Přírodní živel, který před nedávnem řádil na jižní Moravě, položil mnoho otázek. Jak je to možné že to, co jsme pokládali za záležitost například východní Asie či Karibiku se projevilo tak katastrofálně a padesátém stupni šířky. Děsivé energie, které se vybily v několika minutách a donutily pána přírody se přikrčit a cítit se naprosto nepatrným. Co bylo příčinou? Ne, nyní nebudeme řešit globální oteplování. Příčinou je ten plyn, který vás kdysi připravil o radost a který vám odnesl balónek kamsi do oblak.
Řezání plamenem, například ve stavebnictví, je celkem běžnou a všední záležitostí. Kyslík-vodíkový plamen se však už nepoužívá, i když první hořák byl sestrojen už někdy na počátku devatenáctého století. Jeho nevýhodou je velmi špatná viditelnost plamene, i když v jeho žáru se s přehledem roztaví většina pozemských kovů. To však je zcela mizivé množství energie, které můžeme při práci s tímto plynem získat. Existuje jiný výrobce, který tuto problematiku zvládá už několik miliard let, a visí stejně dlouho nad našimi hlavami. Kdysi v dávné minulosti se astronomové domnívali, že na Slunci existuje skutečný oheň, takový, jaký známe. Byl to omyl.

Zásoby paliva, které Slunce dostalo na počátku, spaluje s citem a přehledem. Jistota na miliardu let
Oheň je zde skutečně, ale trochu jiný. Termonukleární reakce, při kterých se spaluje vodík na helium, probíhá v samotném jádru naší mateřské hvězdy. V prostoru o objemu jen o málo větším, než je naše planeta. Pomaličku, s rozvahou a velmi spořivě. Nyní trochu čísel, kterým se nelze vyhnout. Sedm set milionů tun vodíku se každou sekundu změní v helium. Ne úplně, rozdíl čtyř milionů tun se stane čirou energií, která vyrazí do prostoru. I k tomu malému, namodralému kotoučku, který zabírá jen dvě miliardtiny plochy slunečního nebe. Stačí trochu matematiky, abychom zjistili, že naší planetě je určen příděl dva kilogramy vodíku za sekundu. Ano, jen dva kilogramy dokonale využité energie pohání počasí na celé planetě. Gigantické vodní masy v mořských proudech. Miliony tun vzduchu, které si pak hravě poradí se vším, co mu člověk postaví do cesty. Láhev vodíku s červeným pruhem obsahuje asi kilogram tohoto plynu. Spálit tento vodík tak, jak to umí příroda, by znamenalo vyřešit energetický přísun ČR na pár týdnů. Ale abychom lidem nekřivdili, přeci jenom to už zkusili. Jen ten úsporný režim nezvládli, což zelené mozky této planety přijaly s povděkem. Na atolu Bikini.
Zdroj: wikipedie