledne byl se vším smířený Kürten bez problémů zatčen. Celkem se přiznal k 68 zločinů, z toho 10 vraždám a 31 pokusům o vraždu a zmínil i to, že ve třech případech pil krev svých obětí. Psychologové potom dospěli k závěru, že přesto nebyl šílený a byl plně schopný ovládat své jednání. Krátce předtím, než 2. července 1930 v 6 hodin ráno položil hlavu pod gilotinu, se Peter Kürten zeptal přítomného lékaře: „Povězte mi, po tom, co mi bude hlava oddělena od těla, budu ještě alespoň na chvilku slyšet zvuk mé krve tekoucí z pahýlu mého krku? Bylo by to pro mě poslední potěšení na konci všech potěšení.“

 

Dnes, 16:29
Podle všeho jí byl příslušník německého šlechtického rodu Welfů zvaný Heinrich der Löwe čili Jindřich...
Dnes, 14:16
Pláň mírně stoupá až ke vzdálenému obzoru. Nízká tráva různých odstínů zelené barvy a zkroucené...
Dnes, 10:29
Chcete udělat dobrý skutek a vytvořit domov pejskovi z útulku? Určitě máte dobré úmysly. Adopci...
Dnes, 08:11
Současné tradice lidové kultury jako jsou různé obyčeje a svátky sahají až do dávné lidské...
Včera, 16:31
V naší zemi mají léčivé rostliny dlouholetou tradici. Již v dávné době je lidé nejen...
Včera, 14:10
Dej mi své ubohé, unavené, své schoulené masy, toužící volně dýchat. Ten žalostný nadbytek tvých...
Včera, 12:02
I s místenkou. A já se tím vlakem pokusila odjet. Pochopitelně v dobré víře. Absurdní zkušenost s českou...
Včera, 10:30
Železniční neštěstí u Blovic nedaleko Plzně vstoupilo do drážní historie jako nehoda vlaku s pádem...
Včera, 08:12
Letní prázdniny a s nimi i období dovolených jsou v plném proudu. Tisíce rodin v...
4.8.2020
Od Tábora až k nám, cestička jako mlat... Tuto písničku už z rozhlasu na táborském...
Reklama