Více jak čtyři staletí vlády Přemyslovců nejen v českých zemích byla u konce. Konec jedné dynastie

Několik bodných ran ukončilo život šestnáctiletého mladíka Václava, toho jména třetího českého krále. Psal se čtvrtý srpen roku 1306 a historie jediné české knížecí i královské dynastie se uzavřela. Více jak čtyři staletí vlády nejen v českých zemích, ale i v Rakousku, Polsku i Uhrách. Smrtí Václava III. přešla posloupnost na Lucemburky. Slavná dynastie přestala existovat po meči.

Zopakujme si nyní trochu české pověsti. Přemysl Oráč, takto zakladatel dynastie, pocházel ze Stadic, od řeky Bíliny. Libuše za ním velmi často vážila cestu, což byl úctyhodný sportovní výkon. Pochopitelně mýtus, ale velmi krásný. Vlastně i nelogický, protože pokud Přemysl pocházel ze Stadic, nebyl z kmene Čechů. Byl by to Lemuzan. Šedesát kilometrů na koni, tam a zase zpět, za jedinou noc, kterou jistě neprospali, klobouk dolů. Ale nyní vážně.

Vědci se dosud neshodli na původu Přemyslovců. Moravští patrioti tvrdí, že první přemyslovský kníže Bořivoj byl synem moravského knížete Rostislava (dynastie Mojmírovců).  Odvážnější posouvají Přemysla až kamsi do sedmého století, ke knížeti Sámovi. Je historickým faktem, že mezi roky 659 až 830 leží 170 let naprosté temnoty. Žádné informace. Je to dost dlouhý časový úsek, kde věda tápe, a milovníci pověstí mají dosti prostoru, umístit sem celé české pověsti. Koneckonců i název Přemyslovci, si vymyslel až otec národa, František Palacký, v devatenáctém století. Oni sami tehdy neměli o nějakém podobném pojmenování ani tušení.

Tip na výlet: Ludmila není jen světice. Navštívit mělnické sklepy rozhodně stojí za to

Pokud nás nechala na holičkách historie, musí nastoupit jiné vědní disciplíny. Antropologie, anatomie, genetika. Druhým v pořadí byl kníže Spytihněv I. Rotunda na Budči je jeho dílo, tam také chodil jeho synovec Václav do školy. Průzkum zjistil, že Spytihněv I. žádným potomkem kohosi, kdo kdysi možná vylezl na Říp, rozhodně nebyl. Z kostí knížete se zjistilo, že patřil do keltsko-germánské hapaloskupiny R1b.

Přemyslovci, jako rod, nebyli žádní mohutní, drsní válečníci. Měli jemné, téměř ženské rysy. Byli většinou štíhlí, výška 170 cm byla téměř standardem. Kaštanové vlasy a modré oči. Nebyli to však rachitici a třasořitky. Byli svalnatí a fyzicky velmi dobře disponovaní. Tak jako Habsburci měli typicky zvětšený dolní ret, Přemyslovci měli mírný předkus.

Měli i jinou zvláštnost, která vědcům o tisíc let později zamotá hlavu. Předčasně jim srůstaly lebeční švy. Srostlé švy znamenaly vysoký věk, který velmi často nesouhlasil s věkem samotným. Omyly v datování byly velmi časté.

Český král u Kutné Hory své stříbro uhájil, konec Přemyslovců podle starého proroctví však už byl na dohled

Jemné rysy ve tváři a milý vzhled často klame. V boji o moc si nijak nezadali a uměli být nejen stateční, ale často i nesmyslně krutí. Ale taková byla doba a účel světí prostředky. Český stát se rodil v těžkých bolestech. Knížecí bratři se vraždili mezi sebou, oslepovali se a kastrovali navzájem. Likvidovali se nejen jednotlivci, ale i celé konkurenční rody. Vyvraždění Slavníkovců, v roce 995 je toho důkazem.

FOTO: Přemyslovci

Přemyslovci - Bořivoj PřemyslovciPřemyslovci - Přemyslovci – královéPřemyslovci - premyslovciPřemyslovci - Lebka knížete VáclavaPřemyslovci - Ludmila Přemyslovci

Vraždou v Olomouci se za slavnou dynastií uzavřela historie. Ne však poučení z ní. I přes propast sedmi století nám mají stále co říci. Třeba tím, jak jednali. Často servilně. Poklonkovali mocnějším sousedům. Slib podřízenosti za pomoc s likvidací konkurence a za tučnou kostičku knížecího stolce. To už stálo za ztrátu sebeúcty. Bylo to pochopitelně zbytečné, silní si vždycky vezmou to, co chtějí a po právech slabších se neptají. Jistě že všichni takoví nebyli. Těch s rovnou páteří bylo daleko více. A to je jejich poselství dnešku. Raději zemřít vestoje, než žít na kolenou.

Dnes, 09:04
V pondělí 28. září časně zrána byl při cestě na mši zavražděn český kníže svatý...
Včera, 17:45
Slavné sousoší zemských patronů obklopujících koně se sochou legendárního knížete, svatého Václava na koni, symbolu...
Včera, 15:35
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 15:35
Navykli jsme si hledět na středověk, jako na krutou a nelidskou etapu evropských dějin. Nekonečné...
Včera, 13:25
Jmenoval se Carl Peters a východní Afriku kolonizoval podle zásad sociálního darwinismu a filosofie „Völkisch“,...
Včera, 11:15
Lze bez nadsázky říci, že řidičský průkaz je jedním z nejpotřebnějších dokumentů současnosti. Počátky automobilismu...
Včera, 10:10
Jiřímu Kopřivovi, který vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků v Aghánistánu, hrozí po úterním rozhodnutí...
Včera, 09:05
Uvažujete-li o zbudování sklepa, myslete také na to, aby se v něm dalo pohodlně pohybovat...
26.9.2020
Víte, za jakých okolností, jak a proč vznikaly světoznámé značky dnešních automobilů? podívali jsme se...
26.9.2020
Říkává se, že mušky se v domácnosti objevují se švestkami a pak zase samy od sebe...
26.9.2020
A je to v pytli! Tuhle lehce depresivní větu byste mohli začít klidně říkat i...
Reklama