Za dolarem musíme do Jáchymova. Jaká je historie dnešní světové měny?

Ilustrační obrázek - nádoba z mincemi

Byla to velmi těžká mince. Více jak 27 gramů stříbra. To už bylo v kapse určitě cítit. Když Štěpán Šlik založil v roce 1516, na bohatých ložiscích stříbrné rudy město Jáchymov, jistě netušil, že jeho tolar se za další stovky let stane synonymem pro jeden z pilířů finančního světa.

První zmínka o osídlení však pochází již z počátku 14. století, v souvislosti s kolonizační činností premonstrátského kláštera v Teplé. Osada se původně jmenovala Conradsgrün a jediným vybavením byl železný hamr a zanedbatelná těžba stříbra. Osada později zanikla. Až přišel rok 1516. Pokud v tom jménu Šlikové slyšíte zvláštní, tragický podtón, nemýlíte se. Uplyne sto let a jeden z příslušníků rodu se ocitne na popravčím lešení, jako jeden z vůdců stavovského povstání. V tuto chvíli však ještě vládne Ludvík Jagellonský. Vzorem pro ražbu byla saská mince Klappmützentaler, který byla ražena v letech 1492 -1525.  Nová mince měla hmotnost 29,23 gramu, z toho bylo 27,41 gramu čistého stříbra. Avers bylo vyobrazení sv. Jáchyma se Šlikovským erbovním štítem, revers český, dvojocasý lev. Mincovní práva patřila Šlikům velmi krátce, od roku 1520 -1528. V těchto letech byla mince také označena datem.

Stříbrná mince hlasitě cinkne o stůl. Pražské groše, eura středověku

Ražbu Šlikům povolil zemský sněm 9. 1. 1520 a v následujících osmi či devíti letech spatřilo světlo světa v Jáchymově, a v další mincovně v Horním Slavkově více než jeden a čtvrt milionu těchto mincí. Pak přišla nešťastná bitva u Moháče, ve které zahynul král Ludvík, i Štěpán Šlik. Nový panovník Ferdinand první, Habsburský neztrácel čas. Jáchymovské stříbro bylo velmi lákavé a on se ho velice rád ujal. Šlikům bylo odebráno právo razit minci, zůstal jim jenom podíl na zisku. V roce 1528 byla ražba těchto mincí definitivně zastavena. Habsburkové a Šlikové si nepadli do oka a tato nenávist se potáhne více než jedno století. O třicet let později využije hamižný Habsburk svého vítězství v tzv. šmalklandské válce, Jáchymov i se stříbrnými doly odebere Šlikům celý a jednou pro vždy.

Český král u Kutné Hory své stříbro uhájil, konec Přemyslovců podle starého proroctví však už byl na dohled

Možná jste se setkali s výrazem královský regál. Pochopitelně se nejedná o žádný kus nábytku, ale o jedno z práv panovníka a to právo razit mince. V době vzniku pražských grošů, což byla mince evropské kvality, prodávaly kutnohorské doly královské mincovně jednu hřivnu ( 253,14g) stříbra za 56 grošů. Mincovna pak z této hřivny vyrobila 64 grošů. Ten rozdíl osmi grošů, nazývaný též královský regál, byl majetkem panovníka. Přeneseně, protože panovník tyto peníze většinou investoval do nových staveb. Jáchymovský tolar je oblíbenou mincí numismatiků. Ani ne tak pro svoji cenu kovu, jako cenu historickou. Pokud máte v USA nějakého přítele, vezměte ho někdy do muzea v Jáchymově. Dostane se mu poučení, odkud vznikl název jednoho světového oběživa. Dolar se narodil v Jáchymově.

Dnes, 15:06
Na konci letošního ledna skončí platnost dálničních známek na rok 2020 a s nimi skončí...
Dnes, 13:25
Moravští Chorvaté žili na Břeclavsku od 16. století. Paradoxně, samostatná Československá republika pro ně znamenala...
Dnes, 13:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:00
Děti v Česku s kamarády komunikují častěji přes sociální sítě než osobně. Na internetu či...
Dnes, 11:15
„Božena Němcová byla silná osobnost, v dnešní době by byla nadšená z toho, že ženy...
Dnes, 08:59
V oknech Piaristického kláštera v Příboře na Novojičínsku bude od úterý k vidění výstava O...
Dnes, 05:52
Snad každá žena měla tu čest je někdy nosit. Řeč je o silonkách, které před...
Včera, 15:35
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Včera, 15:19
Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace...
Včera, 13:25
Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina...
Včera, 11:44
Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ...
Reklama