• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Elitní kriminalisté zatýkali kvůli kšeftům s majetkem města Brna

  3.12.2022
  Redakce

  Exkluzivní lokalita v centru Brna, dva nebytové prostory s potenciálem proměny v luxusní bydlení. V souvislosti s podezřením na neoprávněné nakládání s tímto majetkem města Brna zatkli kriminalisté z Národní centrály boje proti organizovanému zločinu dvě osoby. Podle zjištění médií měly připadnou švagrovi primátorky Brna Markéty Vaňkové.

  Městský soud v Brně následně poslal do vazby jednoho z nich. Vyhověl tak návrhu státní zástupkyně. „Soud akceptoval můj návrh a vzal obviněnou osobu do vazby z důvodu uvedených v paragrafu 67 písmeno A, tedy z důvodu vazby útěkové. Druhá osoba je stíhaná na svobodě,“ řekla žalobkyně Petra Lastovecká.

  Žalobkyně informovala o tom, že kriminalisté zahájili trestní stíhání dvou lidí pro podvod. Má se jednat o neoprávněné nakládání s nebytovými prostory na adrese Hlinky 46. „Prověřování trestné činnosti dalších osob ve vztahu k těmto nebytovým prostorám nadále trvá,“ uvedla žalobkyně.

  Média v minulosti adresu spojovala se švagrem primátorky Brna Markéty Vaňkové (ODS), který se zajímal o půdní prostory, nakonec z toho ale sešlo. Vaňková řekla, že k trestnímu stíhání nic neví. „Byla jsem o tomto informována, ale nemám k tomu bližší informace. Vzhledem k tomu, že je to dům na území městské části Brno-střed, kde jsem působila, je možné, že se další informace dozvíme,“ řekla Vaňková. Na dotaz, zda ji k věci kontaktovala policie, uvedla, že v posledních měsících ani letech nikoliv.

  Podle serveru Seznam Zprávy policisté pracují i s verzí, že prostory měly původně připadnout Vaňkové. Policistům to tvrdí stíhaný bývalý politik Pavel Hubálek, a má pro to hovořit i nahrávka, architekta Roberta Ševčíka, který projekt zpracovával. Politička ale Hubálkovo tvrzení odmítla a předloni jakékoliv spojení striktně odmítla. „Bytový dům Hlinky 46 pro mě „připravován“ nebyl,“ uvedla v prohlášení. V aktuálním rozhovoru pro Seznam Zprávy už ve vztahu k prostorům tak striktní nebyla. „Znovu opakuji, že bych se k tomu nerada vyjadřovala. Právě proto, že je to předmětem prověřování. Ani to nepopírám, ani to neschvaluji. Policii jsem se podrobně vyjádřila, jaké bylo moje případné angažování v nebytových prostorách na této adrese. Nechme na policii, aby si to zhodnotila sama,“ uvedla.

  Vaňková odmítá, že by se dopustila něčeho protiprávního. „Znovu ale opakuji, že jsem se ničeho špatného nedopustila. Jsem sama zvědavá, k čemu policie dospěla. Pokud by dospěla k tomu, že jsem se něčeho trestněprávního dopustila, tak by to bylo velmi zajímavé pro další prokazování,“ dodala.

  Jméno brněnské primátorky ale s Hubálkem spojují i okolnosti koupě pozemků v Rojetíně. Odhalilo to pátrání reportérů Hospodářských novin a serveru Aktuálně. I to ale Vaňková popírá. „Je pravda, že s manželem vlastníme pozemky v Rojetíně, ale pozemky jsem nekoupila ani od obce, ani od pana Hubálka, ani se v tom pan Hubálek žádným způsobem neangažoval,“ uvedla Vaňková letos v lednu. A roli Hubálka v nákupu pozemku popřela. „V mém případě rozhodně ne. Naše nemovitosti, které tam s manželem vlastníme, nemají s panem Hubálkem nic společného kromě toho, že jsou v obci, kde býval pan Hubálek starostou,“ dodala.

  Jenže reportéři našli původní majitelku pozemku, která potvrdila, že prodej dojednával Hubálek. „Prodej jsme řešili výhradně s panem Hubálkem. Oslovil nás a my jsme souhlasily. Vyplatil nám peníze v hotovosti,“ řekla původní majitelka pozemků Ivana Richterová.

  Podle smluv, které reportéři získali, od nich koupil pozemky v roce 2010 za 20 tisíc korun Kamil Kotěra a v roce 2017 je daroval Kerndlovi. Po třech měsících koupila za 200 tisíc korun Vaňková. Bro/ČTK  Nepřehlédněte