Husité u Tachova zmasakrovali 3. protihusitskou křížovou výpravu tak, že církevní hodnostáře donutili k jednání

Další fotky

Ne sice hned po bitvě, která se odehrála 3. a 4. srpna 1427, zato však zásadním způsobem. Byla to totiž právě tato porážka křižáků, která otevřela cestu k tomu, aby na koncilu v Basileji v červenci roku 1436 byla potvrzena tzv. kompaktáta povolující přijímání podobojí pro všechny příslušníky utrakvistických frakcí církve.

Účastníci třetí křížové výpravy, tj. vojska z německých a dalších evropských zemí včetně 1000 anglických lučištníků v čele s kardinálem Jindřichem Winchesterským a braniborským kurfiřtem Fridrichem z Hohenzollernu vpadla do Čech s bláhovou nadějí na vyhlazení husitského kacířství. Velitelé se však nemohli dohodnout, zda postupovat do středu země anebo dobýt a obsadit některou husitskou pohraniční pevnost. Nakonec se křižáci rozhodli pro druhou možnost a volba padla na Tachov, který obsadili, a na Stříbro, které mělo být dobyto vzápětí. Ve Stříbře byla usazena husitská posádka pod velením Přibíka z Klenové, narychlo ještě posílena dvěma sty muži Zmrzlíka ze Svojšína.

10 omylů o mistru Janu Husovi. Nezemřel pro pravdu a nemusel zemřít vůbec!

Zatímco se křižáci stahovali ke Stříbru, stejným směrem, Stříbru na pomoc, vyrazila koncem července husitská vojska sešikovaná u Rokycan. Zpráva o jejich postupu a síle způsobila mezi křižáky paniku, protože jejich velitelé 2. srpna vybrali vhodný terén pro očekávanou bitvu a husitům naproti poslali oddíl o třech tisících jezdcích pod velením Jindřicha Landshutského. Tento oddíl měl postup husitů zpomalit a získat tak čas, aby se hlavní síla křižáckých vojsk mohla přesunout na vyhlédnuté bojiště a zaujmout vhodné postavení.

U Grunwaldu neprohráli jen němečtí křižáci, ale křesťanství jako takové. Ujít tuhle řež si nenechal ani Žižka

Jindřich Landshutský a jeho jezdci však svůj úkol nesplnili. Když viděli pochodující a zpívající husity a zejména jejich množství, rozhodli se k návratu, a ještě před půlnocí se připojili k hlavnímu křižáckému vojsku. Byly to zřejmě i jejich zprávy, které přispěly k následnému zmatku v křižáckých řadách. Místo spořádaného zaujetí bojových pozic u Stříbra se křižáci následující den dali do nekontrolovatelného ústupu směrem k Tachovu. Během dne začali prý i zapalovat své vlastní, avšak překážející spížní vozy se zásobami a některým jednotkám se během dne podařilo i překročit německé hranice.

Za prohru v bitvě se křižáci krutě pomstili. Vypálili Turnov a vydrancovali jeho okolí

Pouze část křižáckých oddílů jejich velitelé přiměli k tomu, aby se zastavili v Tachově. Mezitím dorazil kardinál Jindřich Winchesterský. Původně chtěl zřejmě gratulovat svým vojskům k dobytí Stříbra, nyní mu nezbylo než se pokusit svoji armádu znovu zorganizovat do bojeschopného stavu. To se mu však nepodařilo.

Následujícího dne, 4. srpna 1427, dorazili husité k Tachovu, kde narazili jen na zadní voj křižáckého vojska. K odstrašení křižáků podle dobových pramenů postačil pouhý husitský zpěv, podobně jako u Domažlic o čtyři roky později. Neorganizovaný ústup či spíše útěk křižáků způsobil, že se husitům podařilo bez větších problémů pobít několik tisíc obrněných rytířů a jejich zbrojnošů. Husité byli nemilosrdní a nikoho nešetřili. Však se také ulička, kterou v Tachově pronikli husité do města, dodnes nazývá „Krvavá“.

Bitva u Šarišského potoka znamenala k úlevě všech začátek konce husitství. Padl v ní i Petr Aksamit

Bitva u Tachova tak vlastně ani nebyla bitvou, ale stíháním a pobíjením prchajících křižáků, kterých přišlo o život několik tisíc, zatímco ztráty husitů byly podstatně menší. Poslední asi tisícovka nejudatnějších křižáků vzdorovala na tachovském hradě ještě deset následujících dnů, až do 14. srpna. Toho dne husité hrad dobyli a tím skončila třetí křížová výprava do Čech.

FOTO: Bitva u Tachova 1427

Bitva u Tachova 1427 - Bitva u Tachova – ŠumavaBitva u Tachova 1427 - Papežský legát Jindřich Winchesterský (Jindřich Beaufort) se snaží zastavit prchající křižáky prosbami a potom nadávkami po bitvě u Tachova – wikipedieBitva u Tachova 1427 - Bitva u Tachova 3. – 4. srpna 1427 – Slavné bitvy českých dějinBitva u Tachova 1427 - Tachov – Krvavá ulička – ulička, kterou pronikli husité do města – FacebookBitva u Tachova 1427 - Tachov – dnešní Krvavá ulička – českýrozhlasregion
Další fotky
Bitva u Tachova 1427 - Tachov,_opevnění_města_na_západní_straněBitva u Tachova 1427 - Památník bitvy u Tachova vystavěný na vrchu Vysoká, jenž byl odhalen v roce 1971 – wikipediaBitva u Tachova 1427 - Pomník bitvy u Tachova – spolek pro vojenská pietní místa

Vyhnání křižáckých vojsk z Čech a krach čtvrté křížové výpravy vyvolal mezi církevními katolickými hodnostáři ten názor, že husity není možné porazit na bitevním poli. Bitva u Tachova tak otevřela cestu k pozdějším jednáním, která završil basilejský koncil v létě roku 1431.

 

Čokoládový fitness dort
Dnes, 10:20
Zdravý životní styl nám velí vyhnout se mouce, cukru a dalším nezdravým surovinám. No ale...
Dnes, 08:18
Server blesk.cz nachytal ministra zdravotnictví Romana Prymulu na švestkách. Fotografie, které přinesl, zachytily Prymulu a...
Dnes, 08:11
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 08:11
Manželka příslušníka SNB Honzy Zemana, Lída Zemanová byla jednou ze dvou jeho seriálových partnerek. Herečka...
Včera, 15:40
Objevit lenochoda v korunách stromů pralesa je téměř nemožné, neboť se prakticky nepohybuje a navíc...
Včera, 13:40
A přináší nám je ve své nové knize „Štěchovický poklad – konec legend“, český reportér,...
Včera, 11:40
Napadlo vás někdy, jak vznikl (ne)český pozdrav „čau“? Stačí zabrousit do 50. let minulého století...
Včera, 10:20
Banány patří k nejoblíbenějšímu ovoci, a co teprve, když jsou v obchodě v akci! Snadno...
Včera, 08:11
Málokterý film se může „pochlubit“ tolika zajímavými i smutnými okolnostmi natáčení jako ten o dvou...
21.10.2020
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
21.10.2020
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
Reklama