Dělníci na Vyškovsku vykopali ruskou tříštivou dělostřeleckou minu z 2. světové války

24.10.2021
Jan Štoll

V posledních dnech zajišťovali policejní pyrotechnici na Vyškovsku hned několik nálezů munice z druhé světové války. Mezi nimi byla tříštivá dělostřelecká mina, dělostřelecké granáty či protipancéřová munice.

Podle policie lidé nacházejí starou munici na Vyškovsku hlavně na procházkách v lesích, při pracích na zahradě nebo výkopových pracích. Na Slavkovsku to byly hned dva nálezy. „Při výkopových pracích našli dělníci ruskou tříštivou dělostřeleckou minu,“ uvedla policejní mluvčí Alice Musilová.

Pár hodin předtím oznámil muž z obce Křenovice, že při vyklízení starého domu, který koupil, nalezl na půdě předmět připomínající munici. „Na místo přijeli policisté a rovněž pyrotechnik. Ten zjistil, že se jedná o německý protipancéřový náboj ráže 20 milimetrů,“ dodala Musilová.

Za dalším případem mířil pyrotechnik k Rychtářovu. „Mezi Lhotou a Rychtářovem výkopové práce rovněž odhalily další pozůstatek poslední války. Šlo o nevybuchlou cvičnou dělostřeleckou minu o průměru 120 mm,“ dodala mluvčí.

Poblíž cesty u Drnovic pak při procházce našel další muž dělostřelecký granát, stejný nález pak mají za sebou zemědělci poblíž Podomí. „Všechny nálezy pocházejí z druhé světové války a pyrotechnik si je převezl k odborné likvidaci,“ dodala Musilová.

„Při nálezu podezřelého předmětu je hlavní zásadou nijak s ním nemanipulovat, protože hrozí poměrně vysoké riziko výbuchu. Odstoupíme do bezpečné vzdálenosti a přivoláme policii přes bezplatnou linku 158,“ připomíná policie.

Nebezpečí je skutečně velmi vysoké. U dělostřeleckých střel, které takzvaně prošly hlavní, existuje velké riziko jejich nenadálé exploze, totéž platí po letech i pro nevystřelené náboje, pumy, granáty či miny. I po desítkách let v zemi jsou jejich třaskavé náplně stále plně funkční. Při manipulaci jsou nestabilní i vojenské roznětky a rozbušky. Nebezpečné ale mohou být i neškodně vypadající staré náboje, jejich střely mohou obsahovat zápalnou nebo výbušnou směs, i ty mohou způsobit závažné zranění či smrt, případně požár.

Zdroj:vz


Témata:

Nepřehlédněte