Dokáže navýšit objem stravy, a proto zůstává delší pocit sytosti. Důležitá vláknina

Další fotky

Vlákninou se rozumí složka potravy obsažená v obilovinách, ovoci a zelenině, která naším tělem prochází prakticky v nezměněné podobě a poskytuje tělu minimum energie. Proto je pro lidský organismus nepostradatelná, neboť podporuje trávení a její konzumace může pomoci s přebytečnými kily.

Rozpustná a nerozpustná

Obecně rozlišujeme vlákninu rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustná na sebe lépe váže vodu a hodně bobtná, díky čemuž se rychleji cítíte nasyceni. Nerozpustná vláknina objem obsahu potravy ve střevě zvětšuje a tak pak prochází trávicím traktem rychleji. To ocení tlusté střevo, které se díky ní nezanese odpadními látkami. Mezi potraviny s obsahem rozpustné vlákniny patří například luštěniny, len, oves, ječmen, žito, ovoce či zelenina. Nerozpustnou vlákninu obsahují například celozrnné potraviny, otruby, oříšky a semínka.

Proč je tak zdravá

Hlavním benefitem vlákniny je to, že slouží jako ochrana před civilizačními chorobami jako jsou rakovina trávicího ústrojí, srdečního onemocnění, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu a obezita. Vláknina je skvělým pomocníkem při léčbě zácpy, hemoroidů, syndromu podrážděného střeva a střevních zánětů. Vláknina dokáže navýšit objem stravy, a proto zůstává delší pocit sytosti, což oceníte zejména tehdy, když se snažíte shodit nějaké to kilo.

Šálek kávy denně snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Nezáleží přitom na kvalitě

Vlákninový jídelníček

Co k snídani?

U snídaně můžete do ranní kaše přisypat podle chuti oříšky nebo v poslední době velmi oblíbená chia semínka. Pokud je už večer zalijete vodou, do rána dokážou několikanásobně zvětšit svůj objem. Můžete použít i lněná semínka, oříšky, mandle nebo pistácie. Přírodní mandle obsahují až 12 gramů vlákniny na 100 gramů. Obdobně na tom jsou i pistácie. Ty obsahují přibližně 10 g vlákniny na 100 gramů.

Ke svačině pečivo a zeleninu

Celkem známé je, že ohledně vlákniny je lepší zvolit celozrnné pečivo. Nemusí být jen tmavé, naopak takový bochníček může být obarven karamelem a vlákniny obsahuje minimum. Proto si ověřujte, co kupujete. Na cestách oceníte již připravené zabalené druhy pečiva, například křupavé celozrnné rohlíčky, grahamové plátky nebo i různé druhy knäckebrotů. Namažte na ně třeba žervé a proložte plátkem syrové papriky.

Už nejen hrubá a hladká

Oběd s celozrnnou přílohou

Obědový talíř obložte vlákninou v celozrnné variantě. Můžete si pochutnat na ochucených celozrnných těstovinách, bulguru nebo na pohance. Maso můžete nahradit plátkem sóji a obložit ho zeleninou.

Závěr dne se salátem

Lépe spát budete s lehce plným žaludkem díky odlehčenému jídlu, a ani v něm nemusí chybět vláknina. V teplých dnech oceníte čerstvý zeleninový salát se studeným kuřecím masem, v zimě může být maso ohřáté. Přidejte čočku nebo malou porci celozrnného pečiva, například celozrnný špaldový nebo pohankový chlebíček.

Máte ovoce a zeleninu v lednici? Chyba! Prozradíme, jak je skladovat a proč

Víte, že…

… sušené švestky jsou skvělým zdrojem vlákniny a také minerálů a vitaminů, proto jsou dnes považované za antioxidanty. Skvělé je, že pocházejí z místních zdrojů a zrovna letos se můžeme radovat z velké úrody. Zkuste si je usušit a udělat si zásobu na zimu, vhodné jsou všechny druhy.

Nejdříve je omyjte a osušte, vypeckujte a rozložte je na plech, sušte je v troubě při teplotě 50 stupňů Celsia přibližně 4 hodiny. Nechte je pak vychladnout a znovu sušte, ale na teplotu 70 stupňů Celsia. Práci vám usnadní sušička. Usušené švestky skladujte v uzavíratelné skleněné dóze. Díky nim získáte pro tělo nejen dostatek vlákniny, ale i vitaminů a minerálů. Když si je dáte k snídani, dlouho nepocítíte hlad. Jen pozor na kalorie.

FOTO: Důležitá vláknina

Důležitá vláknina - banan kiwi vinoDůležitá vláknina - fazole cocka lusteninaDůležitá vláknina - chleb celozrnyDůležitá vláknina - chleb bylinkyDůležitá vláknina - bowl snidane
Další fotky
Důležitá vláknina - mandleDůležitá vláknina - musli snidaneDůležitá vláknina - zelenina ovoce kukurice dyne ananasDůležitá vláknina - zrni ryze quinoaDůležitá vláknina - chleba sul snidaneDůležitá vláknina - snidane banan musli
Dnes, 09:10
Jako poděkování zdravotníkům potýkajícím se s pandemií nemoci covid-19 bude barevně nasvícena petřínská rozhledna v...
Dnes, 08:11
Zájem o slovanské tradice a zvyky zaznamenal v poslední době poměrně vysoký nárůst. Spolu s...
Včera, 13:40
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 13:40
Jmelí, které bylo dříve řazeno do jednoho druhu s názvem jmelí bílé, se dnes dělí...
Včera, 11:40
Byla opravdu zvláštní, ta první adventní neděle. Žádné zklidnění, žádný čas na rozjímání. Už čtrnáct...
Včera, 10:20
Vymýcené části pralesů jsou vstupní bránou k mýcení živočichů a goril. Za posledních dvacet až...
Včera, 08:11
Velký herec malých rolí, i to však neplatí tak docela. Moravský rodák Oldřich Velen, kterého...
29.11.2020
V neděli nás čeká začátek adventu a s ním i zapálení první svíčky na adventním...
29.11.2020
Velice zajímavou stavební ukázku „supermostu“ najdeme ve Spojených státech amerických. Jedná se o Mike O‘Callaghan...
29.11.2020
Umíráček zvonil sám, a té chvíle také všechny ostatní, hrubé zvony. Houpaly se samy od...
29.11.2020
Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta,...
Reklama