• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zatopený hnědouhelný lom si získává stále více příznivců

  29.5.2020
  Redakce

  Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo velké množství příznivců. Lidé zpočátku žehrali na nedostatečné zázemí, přírodu a čistou vodu sem ale jezdili obdivovat stále častěji. Nyní je oblast oblíbeným cílem turistů, sportovců, přírodovědců. V nouzovém stavu se houfně procházeli kolem jezera vzniklého po těžbě uhlí Ústečané.

  Návštěvníky jezera Milada jsou především běžci, bruslaři, cyklisté, kiteři, potápěči. Lidé tu venčí psy, prochází se tu rodiče a prarodiče s dětmi. Zázemí kolem jezera se Palivový kombinát Ústí (PKÚ), který jej spravuje, každoročně snaží vylepšit. „Věříme, že návštěvníci ocení novou půjčovnu bruslí, která bude v provozu v blízkosti plochy, z níž se mohou hned vydat na Tuchomyšlský okruh kolem jezera,“ řekla mluvčí PKÚ Hana Volfová.

  K jezeru už se vrátil zajímavý mobiliář, který loni vytvořili přímo pro danou lokalitu studenti. „Přípravy na 2. ročník studentského architektonického workshopu jsou v plném proudu a my pevně věříme, že vývoj situace nám umožní uskutečnit ho na začátku srpna,“ uvedla mluvčí.

  Nájemci postupně zahajují provoz služeb podle vládních opatření a také podle počasí. Některá stanoviště jsou už v plném provozu.

  Bude v Mostě zájem o biokompostéry? Město začalo s anketou

  V letošním roce zasáhl do života na jezeře vyhlášený nouzový stav, všechny akce od března do června byly zrušeny či přesunuty na jiný termín. „Velké sportovní akce, jako např. Miladatlon či Milada Tour, proběhnou v srpnu,“ řekla Volfová.

  Jezero i v březnu využívali třeba otužilci. PKÚ chce zachovat vysokou kvalitu vody, proto zůstane zakázán rybolov. Na jezeře je také možné se plavit pouze na plavidlech bez motoru, tedy na lodičkách s vesly, kajacích, paddleboardech apod., aby neunikly nečistoty do vody. Nejsou povoleny ani elektromotory.

  Práce na úpravě jezera pokračují. Po celý letošní rok se budují inženýrské sítě, před začátkem letní sezony se dokončí zpevnění okruhu pro přístup integrovaného záchranného systému. Podobu okolí jezera navrhnou architekti. V červnu PKÚ vyhlásí krajinářsko-urbanisticko-architektonickou soutěž.

  Jezero Milada vzniklo zatopením hnědouhelného lomu. Napouštění začalo v roce 2001 a skončilo v roce 2010, v roce 2015 bylo zpřístupněno veřejnosti. Maximální hloubka jezera je 24,7 metru.

  vera/čtk

  Setkání sousedů na hranicích. Proti zavírání hranic, které škodí všem  Nepřehlédněte