150 let od objevu mystického pohřebiště v Býčí skále. Muzeum Blanenska se na něj pečlivě připravilo

24.2.2022
Jan Štoll

Rok 2022 bude v Muzeu Blanenska patřit oslavám 150 let od objevu Jindřicha Wankla v jeskyni Býčí skála. Otec Moravské archeologie objevil v jeskynní svatyni řadu cenných artefaktů a pohřebiště 40 osob, které patřily k halštatským elitám. V jeskyni prováděl vykopávky od roku 1867.

K výročí muzeum připravilo několik koncertů a noční prohlídky, které budou zdarma. „Komentované prohlídky zámku 20. května zahájí v 17. hodin hudební představení na nádvoří z dílny pěveckého sboru Rastislav z cyklu Rastislav dětem pod taktovkou Dominika Pernici. Večerní prohlídky zámku zdarma budou opět probíhat od 18. do 22. hodin,“ uvedla ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková.

Celý Wanklův rok zakončí slavnostní odpoledne 17. září, kdy Josefovské údolí ožije pravěkými řemesly a do jeskyně se vypraví halštatští lidé. „Ti doprovodí rituální vůz, který podle nálezů z jeskyně vyrobili na Univerzitě Palackého v Olomouci a poté bude vystaven v blanenském muzeu,“ dodala Komínková. Celý cyklus slavnostních událostí by pak koncem roku mělo zakončit vydání knihy k poctě Jindřicha Wankla, která bude sloužit jako katalog k expozici Obrazy z Moravského Švýcarska, připomene stejnojmennou Wanklovu knihu a poprvé v ní budou zveřejněny přeložené Wanklovy rukopisy z uskutečněných objevů.

sto

 Nepřehlédněte