• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • 10 nejoblíbenějších filmových pohádek u nás. Souhlasíte?

  16.12.2018
  Lukáš Mucha
  Další fotky

  Je tu poslední adventní víkend. Nejkrásnější svátky v roce klepou na dveře a nejeden z nás začíná pociťovat jejich atmosféru. Určitě nám dáte za pravdu, že k ní patří i vánoční televizní program plný filmových pohádek. Které jsou ty nejoblíbenější, každoročně vysílané? Vycházeli jsme z hodnocení uživatelů Československé filmové databáze a sestavili žebříček 10 nejoblíbenějších českých filmových pohádek, na které se o letošních Vánocích můžete určitě těšit.

  10. Jak se budí princezny (1977)

  Taková mladší pohádková sestřička Vorlíčkovy Popelky. Šípková Růženka v modernějším, ale slušivém pojetí s podmanivou hudbou Karla Svobody (včetně kouzelné písně v podání Heleny Vondráčkové), bohatou výpravou a skvělým hereckým obsazením, jak tomu bývá u pana režiséra zvykem. Hlavní roli si zahrála Marie Horáková, dnes Míková, kterou Václav Vorlíček objevil v dramatickém kroužku ve škole v pražském Karlíně. Tak jako pro každou svou pohádku hledal neokoukanou dívčí tvář a Marie ho zaujala svým drobným, líbezným obličejem. Laskavá a veselá filmová pohádka podle scénáře Bohumily Zelenkové je už stálicí televizního vánočního programu.

  5 nejoblíbenějších filmových pohádek natočených na hradě Křivoklát. Víte, které to jsou?

  9. Hrátky s čertem (1956)

  Pohádkovou komedii pro děti i dospělé natočil Josef Mach podle stejnojmenné divadelní hry Jana Drdy. Příběh vysloužilého vojáka Martina Kabáta, který se nezalekne ani hrozného loupežníka Sarky Farky, ani pekla plného rohatých čertů, patří už po několik generací k těm nejoblíbenějším. A není divu – mistrovské herecké výkony, originální kreslené dekorace Josefa Lady a humor i moudrá poselství Jana Drdy z díla vytvořily klasiku. Podle divadelní hry vznikla i rozhlasová verze pohádky s podobným obsazením a později podle filmu dokonce stejnojmenná opera. Hlavní role nezapomenutelným způsobem ztvárnili Josef Bek, Eva Klepáčová, František Smolík, Jaroslav Vojta, Stanislav Neumann, František Filipovský a mnozí další.

  „Táta“ Návštěvníků, Pana Tau i řady netradičních pohádek Ota Hofman by oslavil devadesátku. Co o něm určitě nevíte?

  8. Panna a netvor (1978)

  Jedinou temnou až hororovou pohádku v našem žebříku zastupuje Herzova verze Krásky a zvíře. Původně francouzský příběh o princi začarovaném do děsivé zvířecí podoby, jehož vysvobodí až čistá láska, využil režisér Juraj Herz k vizuálně působivé podívané. Osudy nejmladší dcery zchudlého kupce, která se dobrovolně vydá do zakletého zámku, aby zachránila svého otce, zpracoval původně František Hrubín jako divadelní hru. Režisér oproti tradici nevtiskl netvoru lví podobu, ale podobu ptáka, včetně zlověstného zobáku. Hlavní role ztvárnili Zdena Studenková a Vlastimil Harapes, kterým hlasy propůjčili Taťjána Medvecká a Jiří Zahajský. Za zmínku určitě stojí působivá hudba Petra Hapky, která snímku pomohla dotvořit onu strašidelnost. Architekt Vladimír Labský vytvořil na Barrandově v ateliéru číslo 6 z úsporných důvodů multifunkční dekoraci, jenž byla po úpravách využita i při natáčení Herzovy podobně laděné pohádky Deváté srdce či jiných filmů pro děti a mládež jako Tajemství Ocelového města a Kočičí princ. Kvalitu Panny a netvora ocení především dospělejší divák, o čemž svědčí i ocenění Velkou cenou publika v Paříži na Mezinárodním festivalu fantastických filmů či Zlatou medailí za nejlepší film na Filmovém festivalu hororu v Sitges v Katalánsku.

  O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Kdo měl v pohádce původně hrát a co s ní má společného Leonardo da Vinci?

  7. Pyšná princezna (1952)

  O stupeň výše se v našem žebříčku nachází jedna z největších pohádkových klasik spojená přímo se Štědrým dnem. Ano, máme na mysli příběh krásné, ale pyšné princezny Krasomily, dcery vladaře Půlnočního království, která se odmítne provdat za šlechetného krále Miroslava. Ten se však vydá do jejího rodného království a v přestrojení působí na zámku coby zahradník. První československá filmová pohádka byla natočena podle jedné z nejkrásnějších pohádek Boženy Němcové Potrestaná pýcha režisérem Bořivojem Zemanem. V hlavních rolích se představili Vladimír Ráž a Alena Vránová, kteří se při natáčení do sebe zamilovali a později vzali.

  Čas filmových pohádek se blíží. Uhodnete, co mají společného Dařbuján a Pandrhola a Hrátky s čertem?

  6. Dařbuján a Pandrhola (1959)

  Filmová pohádková komedie Martina Friče podle stejnojmenné pohádky Jana Drdy líčí příběh chudého havíře Kuby Dařbujána, který si zvolí za kmotra Smrťáka a udělá s ním úmluvu, aby mohl uzdravovat nemocné. V hlavních rolích excelovali Jiří Sovák, Václav Lohniský a Rudolf Hrušínský. Zajímavostí jistě, že pohádková vesnička Kocanda, ve které Dařbuján žije, byla postavena ze dřeva, přičemž některé další kulisy byly použity z filmu Hrátky s čertem, natočeném o tři roky dříve. Na veselý a nesmrtelný příběh o Kubovi Dařbujánovi a jeho kmotříčkovi Smrťáčkovi se můžeme těšit již o Štědrém dni.

  Vybrali jsme 5 nejoblíbenějších čarodějů z českých pohádek. Souhlasíte?

  5. Šíleně smutná princezna (1968)

  Jak předchozí, tak i této filmové pohádce jsme nedávno věnovali článek zabývající se zajímavostmi o nich. Vycházeli jsme z obliby a pravidelného vánočního reprízování obou filmů. Šíleně smutná princezna navíc letos oslavila neuvěřitelných 50 let od svého vzniku. Veselá hudební a moderně pojatá pohádka těží z popularity a pěveckého talentu obou hlavních představitelů – zpěváků Václava Neckáře a Heleny Vondráčkové. Nebylo by však krásných písní bez jejich autora. Jak písně, tak hudbu složil a velkým dílem k úspěchu filmu tak přispěl tehdy teprve sedmnáctiletý skladatel Jan Hammer. Na oblíbenou pohádku se můžeme těšit také ve Štědrý den.

  Šíleně smutná princezna slaví 50 let. Co jste o slavné pohádce nevěděli?

  4. Tři veteráni (1983)

  Tři vysloužilí vojáci – dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a vojenský kuchař Servác jsou po propuštění z armády bez peněz, ale jednou v noci dostanou od dobrosrdečných lesních skřítků kouzelné dary, a tak vyrazí do světa… Když napíše filmový scénář Zdeněk Svěrák s Oldřichem Lipským, a navíc podle knižní předlohy Jana Wericha, nemůže nevzniknout nesmrtelné filmové dílo. A zvláště pak, když se o hudební složku postará mistr pohádkové hudby a písní pro děti Jaroslav Uhlíř. Obsadíme-li navíc do hlavních rolí takové herecké pány jako je Petr Čepek, Rudolf Hrušínský a Josef Somr, máme už stoprocentní jistotu, že se narodí nadčasová filmová pohádka. Letos je tomu přesně 35 let a pohádková komedie Tři veteráni je stále nedílnou součástí vánočního televizního programu.

  Nejmilejší čarodějnice z českých pohádek. Které máme nejraději?

  3. Tři oříšky pro Popelku (1973)

  Představovat legendární filmovou pohádku režiséra Václava Vorlíčka by bylo zbytečné i za hranicemi, kde získala několik ocenění. Ve spolupráci s tehdejším Východním Německem vznikla před 45 lety moderní variace na pohádku o Popelce, která proslavila mladé herce Libuši Šafránkovou a Pavla Trávníčka. Přitom v případě obou bylo víceméně šťastnou náhodou (nebo zásahem osudu?), že svou roli získali. Kdo měl Popelku původně hrát a proč se tak nakonec nestalo se dozvíte v připravovaném seriálu věnovaném zajímavostem o tomto filmu. A vězte, že vzpomínky Václava Vorlíčka na natáčení jsou více než zajímavé.

  FOTO: Nejoblíbenější filmové pohádky

  Nejoblíbenější filmové pohádky - RůženkaNejoblíbenější filmové pohádky - hratky_s_certemNejoblíbenější filmové pohádky - panna_a_netvorNejoblíbenější filmové pohádky - pysna_princeznaNejoblíbenější filmové pohádky - darbujan-a-pandrhola
  Další fotky
  Nejoblíbenější filmové pohádky - VondráčkováNejoblíbenější filmové pohádky - Tři veterániNejoblíbenější filmové pohádky - tri_oriskyNejoblíbenější filmové pohádky - byl_jednou_jeden_kralNejoblíbenější filmové pohádky - s_certy_nejsou_zerty

  2. Byl jednou jeden král… (1954)

  Pomyslná stříbrná medaile patří další filmové pohádce režiséra Bořivoje Zemana. Ačkoliv je pohádka neodmyslitelně spjata s komediální dvojicí Jan Werich a Vlasta Burian, faktem je, že původně měl hrát krále František Smolík. Avšak po obrovském úspěchu historické veselohry Císařův pekař a pekařův císař byla role nabídnuta Werichovi. Ten si prosadil ve filmu více humoru a také se postaral o obsazení Vlasty Buriana do role Atakdále. A rovněž to byl Werich, který jako první oslovil studentku zdravotní školy Milenu Dvorskou, potom co si přišla po představení pro jeho autogram, zda by si nechtěla zahrát s ním ve filmu. Údajně ho okouzlily její výrazné modré oči. Scénář volně na motivy pohádky Sůl nad zlato napsal Jiří Brdečka ve spolupráci s několika dalšími scénáristy včetně režiséra Zemana a Jana Wericha. Slavnou pohádkovou komedii si budeme moci připomenout na Štědrý den.

  Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

  1. S čerty nejsou žerty (1984)

  Vítězem v žebříku nejoblíbenějších českých filmových pohádek se stala filmová variace na pohádku Boženy Němcové Čertův švagr. Skvělý scénář Jiřího Justa ve spolupráci s režisérem Hynkem Bočanem okořenila nadpozemská hudba Jaroslava Uhlíře (včetně písní s texty Zdeňka Svěráka) a mimořádné herecké výkony. Laskavá, vtipná a moudrá filmová pohádka si získává všechny generace a diváky dětského i dospělého věku. Čerti jsou zde „nejuvěřitelnější“ a nejsympatičtější v historii filmu, což není překvapením, když si je „vytvořily“ samy děti. Režisér filmu Hynek Bočan tehdy poprosil svého syna (který v té době učil na základní škole), aby jeho žáci nakreslili jak čert vypadá. Při zhotovování masek a kostýmů se pak vycházelo z dětských kreseb. Mimořádná obliba příběhu mladého mlynáře Máchala v mistrovském podání Vladimíra Dlouhého slaví úspěch i v zahraničí. Film získal řadu ocenění a vyhrál na pěti světových festivalech, mj. v Chicagu a Frankfurtu nad Mohanem. Není se čemu divit – české pohádky jsou přece ty nejlepší a nejpohádkovější.

  Máte v našem žebříčku svůj oblíbený film? Pokud ne, která pohádka v něm podle vás chybí?  Nepřehlédněte