Hugo Haas. Na tváři veselý smích, v srdci hluboký žal

19.2.2020
Karel Dudek
Další fotky

Takovým Hercem s velkým písmenem H na počátku, byl i Hugo Hass. Narodil se na samém počátku dvacátého století, 19. 2. 1901. Přeskočme nyní jeho mládí a posuňme se na počátek zvukového, českého filmu. Píše se rok 1931, a lidé se právě chechtají v biografu. Venku řádí krize a ti, kterým není líto obětovat tolik potřebné korunky, jdou zapomenout před stříbrné plátno na svoje starosti všedního dne.

Film Muži v offsidu, ve kterém se pan Načeradec právě upřímně zlobí na rádio, které mu oznámilo neblahou zvěst. Jeho milovaná Slávie prohrála fotbalový zápas s Viennou a on si vylévá vztek na svých příbuzných. Tolik příbuznejch. Příbuzní by měli bejt policejně zakázaný. Uvidíte, že Židi přijdou k vyhubení, povzdychne si na plátně jeden z příbuzenstva, a diváci v sále řičí smíchy.

Nad jeho hlavou se stále vznášel přízrak smrti. V jeho dílech ho, ale nenajdete

Čas je prevít. Víme, co bylo, ale nevíme, co bude. Nevěděli to tehdy ani diváci. Netušili, že tato zdánlivě nevinná větička, na kterou vzápětí zapomněli, v sobě ukrývá hrůzné proroctví. Pan Načeradec byl Žid, Karel Poláček, autor literární předlohy k filmu, byl Žid, Hugo Haas byl Žid. Češi, Němci, Židé. To byla prvorepubliková skladba obyvatelstva hlavního města Prahy.

Tak tomu bylo v Praze celá staletí a tehdy, před devadesáti lety, v tom nikdo žádný podtext nehledal. První úspěch mladičké a křehké demokracie. Chtělo to čas, nic víc.

Před 105 lety se narodila Věra Ferbasová. Zvládla zahrát malého chlapečka, klauna i ztřeštěné děvče

Svodům toho světa odolá jen světec. Hugo Haas světec nebyl a dovedl užívat života. Krásné ženy mu ležely u nohou, silná auta, večírky, zábavy, pitky. A kokain. Adina Mandlová, ve své životopisné knize, o tom hovoří až příliš jednoznačně. Kdo sám jsi bez viny, první hoď kamenem.

Že to byla jeho věc, a že utrácel jenom svoje peníze? To je pravda a nikdo ji nezpochybňuje. Chleba se sádlem, v tom lepším případě, a plechová termoska s lacinou kávou z cikorky. Jdete do práce, rozednívá se a vy jste rádi, že nějakou práci máte. Kolem vás prosviští auto, s evidentně rozjařenou posádkou, pokřikují na vás a posmívají se. Oni se baví, ty lopato, jdi makat. Pošlete za autem sprostou nadávku. Zůstane jen trpkost a vztek. Zapomenete? To si jen myslíte. Vzpomínka se uloží, spí a čeká.

Před 110 lety se narodila hvězda československé továrny na sny. Krásná Adina Mandlová

Následují další filmy. Madla z cihelny, Andula vyhrála, Ať žije nebožtík. Bílá nemoc. To stačí. Těch filmů bylo více než třicet a vyrojili se v neuvěřitelně krátkém, časovém úseku sedmi let. Pak přijde Mnichov. Nadšení a odhodlání vezme za své. Morálka se válí v bahně. Předvídaví jedinci balí kufry a mizí. Zatím jen třeba do Francie, o rok později raději až za Atlantik. Trpaslíci se začínají nafukovat. Nuly si myslí, že přišel jejich čas a košile jim začínají hnědnout.

Karel Čapek je takovými nulami uštván. Jeho Bílá nemoc, ve které je Hugo Haas nezapomenutelný, se šíří Evropou jako morová rána. V Československu, okousaném o Sudety je zatím klid. Klid před bouří. Zavděčit se, zachytit správný směr, a otočit se po větru. Tomu se říká být rozumný. I ředitel Národního divadla byl rozumný. Mít Žida v souboru, to by mu později mohlo zlomit vaz. Následuje výpověď.

FOTO: Hugo Haas

Hugo Haas - Hugo HaasHugo Haas - Hugo HassHugo Haas - Hugo HaasHugo Haas - Hugo HaasHugo Haas - Hugo Haas
Další fotky
Hugo Haas - Hugo HaasHugo Haas - Hugo Haas

Hugo Haas dál chodí do práce. Tedy pro svoji ženu, ta se nesmí nic dozvědět. Tak vidíš, frajere, konečně na tebe došlo, řeknou si mnozí. Možná i ten, který šel tehdy ráno s hořkou náhražkou do práce. Když po něm v opilosti vystřelí německý důstojník, je rozhodnuto. Podaří se mu menší zázrak a emigruje v dubnu 1939 přes Španělsko a Portugalsko do USA. Syna, který ještě nosí plenky, ponechá u příbuzných a setká se s ním až po válce. S kým se však již nikdy nesetká, jsou jeho otec a bratr. Oba budou zavražděni v Osvětimi. V koncentračním táboře zemře i Karel Poláček, duchovní otec pana Načeradce.

Proroctví z komedie Muži v offsidu se naplňovalo. V USA začíná druhá část života Hugo Haase. Stejně úspěšná a naštěstí i bezpečná. Jako herec, scénárista i režisér natočil několik desítek filmů. Bohužel, o nich se v českých biografech mnoho neví. Zemřel ve Vídni, na dohled rodného Brna, prvního prosince 1968.

 Nepřehlédněte