Dnes už operaci prospíte. První narkóza vůbec

Představte si, že máte naplánovanou operaci. S úzkostí sledujete poslední přípravy a zřejmě se již nemůžete dočkat, až všechno zmizí v milosrdném bezvědomí. Přichází lékař a vyvede vás z vašeho omylu. Žádná narkóza nebude. Bolest má očistný význam, můžete tím vyjádřit svoji poslušnost k bohu, bolest člověka posiluje a přináší mu velké zásluhy.

Šílenec nebo druhý Mengele? Ani jedno ani druhé. Takový byl názor mnoha lékařských kapacit k anestézii pacientů, před šestnáctým říjnem 1846. Barbarský etický kodex, že? Ne všichni byli takoví. Dokonce jich zřejmě byla menšina, ale jejich hlas byl slyšet. Bohužel. Už od starověku se lékaři snažili odstranit nebo aspoň zmírnit bolesti pacientů.

Alkohol, opium, odvary z mandragory. Nic jiného medicína ani alchymie nenabízela. Celá tisíciletí. Opít nemocného, odvést do jiného světa halucinacemi z drog. Nic nepomáhalo, bolest byla silnější. To všechno však bylo poskytnuto nemocnému na pohodlném lůžku, v jeho domácnosti. Tam měl šanci.

Česká lékařka, která předběhla svůj čas

Lékaři po bitvě, třeba u Slavkova nebo Borodina. Hromady odřezaných končetin, krvavá zástěra, ruce, i pilka v ruce. Na řev a nářek už nikdo nedbal. Večer po takovém dnu končil opět alkoholem, ale u zdravotnického personálu. Museli být cyničtí, jinak by zešíleli hrůzou. Tam žádná úleva neexistovala, pro nikoho.

Amputace končetin, to ještě bylo něco, nač si lékaři troufli. Ale otevřít hrudník nebo břicho, při plném vědomí? To se dosud nikdo neodvážil. Až do poloviny října 1846. V Massachusetts General Hospital v Bostonu, byl v éterové anestézii odoperován nádor. Vůbec poprvé v dějinách. Chirurg J. C. Warren a William Morton, stomatolog a objevitel účinků této chemické látky na nervový systém člověka. Možná, že to byla jeho specializace stomatologa, která ho přivedla na tuto cestu. Bolest byla jistě průvodním jevem při jeho práci.

Znamenitý lékař, fyzik, astronom s mezinárodními kontakty a věhlasem. Jan Marek Marci byl český Newton

Morton si dal svůj objev patentovat, nikoliv aby objev utajil, nýbrž aby byla záruka, že bude použit hlavně odborníky. Můžeme být právem hrdi, že Praha Mortonův pokus zopakovala velice záhy. Již o necelé čtyři měsíce později, sedmého února 1847. Operace proběhla ve špitálu Milosrdných bratří Na Františku, a tím kdo ji provedl, byl Celestýn Opitz. Magistr chirurgie. Operace dopadla úspěšně a nemocnice získala ohromný věhlas. Vida, jak to zaostalé a zpátečnické Rakousko tehdy drželo krok se světem.

Celestýn Opitz se narodil roku 1810, v Heřmánkovicích, na Náchodsku, a na jeho domě je nyní pamětní deska. Plným právem. I ta rakouská vyznamenání od císaře pána, která ještě za svého života obdržel, nosil plným právem. Řád Milosrdných bratří, ke kterým tento lékař patřil, uděluje od roku 2010 cenu Celestýna Opitze, za příkladnou péči o nemocné. Vy už strach mít nemusíte. Probudíte se na pooperační pokoji. I díky lékaři, který držel krok se světem.

Lékař, který Karlovy Vary znovu objevil pro svět. Jean de Carro se zasloužil o českou balneologii

Včera, 13:30
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
Včera, 07:47
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
Včera, 07:43
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 07:43
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
22.7.2021
Režisér F. A. Brabce představil svůj nový film s názvem Gump – pes, který naučil...
22.7.2021
Desetiletý Thomas Waller se rozhodl pro dobrou věc. Aby pomohl nemocným dětem, které kvůli rakovině...
22.7.2021
Za bílého dne a za účasti mnoha svědků znásilnil neznámý mladík patnáctiletou dívku. Policie nyní...
22.7.2021
Devětatřicetiletý Australan měl už dost pobytu v povinné karanténě. Z hotelového pokoje v Perthu utekl...
22.7.2021
Sedmnáctiletý Brazilec zastřelil osmnáctiletá dvojčata. Celou vraždu si natáčel a pouštěl v přímém přenosu na...
22.7.2021
Velká Británie zažívá na své poměry nevídaně horké dny. Doplácí na to například někteří studenti,...
Reklama