Zdánlivě obyčejná obchodní transakce a kolik otázek a teorií nabízí

Na konspirační teorie se většinou díváme jako na něco škodlivého, co má za úkol svést nás na nepravou stopu. Odlákat naši pozornost jiným směrem. Motivy jsou většinou pořád jedny a tytéž. Zabezpečit tu svoji jedinou pravdu. Tu, která je povolena, a o které se nejen nemůže, ale ani nesmí diskutovat. Vlastně je to taková mírná forma cenzury. Bývá účinná, a je tolerována vědci i politiky, pokud jim pomáhá udržet moc a vliv. Navenek sice konspirace odsuzují, ale ve skrytu duše si mnou ruce.

Nesouhlasíte? Že všichni vědci a politici takoví nejsou? Budiž, zkusme se podívat na konspirační teorie z jiného úhlu. Co třeba vyměnit konspirační teorie za fantazii? Můžeme si to dovolit, když chybí fakta. A takových je nepřeberně.

Velmi vděčným tématem je známý Voynichův manuskript. Nebudeme nyní řešit, co je tam napsáno, ani kdo ho napsal. Teorií jsou tisíce a není zde pro ně dostatek místa. Na počátku by mohla být celkem tuctová, všední záležitost. Obchodní transakce. A můžeme začít vymýšlet.

Kdo je autorem nejzáhadnější knihy na světě? Napsal Voynichův rukopis Čech? Nové stopy a hypotézy

Pan Voynich koupil proslulý manuskript v roce 1912. V městečku Frascati, nedaleko Říma. Koupil toho jistě mnohem víc, byl to už zámožný muž a proslulý antikvář. Se svoji kořistí chtěl odcestovat do Nev Yorku, ale ke svému zklamání zjistil, že loď už přístav v Janově opustila. Čekat čtrnáct dní na další spoj se mu nechtělo. Přesunul se tedy do Terstu a odtud vlakem do Vídně, kde se mu podařilo zastihnout Orient expres do Paříže. V Cherbourgu ho však potkala další nehorázná smůla. Titanik odplul bez něho. Nejspíš chvíli proklínal svůj osud. Za pár dnů svůj názor jistě změnil.

Z vědecké mise a zkoumání rostlin v Mexiku do Voynichova rukopisu

Vlastně se znovu narodil a šel to zapít do jedné z mnoha pařížských kaváren. Byl v dobré náladě a měl rád společnost. Ta parta rozjařených studentů ho zaujala. Studenti měli vždy hluboko do kapsy a ten pán platil útratu, tak jim absolutně nevadil. Mohl se jim snad i pochlubit svými úlovky.

Ten jistý rukopis zaujal i jednoho studenta z Prahy. Jmenoval se Karel Čapek a záhadné písmo se mu vtisklo do paměti. S panem Voynichem se zřejmě již nikdy nesetkal, ale pro jeho Věc Makropulos mohlo být toto setkání inspirací.

Izraelský historik a filozof, který se jako první věnoval židovské kabale a mysticismu na akademické úrovni. Geršom Scholem a tajuplné židovské nauky

Tak a jednu konspirační teorii máme za sebou. Nyní zkusíme druhou. Má také spojitost s tajemným rukopisem. Ten se v roce 1961 ocitl v rukou antikváře Hanse Krause. Obchodník z New Yorku, i když jméno je typicky německé.

V posledních letech se přímo roztrhl pytel s konspiračními teoriemi. Jak s nimi žít?

Nyní musíme trochu odbočit. Yaleova univerzita, třetí nejstarší v USA, byla založena roku 1701. Naleznete ji v New Havenu, ve státě Connecticut. V roce 1714 věnoval jistý Elihu Yale, univerzitní koleji osm set liber a 417 knih, což byl tehdy obrovský majetek a kolej byla z vděčnosti nazvána jeho jménem. Od roku 1867 nese jeho jméno celá univerzita. Na této univerzitě vznikl v roce 1832 tajný spolek, s názvem Lebka a kosti.  Byl založen na půdě univerzity americkým obchodníkem, pedagogem a politikem Wililiamem Huntingtonem Russelem. Členem spolku se může stát pouze student čtvrtého ročníku, navržený již stávajícím členem. Členové této skupiny často pocházejí z prominentních rodin, velmi často jde o potomky politiků či jiných vlivných osobností.

FOTO: Konspirační teorie

Konspirační teorie - Lebka a hnátyKonspirační teorie - Elihu YaleKonspirační teorie - Yale universityKonspirační teorie - Davidova hvězdaKonspirační teorie - Hebrejský astrologický kotouč
Další fotky
Konspirační teorie - tajemstvi

Existuje dodnes a jeho členy byli i američtí prezidenti. Této univerzitě pan Kraus svoji antikvární vzácnost prodal. On sám ji koupil asi za 24 000 dolarů. Při prodeji univerzitě však příliš velkorysý nebyl. Řekl si téměř o sedminásobek a kupodivu, univerzita nelicitovala a 160 000 dolarů vyměnilo majitele. Proč univerzita nelitovala peněz? Byl snad rukopis pro tajný spolek Lebka a kosti něčím důležitý? Elihu Yale byl Žid a univerzita má dodnes ve znaku hebrejsky psaný text. Že by v tom byly tajné, židovské nauky? Ne v tom textu, ten je jasný. Světlo a pravda. Proč univerzita investovala sedminásobek původní ceny? Jak vidíte, zdánlivě obyčejná obchodní transakce a kolik otázek a teorií nabízí.

Dnes, 11:40
Napadlo vás někdy, jak vznikl (ne)český pozdrav „čau“? Stačí zabrousit do 50. let minulého století...
Dnes, 10:20
Banány patří k nejoblíbenějšímu ovoci, a co teprve, když jsou v obchodě v akci! Snadno...
Dnes, 08:11
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 08:11
Málokterý film se může „pochlubit“ tolika zajímavými i smutnými okolnostmi natáčení jako ten o dvou...
Včera, 15:48
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Včera, 15:40
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
Včera, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Včera, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Včera, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Včera, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Včera, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Reklama