• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Vítkův Hrádek, nejvýše položený hrad v Čechách, kde byl vězněn i Václav IV.

    21.8.2020

    Hrad Vítkův Hrádek, nacházející se v nadmořské výšce 1053 metrů, najdeme na pravé straně Lipenského jezera, nedaleko městečka Frymburk. Byl založen v polovině 13. století Vítkem z Krumlova jako správní středisko nové osídlené oblasti a svým rozsahem nepatřil k příliš velkým stavbám. Jádro hradu tvořila původně jen věž s jednoduchým opevněním. Ve 14. století došlo k přestavbě dominantní věže do dnešní podoby a věž dnes patří k největším obytným věžím v naší zemi.

    Po vymření krumlovské větve Vítkovců přešel hrad v roce 1302 do vlastnictví rodu Rožmberků. V roce 1394 v době povstání panstva zde byl krátkou dobu vězněn Václav IV.

    V 16. století byl pak rozšířen obranný systém hradu o nový pás hradeb, které byly zesíleny pěti nárožními dělovými baštami. Zásobování posádky vodou bylo řešeno zazděnými rourami, které sváděly dešťovou vodu do přízemní nádrže.

    Pivem proslavený Rakovník. Zde začala cesta k porážce českého stavovského vojska na Bílé hoře

    V roce 1602 byl poslední rožmberský pán Petr Vok donucen hrad prodat, a to včetně krumlovského panství, císaři Rudolfu II.

    Hrad postupně vystřídal další majitele jako Ferdinanda II., rod Eggenberků, kteří zde během třicetileté války drželi až do roku 1648 ozbrojenou posádku, a knížata ze Schwarzenbergu.

    Tip na výlet: Hauswaldská kaple alias Šumavské Lourdy. Zázraky se zřejmě dějí i dnes

    Po roce 1725 hrad ztratil svoji původní roli a stal se romantickým zdrojem umělců. Za všechny jmenujme alespoň básníka Adolfa Hejduka, který tomuto místu věnoval dvě poémy – Pod Vítkovým Kamenem a Dřevorubec.

    V červenci roku 1861 navštívil hrádek i korunní princ Rudolf. Vybudováním hraničního pásma a vojenské pozorovatelny byla pak po 2. světové válce návštěva tohoto místa nemožná. Ke změně došlo až v roce 1990. Dnes se o hrádek vzorně stará Sdružení Vítkův Hrádek. Z věže je nádherný rozhled do okolí a při dobré viditelnosti i do rakouských Alp s panoramaty Dachsteinu a Watzmanu.

    Tip na výlet: Kde najdete temné Pekelné doly z pohádek nebo kapli Božího hrobu

    Za vidění stojí i schwarzenberská lesovna z roku 1872, dnes krásně zrekonstruovaná, ve které se nachází hotel. Nenechte si ujít ani kostel sv. Tomáše, který najdete po pravé straně za hotelem. Gotický, dříve farní a poutní kostel, je zasvěcený Kristovu utrpení. Kostel je cennou stavební památkou. Byl postaven kolem roku 1348 z příkazu Petra I. z Rožmberka. Sakristie na severní straně je však daleko starší. Pochází údajně již z románské doby, z kostela, který dal postavit v roce 1275 Vok z Rožmberka. Kostel byl přebudován v letech 1510 – 1517 ve slohu pozdní gotiky a v letech 1858 – 1874 v novogotickém stylu.

    V okolí pak samozřejmě naleznete i mnoho turistických tras vedoucích na další zajímavá místa, takže díky široké škále možných výletů do okolí se zde určitě nikdo nudit nebude.

    FOTO: Vítkův Hrádek

    Vítkův Hrádek - Vítkův HrádekVítkův Hrádek - Vítkův HrádekVítkův Hrádek - Vítkův HrádekVítkův Hrádek - Svatý TomášVítkův Hrádek - Svatý Tomáš-myslivna


    Nepřehlédněte
    7.11.2024
    Zprávy

    Proč zvítězil Trump?