Dnes už operaci prospíte. První narkóza vůbec

Představte si, že máte naplánovanou operaci. S úzkostí sledujete poslední přípravy a zřejmě se již nemůžete dočkat, až všechno zmizí v milosrdném bezvědomí. Přichází lékař a vyvede vás z vašeho omylu. Žádná narkóza nebude. Bolest má očistný význam, můžete tím vyjádřit svoji poslušnost k bohu, bolest člověka posiluje a přináší mu velké zásluhy.

Šílenec nebo druhý Mengele? Ani jedno ani druhé. Takový byl názor mnoha lékařských kapacit k anestézii pacientů, před šestnáctým říjnem 1846. Barbarský etický kodex, že? Ne všichni byli takoví. Dokonce jich zřejmě byla menšina, ale jejich hlas byl slyšet. Bohužel. Už od starověku se lékaři snažili odstranit nebo aspoň zmírnit bolesti pacientů.

Alkohol, opium, odvary z mandragory. Nic jiného medicína ani alchymie nenabízela. Celá tisíciletí. Opít nemocného, odvést do jiného světa halucinacemi z drog. Nic nepomáhalo, bolest byla silnější. To všechno však bylo poskytnuto nemocnému na pohodlném lůžku, v jeho domácnosti. Tam měl šanci.

Česká lékařka, která předběhla svůj čas

Lékaři po bitvě, třeba u Slavkova nebo Borodina. Hromady odřezaných končetin, krvavá zástěra, ruce, i pilka v ruce. Na řev a nářek už nikdo nedbal. Večer po takovém dnu končil opět alkoholem, ale u zdravotnického personálu. Museli být cyničtí, jinak by zešíleli hrůzou. Tam žádná úleva neexistovala, pro nikoho.

Amputace končetin, to ještě bylo něco, nač si lékaři troufli. Ale otevřít hrudník nebo břicho, při plném vědomí? To se dosud nikdo neodvážil. Až do poloviny října 1846. V Massachusetts General Hospital v Bostonu, byl v éterové anestézii odoperován nádor. Vůbec poprvé v dějinách. Chirurg J. C. Warren a William Morton, stomatolog a objevitel účinků této chemické látky na nervový systém člověka. Možná, že to byla jeho specializace stomatologa, která ho přivedla na tuto cestu. Bolest byla jistě průvodním jevem při jeho práci.

Znamenitý lékař, fyzik, astronom s mezinárodními kontakty a věhlasem. Jan Marek Marci byl český Newton

Morton si dal svůj objev patentovat, nikoliv aby objev utajil, nýbrž aby byla záruka, že bude použit hlavně odborníky. Můžeme být právem hrdi, že Praha Mortonův pokus zopakovala velice záhy. Již o necelé čtyři měsíce později, sedmého února 1847. Operace proběhla ve špitálu Milosrdných bratří Na Františku, a tím kdo ji provedl, byl Celestýn Opitz. Magistr chirurgie. Operace dopadla úspěšně a nemocnice získala ohromný věhlas. Vida, jak to zaostalé a zpátečnické Rakousko tehdy drželo krok se světem.

Celestýn Opitz se narodil roku 1810, v Heřmánkovicích, na Náchodsku, a na jeho domě je nyní pamětní deska. Plným právem. I ta rakouská vyznamenání od císaře pána, která ještě za svého života obdržel, nosil plným právem. Řád Milosrdných bratří, ke kterým tento lékař patřil, uděluje od roku 2010 cenu Celestýna Opitze, za příkladnou péči o nemocné. Vy už strach mít nemusíte. Probudíte se na pooperační pokoji. I díky lékaři, který držel krok se světem.

Lékař, který Karlovy Vary znovu objevil pro svět. Jean de Carro se zasloužil o českou balneologii

Dnes, 10:20
Vymýcené části pralesů jsou vstupní bránou k mýcení živočichů a goril. Za posledních dvacet až...
Dnes, 08:11
Velký herec malých rolí, i to však neplatí tak docela. Moravský rodák Oldřich Velen, kterého...
Včera, 15:35
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 15:35
V neděli nás čeká začátek adventu a s ním i zapálení první svíčky na adventním...
Včera, 13:25
Velice zajímavou stavební ukázku „supermostu“ najdeme ve Spojených státech amerických. Jedná se o Mike O‘Callaghan...
Včera, 11:15
Umíráček zvonil sám, a té chvíle také všechny ostatní, hrubé zvony. Houpaly se samy od...
Včera, 10:33
Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta,...
Včera, 09:05
Filmová trilogie o rodině Homolkových patří k největším klenotům české kinematografie, o tom není sporu....
Včera, 07:55
Vloni na podzim, dva týdny před 94. narozeninami, zemřel jeden z nejvýraznějších českých filmových režisérů...
28.11.2020
Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu streamovaném z Divadla Archa na web ČT art...
28.11.2020
Výskyt mamutů můžeme zřejmě datovat do severské stepi v období přibližně před 300 tisíci lety....
Reklama