• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Zdeněk Burian byl malířem nestvůr. Proč vadil komunistům?

    24.1.2018
    Další fotky

    Kolik namaloval obrazů a ilustrací Zdeněk Burian, který proslul zejména svými paleontologickými rekonstrukcemi prehistorických zvířat a rostlin a ilustracemi dobrodružných knih, to spočítat nejde. Určitě přes 15 tisíc. V tomto rozsáhlém díle jsou zastoupeny i ilustrace, které se vztahují k době bojů za svobodu našeho národa během první světové války.

    Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

    Velká část ilustrací s touto tematikou pochází z 30. let 20. století, kdy Zdeněk Burian spolupracoval s nakladatelstvím Josefa Richarda Vilímka (1860 v Praze – 1938 tamtéž), největší osobností nakladatelského průmyslu první republiky. Ilustrace knih Adolfa Zemana, Jana Závladského, Jaroslava Arnošta Trpáka spolu s ilustracemi k dětskému časopisu Malý čtenář nás přenášejí do doby dějinných událostí, které vyvrcholily vznikem Československé republiky.

    Zdeněk Burian jim vtiskl nezapomenutelný výtvarný ráz založený na dokonalé technické virtuozitě, která ve spojení s pestrostí technických přístupů a autorovou imaginací v sobě zakódovala poselství o humanismu, hrdinném boji, vítězství, ale i mementu mori.

    Smutný konec velkého malíře. Udal svobodného zednáře Alfonse Muchu gestapákům kolaborant a okultista se třemi doktoráty?

    V libeňském Bílém domě se seznámíte s opomíjenou částí Burianova díla

    Výstavou, která probíhá v Bílé galerii v tzv. Bílém domě na libeňské adrese U Meteoru 6, se na chvíli ponoříte prostřednictvím ilustrací velkého mága do světa, který byl, na rozdíl od dobrodružných knih, součástí naší historie, velmi reálný a plný hrdinů a velkých příběhů, které je nutné uchovávat a připomínat.

    FOTO: Zdeněk Burian

    Zdeněk Burian - Zdeněk BurianZdeněk Burian - Zdeněk BurianZdeněk Burian - Zdeněk BurianZdeněk Burian - Zdeněk BurianZdeněk Burian - Zdeněk Burian
    Další fotky
    Zdeněk Burian - Zdeněk BurianZdeněk Burian - Zdeněk BurianZdeněk Burian - Zdeněk BurianZdeněk Burian - Zdeněk Burian

    Na akademii, kam byl přijat už jako dítě, dlouho nevydržel

    Talentu Zdeňka Buriana (1905 v Kopřivnici – 1981 v Praze) si všimli již na základní škole, ve 14 letech byl (údajně na doporučení ilustrátora Jana Gotha a Maxe Švabinského) přijat na Akademii výtvarných umění, přímo do druhého ročníku. Na škole vydržel ale pouze necelé dva roky a už v šestnácti se začal živit jako ilustrátor. Ilustroval především dobrodružnou literaturu.

    „Walt Disney Východu“ i zakladatel českého animovaného filmu. Jiří Trnka se nedožil ani šedesátky

    Komunistům se nelíbil jeho vztah k trampingu

    Mezinárodního uznání se mu dostalo za rekonstrukce vymřelých zvířat a rostlin, kterým se věnoval ve spolupráci s předními odborníky, mezi nimiž byli prof. Josef Augusta (1903 v Boskovicích – 1968 v Praze), antropolog Vojtěch Fetter a další. Po smrti Josefa Augusty spolupracoval na řadě rekonstrukcí s paleontologem Z. V. Špinarem, četné paleoantropologické rekonstrukce vedl zoolog Vratislav Mazák, který se původem člověka intenzivně zabýval. Vratislav Mazák byl také významným katalogizátorem Burianova díla.

    O trampingu i přírodě na jihu od hlavního města se dozvíte v Jílovém u Prahy

    Přesto byl Zdeněk Burian značně opomíjen (byl mu vytýkán naturalismus a akademismus), protože se režimu (mimo jiné) nelíbila ani jeho orientace na západní literaturu, ani jeho aktivní působení v trampingu.

     



    Nepřehlédněte