„Arabela“ Jana Nagyová dnes slaví 60. narozeniny. Co o představitelce nejslavnější princezny nevíte?

9.1.2019
Lukáš Mucha

Herecké začátky

Jana Nagyová se narodila 9. ledna 1959 v Komárně a již od dětství se věnovala divadlu. Později začala na bratislavské konzervatoři studovat operní zpěv a hru na klavír s představou, že se bude věnovat profesionálně hudbě. Avšak díky jejímu křehkému půvabu si jí záhy všimli filmaři, a tak se v pouhých 17 letech objevila v úspěšné televizní komedii Sváko Ragan s Jozefem Kronerem. Následovaly další role ve slovenských filmech a seriálu Jedenáste prikázanie, přičemž její první spolupráce s českým štábem proběhla v roce 1978 v kriminálním dramatu Jindřicha Poláka Smrt stopařek. Nagyová se tu sešla se svou pozdější filmovou partnerkou Dagmar Patrasovou a zahrála si jednu ze stopujících studentek, které jsou agresivním řidičem znásilněny a zavražděny.

Vybrali jsme 5 nejoblíbenějších čarodějů z českých pohádek. Souhlasíte?

Životní role

V téže době se připravoval pohádkový seriál Václava Vorlíčka a Miloše Macourka Arabela. Pro hlavní roli princezny Arabely, která čelí nástrahám zlého čaroděje Rumburaka, počítal režisér s účastí oblíbené a zkušené Libuše Šafránkové, avšak herečka dlouhodobě onemocněla. Václav Vorlíček už měl obsazenou roli princezny Xénie Dagmar Patrasovou a uvědomil si, že ji krátce předtím viděl ve Smrti stopařek s „takovou Slovenkou“, která by se typově na Arabelu hodila. Pozval tedy Janu Nagyovou na kamerovou zkoušku a dvacetiletá dívka z Komárna uspěla a získala tak svou největší a nejslavnější roli. Kvůli výraznému slovenskému akcentu musela být předabována, čehož se zhostila právě Libuše Šafránková. Za zmínku stojí, že Jana zase namluvila Libušku pro slovenskou verzi česko-slovenské pohádky Sůl nad zlato (1982). A není bez zajímavosti, že se obě slavné představitelky filmových princezen objevily v roce vzniku Arabely i ve slovenském povídkovém filmu Triptych o láske (1980).

To byly problémy! Tři oříšky pro Popelku nechtěl nikdo režírovat. A proč se natáčela v Německu?

Rozsáhlý televizní projekt Arabela během ročního natáčení Nagyovou přivedl mezi tehdejší českou hereckou elitu. Především ji ale katapultoval na výsluní popularity. Seriál představoval v době omezené nabídky televizního vysílání nezpochybnitelný kult a představitelka hlavní role měla výrazně usnadněnou pozici. Dokázala ji ovšem využít jen minimálně. Získala sice angažmá na Nové scéně v Bratislavě a v první polovině 80. let se objevila v několika filmech a televizních inscenacích. Šlo ale bez výjimky buď o nevýrazné či o nekomerční tituly, které zapadly, a nadějná herečka se rychle vytrácela z povědomí filmařů.

10 nejoblíbenějších filmových pohádek u nás. Souhlasíte?

Osobní život

Jana Nagyová se poprvé vdala ve 21 letech a její manželství s hokejovým trenérem Mirem Kubovičem se kvůli partnerově závislosti na alkoholu rozpadlo. Za svým druhým mužem, podnikatelem Haraldem Schlegelem, se odstěhovala do Německa s dcerou Janou a vzdala se herecké profese. V Čechách se herečka neprosadila a na Slovensku se prostor pro její herectví spíš zužoval. V té době se jí také narodil syn Harry. Počátkem 90. let se Nagyové začala rýsovat šance na profesní comeback, když se režisér Vorlíček rozhodl oživit komerčně úspěšnou látku a natočit pokračování Arabely. Proti všem předpokladům a bouři v médiích ale režisér roli princezny přeobsadil. Václav Vorlíček pro to uvedl dva důvody. Prvním bylo, že Nagyová se v Německu nechala zastupovat hereckou agenturou, s níž podepsala smlouvu, a ta za ni vyjednávala požadavky. Požadovala dva tisíce marek za natáčecí den, což bylo pro českou produkci nepřijatelné. Druhým důvodem se stala skutečnost, že od natáčení Arabely uplynulo 12 let a když se Nagyová nakonec přijela do Prahy ukázat, měla jiné rysy a režisérovi se typově do role jemné princezny nehodila.

Tři oříšky pro Popelku. Hádejte, která herečka ji měla hrát původně, a kolik bylo vlastně Jurášků?

Jana Nagyová se v první polovině 90. let na čas vrátila z Německa, když svou roli sehrálo i rozpadající se manželství, ze kterého má syna. Usadila se v Praze, kde se nepříliš úspěšně pokoušela podnikat v oboru kosmetiky. Po herecké stránce z návratu vytěžila poslední setkání s filmovou kamerou, když si zahrála ve slovenském televizním dramatu z roku 1993 Pozemský nepokoj. Po rozdělení Československa ale slovenská dramatická tvorba trpěla nedostatkem financí a v českých zemích existovala příliš velká konkurence, takže se Nagyová neprosadila. Odstěhovala se opět do Německa a usadila se v Elsdorfu nedaleko Kolína nad Rýnem. Do třetice si našla partnera, šéfa jedné z automobilek, Toniho Pulma, se kterým se přestěhovala do německého Düsseldorfu. Vzali se, narodila se jim dcera Sophie Emma a bývalá herečka a podnikatelka si nyní užívá rodinného štěstí.

FOTO: Jana Nagyová

Jana Nagyová - Jana_NagyováJana Nagyová - smrt_stoparekJana Nagyová - arabela01Jana Nagyová - arabela03Jana Nagyová - nagyova
Další fotky
Jana Nagyová - nagyova_s_dcerou

V roce 2012 o Janě Nagyové natočila dokumentaristka Dagmar Smržová 13. komnatu, odvysílanou na České televizi.

Zdroj: ČSFD.cz a Petr Macek – Václav Vorlíček: Pane, vy jste režisér! (2017)Nepřehlédněte