• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • Život s rouškou

    29.9.2020
    Jiřina Pouzarová

    Zatímco v řadě oborů si lidé nedokáží představit bez roušek jediný pracovní den, pro většinu z nás je jejich nošení novou zkušeností. Ať už jste jejich zastánci či odpůrci, myslete při nošení roušek i na sebe.

    Roušky jsou určené zejména k ochraně vašeho okolí. Jednoduše řečeno, abyste v případě, že jste již nemocní, nešířili kapénkovou cestou onemocnění dál. Běžná rouška vás před nákazou neochrání, čím více lidí je však bude nosit, tím více bude chráněna celá populace. Nikdy ale nepůjde o ochranu naprosto perfektní, a tak je dobré myslet i na hygienu, dodržování bezpečných odstupů a v neposlední řadě na posilování imunity.

    Dýchání s rouškou přináší kromě výhod i rizika. Při výdechu se na roušce zachycují hleny a jiné nečistoty, a pokud ochrannou pomůcku dostatečně často neměníte, dýcháte tyto choroboplodné zárodky a nečistoty zase zpět. Zároveň se vám v roušce hůř dýchá, což může způsobit mírný nedostatek kyslíku v těle. Může tak docházet ke zpomalení reflexů, snížení pozornosti a otupení smyslů.

    Boj s koronavirem zdravě a příjemně. Mocný vitamin D

    „Výuka cizího jazyka s rouškou na obličeji není podle mého názoru možná,“ říká Zuzana Kreuzziegerová, angličtinářka z pražského Gymnázia Nad Štolou. „Za efektivnější považuji distanční výuku,“ dodává.

    Němčinářka Alena Schneiderová z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích je jiného názoru: „Pokud bychom si měli vybrat, zda učit v rouškách nebo být doma a učit online, tak možnost učit v rouškách je správně. Jen při tělocviku roušky mít nemusíme, protože při pohybu v malém prostoru by to nebylo vhodné.“

    Také ředitel Gymnázia Jírovcova Pavel Kavřík považuje celodenní nošení roušek za nepohodlné: „Nejsem epidemiolog, neposoudím, jestli je to nutné nebo ne. Každopádně jsou roušky v hodinách pro studenty i pro kantory nepříjemné. Studenti mohou kdykoliv během hodiny jít ven na dvůr se nadechnout. V hodinách větráme, jak jen to jde,“ dodává.

    Pražské vysoké školy se zavírají. Bude se v nich bude učit na dálku

    Nenechte kůži trpět

    U lidí s citlivou či problematickou pletí může mít nošení roušky dopad i na zhoršení jejího stavu. Roušky můžou třením o pokožku vyvolat její podráždění či svědění, často také dochází k jejímu lehkému zapaření, namnožené patogeny zase mohou oslabit její přirozenou obranyschopnost.

    Nejvíce trpí pleť se sklonem k akné a pokožka se zvýšenou tvorbou mazu. Je tedy dobré se vedle toho, že nošením roušky myslíte na své okolí, věnovat trošku i péči sobě. Je-li to možné, nepoužívejte pod rouškou make-up ani žádnou jinou dekorativní kosmetiku a pravidelně, i několikrát denně pečujte o pokožku na obličeji krémem. A večer pleť pořádně vyčistěte a nadopujte na noc. Můžete použít regenerační krém, který ji hloubkově vyživí a dodá jí potřebnou hydrataci.

    Stejně důležité je dbát na čistotu roušky – ty textilní pravidelně perte, jednorázové co nejčastěji měňte.

    Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek



    Nepřehlédněte