Včelí produkty pomáhají utlumit příznaky menopauzy. Nejvíc pomůže mateří kašička

20.7.2018
Renáta Šťastná

Ženy kolem padesátky ohrožuje především osteoporóza nebo zvýšená hladina cholesterolu. Dámy se často potýkají i se záněty močového měchýře, inkontinencí nebo nepříjemnou suchostí sliznic. Konec menstruace ale neznamená konec života. Proto je i v tomto životním období velmi důležitá prevence.

Kanna jako přírodní antidepresivum. Africká bylina snižuje úzkost, stres a pocit vyhoření

Chronické a subakutní a příznaky

Mezi chronické patří například osteoporóza, mohou nastat i metabolické změny spojené se zvýšenou hladinou cholesterolu, které občas vyústí do aterosklerózy. Subakutní příznaky se projevují zvýšenou tvorbou vrásek, suchostí kůže či zvýšenou lámavostí nehtů a vysycháním sliznic, prakticky v celém těle. Výjimkou není ani suchost a ztenčení poševní sliznice, způsobující nepříjemné pocity svědění a pálení.

Na nosní sliznici se nedostatek estrogenů může projevit jako suchá rýma s pálením a drážděním na kýchání. Suchost očí může být intenzivní, připomínající pocit písku v očích, vyskytují se i problémy s dutinou ústní, nosohltanem a hlasivkami.

Objeví-li se potíže jako pálení či suchost v oblasti genitálií či opakované nucení na močení, je vhodné začít je řešit co nejdřív. Stejně tak začnou-li bolet klouby a svaly, což může být jedním z příznaků počínající osteoporózy, která se chová jako tichý zloděj. Vápník z kostí mizí pomalu, většinou je žena bez potíží, ale pak stačí mírné zakopnutí či křivé našlápnutí a zlomenina kosti je na světě. Proto je vhodné nečekat na příznaky, ale prevenci řešit dopředu a pravidelně docházet na preventivní prohlídky.

O mamografickém vyšetření koluje řada mýtů. Jsou obavy na místě? Zeptali jsme se lékaře

Dostatečný pohyb jako prevence

V rodinách s genetickou zátěží se těmto onemocněním zcela vyhnout nelze. Jejich dopad ale můžeme výrazně zmírnit či oddálit jejich nástup. Vše záleží na ukázněnosti pacientky a ochotě pro to něco udělat. Prevencí je vhodný dostatečný pohyb, pokud možno na čerstvém vzduchu a slunci, dostatečný příjem minerálů a vitaminů, pestrá strava, nekuřáctví a případně i užívání doplňků stravy s fytoestrogeny či mateří kašičkou. Menopauzu většinou lépe zvládají ženy, které mají kvalitní partnerský vztah nebo si umějí najít vhodné činnosti, jež dělají rády, jako například turistiku či jiné sporty. Čas od času je dobré se odměnit, třeba masáží, zajít si na kosmetiku nebo si koupit něco jen tak pro radost.

FOTO: Včelí produkty

Včelí produkty - Včelí produkty 7Včelí produkty - Včelí produkty 6Včelí produkty - Včelí produkty 2Včelí produkty - Včelí produkty 5Včelí produkty - Včelí produkty 4
Další fotky
Včelí produkty - Včelí produkty 3

Pro poklady do úlu

Mateří kašička obsahuje celý komplex vitaminů B a ve stopovém množství také vitaminy C, A, E a D. Jsou v ní rovněž obsaženy látky potlačující rozmnožování bakterií a virů, aminokyseliny a minerální látky. Stimuluje látkovou výměnu, normalizuje krevní tlak, posiluje cévní systém a má pozitivní vliv na srdce a imunitu. Ženám pomáhá především s gynekologickými problémy a poradí si zejména s nepříjemnými projevy menopauzy. „Mateří kašička pomáhá srovnat hladinu estrogenu, jelikož obsahuje látky, které jsou podobné ženským hormonům. Včelí produkty potlačují nepříjemné projevy přechodu, jako jsou návaly horka a potu, bušení srdce, náladovost nebo únava,“ vysvětluje MUDr. Pavel Turčan ze společnosti Centrum Mediol, který sám ve své praxi preparáty se včelími produkty společnosti VEGALL Pharma s.r.o, využívá.Nepřehlédněte