Léta naděje rychle pominula. Co se dělo na Praze 3 během srpnové okupace v roce 1968?

18.8.2018
Fefík
Další fotky

K srpnovým událostem připravila radnice Prahy 3 akce dvě

Výstava s názvem 1968 Praha 3 – Léta naděje rychle pominula… připomínající nejenom již známé, celopražské události během srpna 68 a bezprostředně po něm, ale především originálně zpracovaná výstavní koncepce zachycující toto období československých dějin v rámci událostí v Praze 3 – některé dosud nezveřejněné informace či fotografie ze žižkovských ulic během srpna 68 doplňují tuto skládačku událostí a lidských osudů. Tato panelová výstava nabídne svým návštěvníkům osobní příběhy pamětníků, momentky z vojenského archivu i soukromých sbírek a mnoho dalšího. Součástí expozice bude také pietní místo, které uctí památku Jana Palacha.

Pochodeň národa Jan Palach se upálil před 49 lety. Jaký byl jeho život?

Výstavu bude možné navštívit od 23. srpna do 29. září tohoto roku, vstup je zdarma. Otevírací doba Galerie pod radnicí (Havlíčkovo náměstí 9, Praha 3) je v pondělí a středu od 8 do 18 hodin, v úterý a čtvrtek od 8 do 16 hodin a v pátek do 14 hodin.

Písničkář Petr Novák se postavil proti sovětské okupaci, ale režimu se ho zlikvidovat nepodařilo. Jak je to možné?

Dva dny před otevřením výstavy, 21. srpna se v Hospodě U vystřelenýho oka (U Božích bojovníků 3, Praha 3) uskuteční vzpomínková akce k výročí srpnových událostí. Přivede na podium trio Vladimíra Merty, Jana Hrubého a Ondřeje Fencla, hudební skupinu Energit či Karla Kahovce s jeho George & Beatovens.
Padesát let staré vzpomínky na osudný „osmičkový“ měsíc i na svého spolužáka Jana Palacha odhalí historik Pavel Bělina. Jeho vyprávění z pohledu pamětníka i odborníka na historii si budou moci návštěvníci poslechnout během večera plného skvělé muziky a nezaměnitelné žižkovské atmosféry. Slova se také ujme historik Jan Vlk.
Závěr večera bude patřit projekci dobových dokumentů a fotografií.

Srpen 1968 a normalizace. Novinové výstřižky připomínají stísněnou atmosféru té doby

Praha3 nezůstává v rámci oslav těchto výročí pozadu a od dubna letošního roku spustila vlastní projekt Po stopách „osmiček“ v Praze 3, jehož pilířem je venkovní panelová výstava mapující významné mezníky, které se nějakým způsobem dotkly Prahy 3. Ke každému „osmičkovému“ datu z této výstavy jsou připraveny doprovodné akce všeho druhu – ať už to jsou literární večery, koncerty, odborné přednášky, celodenní akce s historickými ukázkami apod.
Výstava na náměstí Jiřího z Poděbrad bude také jedinečná svou tzv. rozšířenou realitou pro chytré mobilní telefony: mobilní aplikace s interaktivní časovou osu vybraných událostí, doplněnou o rozšířené informace a vizualizace k výstavním panelům. Aplikaci radnice Prahy 3 spustí během září.

Srpen 1968 na Rakovnicku ve fotografii

Projekt „osmiček“ třetí městské části hraje i další prim v celopražských akcích letošního roku – snad žádná městská část své expozice k letošním výročím nesměřuje k tak důkladné prezentaci tehdejšího dění přímo v jejich městských čtvrtích.

Koncert Plastiků v žižkovském Atriu

Legendární kapela, která je nejdůležitějším představitelem československé undergroundové hudební scény už padesát let, se představí publiku 21. srpna 2018 v Atriu na Žižkově (Čajkovského 12).
Skupina před dvěma lety částečně obměnila svoji sestavu. Stávající členové, letitý kapelník a klávesista Josef Janíček, lídr, saxofonista a textař Vratislav Brabenec a bubeník Jaroslav Kvasnička k sobě přizvali tvořivého baskytaristu Johnnyho Judla jr. a vyhledávaného kytaristu Davida Babku. Diváci budou mít možnost v Atriu během téměř dvouhodinového koncertu slyšet nejen klasické známé „plastikovské“ skladby, nově zaranžované verze starých, dlouhá léta nehraných písní, ale i několik novinek.

Pomník Koněva někdo posprejoval rudými nápisy. Připomněl rozpínavé tendence Sovětského svazu i rok 1968

Kapele do Atria přijde popřát i několik přátel a bývalých hráčů. Budou to např. Tomáš Schilla, Josef Bobeš Rössler nebo Petr Placák a další.
Starosta Prahy 3 Alexander Bellu, který je spolu s příspěvkovou organizací Za Trojku iniciátorem akce, říká: „Nejen že jsou Plastici hudební legendou, která přesahuje hranice naší republiky, ale dodnes, po padesáti letech činnosti, zde hrají lidé, kteří měli významnou roli a zásluhu na tom, že je v naší zemi demokracie. A tak se domnívám, že nejen diváci by měli zažít něco výjimečného.“

Příspěvková organizace Za Trojku ještě v tomto roce chystá spolu s Plastic People of Universe (Janíček, Brabenec, Kvasnička, Judl, Babka) a Ústavem pro studium totalitních režimů několik dalších ucelených programů pro základní i střední školy.
Bude zde nejen hudba, ale návštěvníkům se představí i známé osobnosti undergroundu.

Parte, rakev a černé pásky na bílých pláštích – lékaři dnes pohřbívají svoje praxe

The Plastic People of the Universe měli první koncert 2. února 1969.
Od léta 1969 do jara 1970 působili profesionálně, do konce roku 1973 mohli veřejně hrát už jen zřídka. Kvůli zvyšujícímu se zájmu policie pak většinou vystupovali výhradně na soukromých akcích undergroundové komunity. Například na festivalech druhé kultury v Postupicích (září 1974) a v Bojanovicích (únor 1976). V březnu 1976 byli všichni členové uvězněni a obviněni z výtržnictví.

Praha na začátku devadesátek: Rozjížděli to Stouni, vznikaly legendární kluby a připojili jsme se oficiálně na internet

Umělecký vedoucí souboru Ivan Martin Jirous a saxofonista Vratislav Brabenec dostali v září 1976 nepodmíněné tresty, ostatní hudebníci byli z vazby postupně propuštěni bez soudu. Proces proti undergroundu měl velký ohlas mezi nekonformními českými intelektuály a významně přispěl ke vzniku Charty 77. Skupina v době nesvobody pak odehrála už jen pět utajovaných koncertů. V zahraničí Plastikům vyšla alba Egon Bondy’s Happy Hearts Club Banned (natočeno 1974, vydáno 1978), Passion Play (1978, 1980), Leading Horses (1981, 1983) a Midnight Mouse (1985, 1987).
The Plastic People of the Universe se stali nejdůležitějšími představiteli českého hudebního undergroundu a také nejznámější českou rockovou skupinou v zahraničí.

FOTO: Akce Prahy 3 k výročí srpna 1968

Akce Prahy 3 k výročí srpna 1968 - P1260347Akce Prahy 3 k výročí srpna 1968 - P1260349Akce Prahy 3 k výročí srpna 1968 - p3Akce Prahy 3 k výročí srpna 1968 - vladimír mertaAkce Prahy 3 k výročí srpna 1968 - kah
Další fotky
Akce Prahy 3 k výročí srpna 1968 - peoAkce Prahy 3 k výročí srpna 1968 - people_204


Nepřehlédněte