Co je to vlastně přejídání?
Nejdřív bychom si přejídání měli vymezit. Pokud jste na návštěvě u rodičů či přátel, kde vám uvařili lahodnou svíčkovou, neznamená to, že se hned přejídáte, když si přidáte porci. Přejídání se je psychický problém. Člověk má potřebu neustále jíst, i když nemá hlad. Vyrovnává tím svoje emoce. Pokud nemá delší dobu k dispozici jídlo, nebo je mu dokonce odepřeno, může mít podobné příznaky jako závislý člověk.
Zjistěte příčinu
Záchvatové přejídání je pro člověka velmi nebezpečné. Jde o typ poruchy příjmu potravy, jen se o ní nemluví tak často. Za záchvatovým přejídáním mnohdy stojí negativní emoce. K jídlu se uchylujeme hlavně v době, kdy se necítíme komfortně a se situací nic nezmůžeme. Dalším důvodem bývá striktní dieta, kterou dotyčný poruší a nemůže v jídle přestat. Poté přijdou velké výčitky svědomí. Musíte zjistit, jaké situace zapříčiňují tento stav, a bojovat proti nim.
Nestresujte se a mějte sami sebe pod kontrolou
Jakmile naleznete příčinu svého záchvatového přejídání, pak si tyto situace můžete mnohem lépe hlídat a případně jim i předejít. Zkuste si rozvrhnout jídlo na celý den dopředu, pak se nemusíte stresovat tím, které potraviny budete konzumovat. Tím, že si jídlo naplánujete, můžete předejít bezhlavému vyjídání ledničky.
Pokud se přece jen stane, že ulítnete, hlavně se netrestejte tím, že budete držet striktní dietu. Tím byste se dostali do začarovaného kruhu. Ani výčitky svědomí zrovna nepomůžou. Chybovat je lidské, proto je třeba se radovat alespoň z každého malého krůčku. Uvidíte, že vám to dodá motivaci a intervaly mezi přejídáním se budou zvětšovat a zvětšovat.
Nebojte se psychologa
Trpíte tímto problémem již delší dobu? Proběhlo již několik pokusů o normální stravování, avšak všechny bez úspěchu? Pak se nebojte navštívit psychologa. V dnešní době má téměř každý druhý člověk osobní zkušenost s psychologem. Každý máme nějaký problém, a pokud ho chceme řešit a nezavíráme před ním oči, pak se není za co stydět.