Bitva o Iwodžimu. Den, kdy se v Japonsku strhlo krveprolití

Bylo to složité jméno k zapamatování. Velmi složité, japonština není snadný jazyk. Tadamiči Kurijabaši. Generálporučík japonské, císařské armády, a velitel obrany ostrova Iwodžima. Všichni, kteří ostrov dobývali, i ti kteří ho bránili, si toto jméno vryli do paměti, a pamatovali si ho už navždy. Nepotřeboval rozkaz, který mu zakazoval kapitulaci. Kdyby ho nedostal, vydal by ho sám. O tom nebylo pochyb. Tam na severu, dvanáct set kilometrů od ostrova, je Tokio.

Odvaha budí všude úctu, i u nepřítele. Válka byla prohraná už dávno, ale japonská generalita si to nechtěla přiznat. Admirál Jamamoto měl před čtyřmi lety správný odhad. Útokem na Pearl Harbor jsme probudili spícího obra. Měl pravdu. Válečný stroj Spojených států se roztočil naplno. Ten průmyslový, i ten vojenský. Rozpínavost a úspěchy japonské armády se chýlily ke konci. Pak přišla bitva o Midway, což byl japonský Stalingrad. Od té doby se už jen bránili a ustupovali. To, co jim chybělo ve vojenských skladech, však nahrazovali fanatismem a vojenskou zběsilostí, nad kterou Američanům, i přes jejich převahu ve všech směrech, běhal mráz po zádech.

Jan Letzel navrhoval a projektoval budovy odolné proti zemětřesení. Atomový dóm přežil i Hirošimu

Zcela určitě se po válce setkávali váleční veteráni. Ti, kteří se vylodili na pláži Omaha, i ti z pláží na Iwodžimě. Je téměř jisté, že došli k závěru, boj proti Němcům byla v porovnání s tímto tichomořským ostrovem, procházka růžovým sadem. Nechat se zajmout v bezvýchodné situaci, to bylo sice pro německé vojáky potupné, ale bylo přirozeným vyústěním prohrané bitvy. I přes Vůdcův rozkaz neustupovat, to byla šance přežít a dočkat se konce války. Pro Japonce nemyslitelné. Samurajští předkové by jimi pohrdali. Raději se vrhnout s odjištěným granátem proti americkému kulometu. Tak káže čest císařského vojáka.

Japonský generál spáchal harakiri, ale Američany přiměl k použití atomové bomby a zachránil tak tisíce životů

Bitva o ostrov Iwodžimu začala šestnáctého února 1945, a trvala krvavých čtyřicet dní. Pokud by se ho podařilo Američanům získat, japonské hlavní ostrovy by již ležely v dosahu jejich bombardérů. To se nesmí stát a generál Kurijabaši si toho byl vědom. Vyhaslá sopka Suribači se stala strategickým bodem a záhy byla provrtána jako ementál, osmnácti kilometry chodeb se spoustou palebných postavení. Suribači není žádný super vulkán. Je to prcek, i naše hora Říp je více než dvakrát vyšší. Ale i z výšky necelých dvě stě metrů měli Japonci skvělý rozhled. Taktika velitele byla jednoduchá. Neprozrazovat svá postavení do poslední chvíle. Nechat Američany vylodit a pak je pobít předem zacílenou dělostřelbou. Američanů bylo více než sto tisíc, Japonců pětkrát méně. Evropský generál by dávno vztyčil bílou vlajku, pro japonského to byla samurajská výzva. Jak se rozhodl, tak učinil. Na pobřeží se dlouho nedělo nic a někteří američtí vojáci už začali podléhat falešnému dojmu, že to Japonci zabalili a ostrov je opuštěn.

Nejdéle sloužící japonský voják, který odmítal uvěřit, že válka skončila. Kdo a jak ukončil jeho boj?

Ve chvíli, kdy se jejich nohy dotkly úpatí Suribači, nastalo peklo. Dny plynuly a ztráty narůstaly. Bylo předem jasné, že Japonci podlehnou, ale prodávali svoji kůži velmi draze, a na polních obvazištích Američanů to bylo vidět. Přesto však odpor slábl a Japonci začali ustupovat. Dvacátého třetího března ukončil Kurijabaši svůj život. Zbytek japonských vojáků se rozhodl k poslednímu, sebevražednému útoku, který byl paradoxně úspěšný. Američané nepřítele podcenili a Japoncům se podařilo proniknout na jedno z letišť, kde pobili piloty a letištní personál, což byla velmi citelná ztráta. Důkazem japonského fanatismu byli i dva jejich kulometčíci, kteří složili zbraně až v roce 1949. Hrůzy na Iwodžimě byly varováním, co by Američany čekalo, pokud se vylodí přímo v Japonsku. Tím se otevřela cesta k Hirošimě.

 

Včera, 21:20
Prezident Miloš Zeman požádal na popud premiéra Andreje Babiše (ANO) Čínu o dodávku čínské vakcíny...
Včera, 17:32
Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pro letošní maturanty takzvanou úřední maturitu. Nemuseli by tak podle...
Včera, 15:39
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:39
Pokud se zaměstnanec odmítne testovat na covid-19, nesmí mu zaměstnavatel umožnit vstup na pracoviště. Může...
Včera, 15:35
Už po 25. narozeninách se na pleti začnou objevovat první vrásky a jemné linky, které...
Včera, 15:26
K zapojení do péče o pacienty s covidem by se mohli přidat například plastické chirurgie,...
Včera, 15:06
Střední odborné učiliště v Kaplici pokračuje v praktické výuce i ve zpřísněném koronavirovém režimu. Zatímco...
Včera, 12:42
Česká republika má dojednaných 19 míst pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Dvacítku míst...
Včera, 11:15
I když francouzský vojevůdce a císař Napoleon I. Bonaparte (15. srpna 1769 – 5. května...
Včera, 10:39
Odborníci hledají dobrovolníky do studie, která má zjistit, zda mají v krvi protilátky chránící před...
Včera, 09:28
Firmy nad 250 zaměstnanců musejí dnes začít s jejich testováním. Testy musejí mít velké podniky...
Reklama