Vinnou stopou. Co pil Karel IV., můžete pít i vy

Další fotky

A třeba si přitom vzpomenout i na příslušnou báseň Jana Nerudy Romance o Karlu IV. Nakonec první stopu, co že to vlastně Karel IV. pil za víno, nalézáme právě tady…

Přesně ten verš zní: „vezu révu z Burgund sem”. O Burgundsku (fr. Bourgogne – čti Burgoň) s jeho dnešním hlavním městem Dijonem pochyb není, ale jaká réva se tam tehdy pěstovala? Prostinkou úvahou dojdeme k tomu, že byla nejspíš burgundská a podobně jednoduchým projetím internetu zjistíme, že dnes se u nás už nepěstuje. Anebo ano?

OBRAZEM: Abyste se prošli po vinici, nemusíte na Moravu. Víte, kde je vinice svaté Kláry?

Malý klam vznikl tím, že pojem burgundské víno je dnes chráněným zeměpisným označením, ale neříká nic o tom, o jakou odrůdu vína jde. Dnes se v Burgundsku nejčastěji pěstují červené odrůdy Pinot Noir a Gamay a bílá Chardonnay a Aligoté. Tak nějak sice předpokládáme, že ono Karlovo víno bylo červené, ale nemuselo tomu tak nutně být. Chytit se můžeme pouze toho, že odrůda Pinot Noir dostala své jméno podle kompaktního, spíše drobného hroznu připomínajícího piniovou šišku a že její přesný původ není znám, jen se datuje až do starověku. V roce 2007 potom analýza DNA prokázala, že se vyvinula z divoké révy rostoucí ve Francii a že se významně liší od vinných odrůd pocházejících ze starověkého Řecka.

Víte, že jsou v Praze vinice? Ta největší sídlí v Tróji. Víno ze Salabky dostalo řadu ocenění

Rozklíčovat, že u nás se Pinot Noir říká také Rulandské modré, už problém není, a to podle německého vinaře Gris Segera Johanna Rulanda (1683 – 1745), průkopníka pěstování odrůdy Pinot A odpověď, že Karel IV. nechal do Čech dovézt právě toto víno, tedy rulandské modré, se nabízí sama.

Jenže v době Karla IV. už existovaly a v Burgundsku se pěstovaly přinejmenším další dvě odrůdy Pinot, které vznikly tzv. pupenovou mutací, tj. že z jednoho pupenu na vinném keři vyrazila větev od daného keře odlišná s hrozny tak dobré kvality, že se vyplatilo ji nařízkovat a dál rozmnožit. Byly to Pinot Gris a Pinot Blanc a je dokonce pravděpodobnější, že oním Karlovým vínem byl právě Pinot gris, čili rulanda šedá.

Praha má novou vinici. Na svazích slavné hory Vítkov

A jak se mu tehdy v Čechách dařilo? Podle všeho obecně lépe než dnes, protože vinná réva se pěstovala na větších plochách a hlavně severněji než dnes, a především podzimy bývaly slunné, což je pro dozrávání vína zásadní. Přesto můžete víno odrůd, které pravděpodobně pil i Karel IV. a vypěstované přímo v Praze, tedy rulandu modrou a šedou ochutnat i dnes.

Stačí vyrazit na vinici sv. Kláry, kterou od roku 1995 spravuje Botanická zahrada hl. m. Prahy, a poručit si právě tahle dvě vína. Anebo pak i kterákoliv další ze zdejší produkce. Nemusíte se přitom bát, že se zruinujete.

OBRAZEM: Víte, kde v Praze najdete sochu pterodaktyla? Hledejte v Grébovce u grotty, nejpozoruhodnější umělé jeskyně nejen u nás

Modrou rulandu provází charakteristika výrazného tělnatého a kořenitého vína, které po několika letech v dubovém sudu získalo tóny lékořice, vanilky a čokolády podtrhující typické třešňové a višňové aroma. Hodí se k němu tvrdé sýry parmezánového typu, pečené sušené švestky ve slanině a slané tymiánové sušenky.

Šedou rulandu, krásně plné a kulaté víno, charakteterizuje směs ovocných chutí a vůní, např. ananas, liči a vyzrálé broskve, Už jen ono samo poslouží jako letní dezert, a pokud by nestačilo, určitě ho harmonicky doplní třeba trhanec s meruňkami nebo severoafrický tažín z kuřete dušeného se sušeným ovocem a mandlemi. A to, že se na sv. Kláře vyvedly i loňské ročníky, vám mohou potvrdit jeho kmotry a kmotři, kteří se podíleli na vzniku letošní filmové novinky, letní komedie 3Bobule – představitelé hlavních postav Honzy, Jirky a Kláry, herci Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer a herečka Tereza Ramba, dále herci Miroslav Táborský a Michal Isteník. Spolu s nimi vína pokřtili také tvůrci filmu, režisér Martin Kopp a producent Tomáš Vican.

FOTO: Víno Karla IV.

Víno Karla IV. - víno hrozen vinná réva Pinot_noir_Côte_de_Beaune,_BurgundyVíno Karla IV. - film 3Bobule  vino_vinice_krest_2020_D6A2220Víno Karla IV. - víno hrozen vinná réva IMG_Pinot_Noir_1Víno Karla IV. - víno hrozen vinná réva Rulaender_Lehrensteinsfeld_20080928Víno Karla IV. - víno hrozen vinná réva Pinot-blanc
Další fotky
Víno Karla IV. - film 3Bobule vino_vinice_krest_2020_D6A2384Víno Karla IV. - film 3Bobule  vino_vinice_krest_2020_D6A2126Víno Karla IV. - film 3Bobule  vino_vinice_krest_2020_D6A2326 – kopieVíno Karla IV. - víno láhve vinná réva vino_vinice_krest_2020_D6A2357

A pokud si chcete trojská vína užít skoro jak za Karla IV., určitě uvítáte možnost půjčit si přímo na vinici gril a připravit si na něm něco podle své vlastní chuti.

 

Dnes, 17:31
O vztazích na dálku, partnerství, rozchodech, samotě, nevěrách i o čerstvém zamilování. O naději i...
Dnes, 15:59
Pod jeho nehybnou, kamennou tváří, uplynulo již nezměrné množství vody. Více jak osm století hledí...
Dnes, 14:20
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské...
Dnes, 12:02
Má váš pes volný přístup na zahradu? Pokud mu život na ní chcete zpříjemnit, učinit...
Dnes, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
Včera, 16:50
Zemětřesení lidstvo děsilo od nepaměti. Není asi zcela náhodou, že moderně pojatá věda o zemětřeseních,...
Včera, 14:30
Po roce 1989 se v této zemi spustila dokonalá keltománie. Není divu, do té doby...
Včera, 12:15
Lapač snů jsme si v dnešní době oblíbili hlavně jako dekoraci do ložnic a dětských...
Včera, 10:00
A také vleklá občanská válka. Ta první skončila 2. srpna 1997, další následovala dva roky...
Včera, 08:02
Konečně můžeme vařit venku! Na chatě, na chalupě, na zahradě, na čundru... Nabízíme vám několik...
Reklama