Helena Vondráčková: Už aby ta šílená koronavirová doba skončila!

Jedna z největších hvězd českého popu, stejně jako její kolegové a kolegyně, musela odložit koncerty na příští rok, a po práci se jí už hodně stýská. Volna využila k natočení nové desky s názvem Tvrdohlavá, jež má díky klavíristovi Kájovi Maříkovi, který jinak hraje s Danielem Landou, v některých písních poněkud rockovější nádech. Také se starala o nemocnou fenku Elzu, manžela, sebe, dům i zahradu. A moc se těší, až se budeme moci opět volně pohybovat a pracovat.

Jak se právě teď máte a na čem děláte, když teď nemůžete koncertovat?

Až na to, že se mi už hodně stýská po koncertech, přátelích a i zahraničních vystoupeních, mám se dobře. I spolu s manželem jsme zdraví a covid nás zatím nezasáhl. Vzhledem k tomu, že se neumím nudit, musím konstatovat, že jsem po celou dobu, prakticky od března, nezahálela. Natočila jsem nové album Tvrdohlavá, měla jsem čas se starat o naši lásku, německého ovčáčka dvanáctiletou Elzičku, která má výhřez na páteři, a tak potřebuje stálou péči, což se nám díkybohu daří jí zajistit a její stav se stále lepší. Kromě toho jsme s kamarádkami v létě stihly zavařit, jako každoročně, 115 sklenic okurek. 😊Volný čas jsem využila i k práci na zahradě a k úklidu celého domu. Starám se i sama o sebe a každý den ráno cvičím, chodím na procházky a častěji než dřív se dívám na televizi, takže jsem shlédla krásné filmy, které mi dříve unikly.

Helena Vondráčková: Doma člověk nebývá prorokem

První váš úspěch bylo vítězství v talentové pěvecké soutěži, dnes jste porotkyní v podobné soutěži v Polsku. Chodí tam také zpívat budoucí hvězdy?

Tato soutěž STAR-VOICE, která měla mít 13 dílů, je bohužel pozastavena kvůli koroně. Stihli jsme natočit pouze 3 díly, což mě mrzí a zatím to vypadá, že se neobnoví. Nebyla to soutěž mladých talentů, ale naopak známých osobností z různých oborů. Stihla jsem ale během léta koncertovat, i když s omezeným počtem diváků, ve velkých amfiteátrech v Polsku. Vystoupení přenášela polská televize. Záznamy těchto vystoupení si můžete prohlédnout na youtube.

 

Když jste začínala, věřila jste, že jednou budete sama takovou hvězdou? A co byste dnes poradila vašemu sedmnáctiletému JÁ do života?

Do soutěže Hledáme nové zpěváky v roce 1964 jsme nešla s úmyslem stát se hvězdou, ale nakonec to tak dopadlo. 😊 Každému, kdo má takové úmysly, bych ráda poradila, aby k tomu rozhodnutí přistoupil s vědomím, že je bude čekat tvrdá práce a že kromě eventuální slávy a úspěchů přijdou i o část svého soukromí. Může se dostavit i jisté zklamání.

Objevil nejlepšího šachistu, swingového zpěváka nebo světově uznávaného vědce. Zlatý oříšek už dvacet let na scéně!

S Václavem Neckářem jste zpívala v Golden Kids, s Jiřím Kornem úspěšně stepovala, Karel Gott si Vás pozval na svůj koncert do Carnegie Hall. Čeho jste si na těchto vašich kolezích vážila nejvíc?

Určitě přátelství, píle, profesionálního přístupu k práci a zapálení pro věc jako takovou.

 

Jste ikonou české kultury podobně jako jí byl Karel Gott. Jak na něj rok po jeho smrti vzpomínáte?

Na Karla Gotta vzpomínám s úctou, láskou a velkým obdivem. Je mi velmi líto, že nás opustil. Myslím, že všem chybí. Byl to výjimečný člověk po všech stránkách. Nezkazil žádnou legraci, byl přátelský, měl osobitý humor, byl k lidem vždy laskavý a k ženám galantní.

 

Do vínku jste dostala talent, půvab i pracovitost. Co je podle vás pro úspěch nejdůležitější?

Všechno to, co jste vyjmenovala. 😊 Je třeba také vše dělat s láskou a zájmem.

Ze zpěváka Dalibora Jandy se stal šlechtic. Proč studuje účesy panovníků?

Na vašem úspěchu se podíleli a podílejí také talentovaní textaři a hudební skladatelé. Které považujete pro svou kariéru za klíčové?

Co se skladatelů týká, určitě mezi ně patří Karel Svoboda, Zdeněk Marat, Jindřich Brabec, Bohuslav Ondráček, Vítězslav Hádl, Hellmut Sickel, Lešek Wronka a v neposlední řadě Karel Mařík. Z textařů bych ráda vzpomněla Zdeňka Borovce, Ivo Fishera, Pavla Vrbu, Jiřinu Fikejzovou, Zdeňka Rytíře, Vladimíra Poštůlku, Edu Krečmara, Gábinu Osvaldovou, Petra Šišku a mnoho dalších. Byla jich celá řada.

 

Máte spoustu hitů. Když vyjmenuji šest z nich ­Lásko má já stůňu, Dvě malá křídla, Slza z tváře padá, A ty se ptáš, co já, Sladké mámení a Já půjdu dál – , co se vám při každém z nich vybaví?

Všechny tyto písně jsou tak výrazné, že je zpívám na koncertech doteď. Ještě bych doplnila píseň Dlouhá noc. Některé z těchto hitů existují i v různých jazykových mutacích.

Herečka Klára Cibulková: Divadlo je pro mě nepřekonatelné

Jaké je Vaše nové album Tvrdohlavá?

Moderní a pestré. Sešla se nám velká spousta výborných písniček, takže byl docela velký problém z nich vybrat finálních 14. Velmi mě těší, že mám od posluchačů jen ty nejhezčí reakce. Měla jsem to štěstí, že v rámci prvních koncertů mého turné v září mohly tyto písně zaznít live a po prvním poslechu byly oceněny obrovským ohlasem publika. Dokazuje to i úspěšnost v několika rozhlasových hitparádách a v televizních vystoupeních nejenom u nás, ale i na Slovensku. Pokud jste mé nové album ještě neslyšeli, máte možnost si ho objednat na www.bandsmarket.cz. Toto album je výjimečné i tím, že veškeré hudební podklady jsou nahrány živou kapelou přímo ve studiu. Producentem celého alba je hudebník, aranžér a skladatel Kája Mařík (klavírista skupiny Dana Landy). Díky tomu má toto album v některých písních i trošku rockovější nádech.

 

Kolik máte zlatých, diamantových a platinových desek a kolik Slavíků a či Andělů?

Mám jich velké množství a doma je mám všechny vystaveny. Pokud by vás zajímal přesný počet, můžete se o všem dozvědět na mých webových stránkách.

 

Na naší hudební scéně v oblasti popu je podobnou super star zřejmě jen Lucie Bílá. Jak se Vám líbí jako zpěvačka a jak spolu vycházíte?

Lucie Bílá je vynikající zpěvačka. Měla jsem možnost s ní mnohokrát spolupracovat, ať při koncertních vystoupeních či v muzikálech (Bídníci). Vždy byla ke mně velmi přátelská a milá a nešetřila obdivem k mé osobě. 😊

Pár vztahů s muži i ženami, tři filmy. Víc James Dean nestihl

Se svým manželem jste už 17 let, čímž jste myslím dostatečně vyvrátili počáteční pochybnosti o tom, že Vám tato pozdní láska dlouho nevydrží. Manžel Vám dělá manažera a také asi jednou vstoupí do dějin české žurnalistiky jako krotitel místního bulváru. Jak se Vám pořád spolu žije?

Již mnoho let, jak jste sama uvedla, se nám spolu žije v naprosté pohodě. Máme se velmi rádi, uctíváme se, našla jsem v něm nejen báječného chlapa, ale i mého velkého ochránce a super parťáka. Velkou zkouškou byl pro nás i letošní rok, kdy jsme byli neustále spolu, a ani tato okolnost mezi nás nepustila žádné problémy a utvrdila nás v tom, že jsme neustále rádi spolu a žijeme v harmonii.

 

Už se s tím smířila Vaše rodina?

S mojí sestrou a švagrem nikdy žádné problémy nebyly, což mě velmi těší. Zbylou část rodiny nekomentuji.

Ivan Hlas: Mám radost, když svý písničky slyším od jiných lidí

Stíháte sledovat také současnou politiku? Chcete k ní něco říct?

Díky mému muži, který politiku sleduje velmi intenzivně, mám, si myslím, dobrý přehled.

 

Do kdy budete vyprodávat hudební sály? Neomrzelo Vás už zpívání?

Jak jsem vám naznačila v úvodu, neomrzelo a těším se na další koncerty a kontakt s publikem a s mými fanoušky.

 

Co byste si právě teď nejvíc přála?

Nejvíc bych si přála, aby už skončila tato šílená koronavirová doba a abychom se mohli zase volně pohybovat a pracovat.

FOTO: HELENA VONDRÁČKOVÁ

HELENA VONDRÁČKOVÁ - Helena VondráčkováHELENA VONDRÁČKOVÁ - Helena VondráčkováHELENA VONDRÁČKOVÁ - Helena VondráčkováHELENA VONDRÁČKOVÁ - V roce 2005 na návštěvě v dětském domově DOMINOHELENA VONDRÁČKOVÁ - Helena Vondráčková
Další fotky
HELENA VONDRÁČKOVÁ - Golden Kids (1969)

Helena Vondráčková

* 24.6.1947, Praha

V 16 letech vyhrála pěveckou soutěž Hledáme nové talenty, kam ji přihlásil její otec. Sama, přestože měla k hudbě blízko, pomýšlela spíš na studium jazyků. Díky hitům Červená řeka a Pátá vyhrála v roce 1965 Zlatého slavíka. V roce 1968 založila spolu s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem trio Golden Kids. V té době také hrála hlavní roli v pohádce Šíleně smutná princezna.

Díky talentu k jazykům často cestovala do zahraničí a kromě nejbližší ciziny se podívala například i do Japonska, Brazílie, Kuby nebo Turecka. V roce 1977 získala za píseň Malovaný džbánku na festivalu v Sopotech hlavní cenu a dodnes je tam velice populární, stejně jako například v Německu.

V 90. letech zazářila v muzikálu Bídníci a v roce 2001 byla při vyhlašování cen Akademie populární hudby Anděl uvedena do Síně slávy. S Karlem Gottem vystoupila jednou jako jediný host jeho show ve slavné Carnegie Hall v New Yorku a podruhé tam dokonce měli společný koncert.

Poprvé se vdala v roce 1983 za německého hudebníka Hellmuta Sickela. O dvacet let později se podruhé vdávala na Karlštejně, tentokrát za Martina Michala, který jí dnes dělá managera. Kvůli tomuto sňatku se rozkmotřila se svým bratrem Jiřím, rovněž hudebníkem a otcem její neteře, zpěvačky a herečky Lucie Vondráčkové.

V roce 1982 byla za svou práci oceněna titulem zasloužilá umělkyně a v roce 2017 převzala z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana medaili Za zásluhy. V roce 2019 dostala v sousedním Německu cenu Smago Award za celoživotní přínos německé populární hudbě.

Velice kvalitní archiv dosavadní kariéry Heleny Vondráčkové včetně hudebních klipů jejích písní a spousty rozhovorů s ní je na webových stránkách www.vondrackova.cz nebo na Instragramu @helenavondrackovacz.

Dnes, 08:32
Kdo by v Čechách neznal Rumcajse, Křemílka s Vochomůrkou nebo motýla Emanuela a Makovou panenku? Již několik...
Dnes, 04:43
Českou republiku dnes navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Jak je u předních politiků obou...
Dnes, 04:12
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:12
Když se zamyslíme nad nejstarším detektivním příběhem, patrně myslíme na Agathu Christie či Arthura Conana...
Včera, 18:56
Sněmovna bude dál projednávat novelu poslanců KSČM, podle níž by majetková přiznání museli pravidelně podávat...
Včera, 15:57
Od pondělka můžete zavítat do vybraných zámeckých parků a zahrad. S ohledem na aktuální vládní...
Včera, 15:34
Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do Moskvy,...
Včera, 14:43
Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372 tisíc žáků...
Včera, 13:55
Všem samoplátcům najednou vláda nemůže umožnit odjet do lázní, v první fázi se proto chce...
Včera, 13:25
Onemocníte při každé příležitosti a užíváte antibiotika, ale bez žádaného efektu? Příčinou může být oslabený...
Včera, 11:57
Nejslavnější česká rosnička a také herečka a moderátorka bere rok života bez pořádného hraní jako...
Reklama