Informační centrum Prahy 5 má v područí strana ANO a je zbytečné, míní opozice. Přesto spolkne miliony ročně

17.1.2018
Šárkos

Informační centrum v Praze 5 funguje už od roku 2009, v roce 2017 se transformovalo z původního centra na Vzdělávací a informační centrum (dále jen VIC).

„Jeho cílem je poskytování informací občanům, návštěvníkům a turistům a rozličné vzdělávací a rozvojové aktivity. Naší snahou je vzdělávacími aktivitami podpořit občany, cizince žijící na území Prahy 5, děti, učitele ZŠ a MŠ, podnikatele, znevýhodněné skupiny obyvatel a v neposlední řadě zaměstnance městské části Prahy 5,” uvedl mluvčí Prahy 5 Jakub Večerka.

Zeman a klíčníci vyzvedli české korunovační klenoty. Kdo si v minulosti korunu nasadil, ten brzo zemřel

V informačním centru je pro návštěvníky internet, mapy Prahy, brožury, časopisy, letáky kulturních a společenských akcí. Za přepážkou je pracovník, který jim pomáhá informace dohledávat. Vedle toho centrum poskytuje vzdělávací kurzy angličtiny, IT kurzy a pro děti cizinců třeba workshop “tolerance”. Od dubna 2017 doteď prošlo kurzy celkem 785 lidí, z toho 234 zaměstnanců městské části.

“Hlavním úkolem centra mělo být vzdělávání úředníků a dalších městských částí. To ale nedává smysl, protože vzdělávání úředníků si dosud městské části řešily samy. Před zhruba třemi lety bylo dohodnuto, že se má informační centrum zrušit. V minulém roce proběhlo jen několik seminářů, ale to nám připadá tak málo, že není důvod k jeho existenci,” uvedl Daniel Mazur, který vede místní sdružení Pirátské strany na Praze 5. Dodal, že rozpočtová příjmová položka centra není plně nezávislá na radnici.

Praha 5 chce mít v Portheimce galerii skla. S objektem se pojí zajímavá historie. Víte, jaká?

Informačnímu centru vládne strana ANO

“Už minulé vedení radnice se rozhodlo informační centrum zrušit, protože z auditu vyplynuly velké nedostatky centra, což byl důvod ho uzavřít. Ty politické strany (TOP 09 a KDU-ČSL), které dříve podpořily jeho zrušení, však v nové koalici strany ANO podpořili jeho obnovu. Centrum je v nyní plně moci strany ANO a vstupuje navíc do aktivit odborům městské části,“ uvedla zastupitelka Prahy 5 Tatiana Konrádová (Zelení).

Informace, které centrum poskytuje, jsou podle ní lidem k dispozici na radnici nebo na internetu. „Vzdělávací kurzy mohou provádět neziskové organizace, nebo je může realizovat městská část skrze své odbory. Odborů na to máme hodně a úředníků také. Radnice občas pronajímá prostory neziskovkám a vysokým školám, s těmi se pak dá dohodnout na možnosti vzdělávání. Rozhodně nepotřebujeme pro IT kurzy nebo kurzy pro seniory vlastní centrum,“ dodala Konrádová.

Ilustrační foto

Motolská skládka obsahuje nebezpečný odpad a nikdo tam nesmí. Na revitalizaci ale Praha 5 nemá peníze

Jestli samostatné VIC skutečně Praha 5 potřebuje, nebylo nikdy podrobně zjišťováno ani nebyla provedena studie ještě před rokem 2009, kdy bylo zakládáno.

Centrum spolkne každý rok 4,5 milionu

„Do informačního centra přijde asi 4,5 milionu korun ročně z rozpočtu městské části. A to na provoz, plat ředitelky a dalších zaměstnanců. Podle mého názoru nemá VIC naprosto žádný přínos. Myslím si, že školení pro zaměstnance má řešit úřad v rámci agendy úřadu, není potřeba na to zřizovat zvláštní příspěvkovou organizaci. Už v minulosti jsme chtěli centrum zlikvidovat, likvidace už byla schválená i zastupitelstvem. Pak se ale centrum s novým vedením obnovilo,“ uvedl zastupitel Prahy 5 Jan Smetana (ČSSD).

Překvapivé zjištění: Praha 5 je znečištěná kvůli emisím z lodí

Na samotný tok finančních prostředků VIC dohlíží dozorčí orgán strany ANO. „Nemáme informace, na co peníze jdou. Můžeme si je vyžádat,“ podotkla Kondárová. Strana ANO chce údajně prostřednictvím VIC realizovat spřátelené firmy a vzdělávací akce. Právě tudy v minulosti protekly velké peníze, které byly získávány z rozpočtu. Podle informací Našeho REGIONU byly vzdělávací akce jen „zástěrka“ pro praní peněz.

VIC má navíc problematickou minulost, co se týká dotací z Evropské unie. Dotace byly čerpány v roce 2009, tedy v době založení tehdejšího informačního centra. Byly však zpochybněny a městská část měla dotace ve výši osm milionů korun vracet. „Z toho ale zbyl pouze jeden milion korun, který městká část skutečně vrátila,“ podotkl Smetana. Kvůli neplnění podmínek dotace totiž dostala Praha 5 pokutu od hlavního města.

Architekt Kaplický před 9 lety náhle zemřel. Jeho stavby ve světě budí obdiv, v Česku kontroverze. Dočká se Praha jeho knihovny?

Z „pětky“ se má stát smart city

Vize Vzdělávacího a informačního centra do budoucna počítají s přeměnou Prahy 5 na takzvané smart city, pro rok 2018 plánuje patnáctiměsíční vzdělávací projekt pro zaměstnance Prahy 5. „Cílem je zvýšit odborné znalosti a dovednosti těchto zaměstnanců v oblasti veřejných zakázek, přestupkového řízení, ochrany osobních údajů, trestněprávní odpovědnosti, správního řízení a rovněž téma „chytrých měst“, čímž budou připraveni na změny ve veřejné správě a implementaci nového strategického dokumentu. Projekt bude trvat celkem 15 měsíců a výstupem bude 151 zaměstnanců MČ s osvědčením či certifikátem,“ dodal uvedl mluvčí Prahy 5 Jakub Večerka.

Palachův týden ve znamení demonstrace: Nedůvěřujeme vládě, vydejte Babiše a Faltýnka. Objeví se i podporovatelé Drahoše

Pokračovat chce VIC ve výuce anglického jazyka, IT kurzů a soft skills, které ve spolupráci s tajemníkem MČ Praha 5 nabízí i zaměstnancům dalších městských částí. Přibudou kurzy na přání zaměstnanců úřadu (supervize, osobnostní rozvoj, manažerské a komunikační dovednosti).

“Požádali jsme ministerstvo vnitra o další projekt na podporu integrace cizinců v roce 2018. Našimi cílovými skupinami budou učitelé MŠ a ZŠ Prahy 5, děti cizinců žijící na území Prahy 5, nově jsme do projektu začlenili i aktivity pro dospělé cizince,” dodal Večerka.

Pokračovat chce VIC v projektu Náhradní babička – jde o seznamování seniorů bez vnoučat s rodinami bez prarodičů – a v dalších aktivitách jako je tisk do tří stran textu pro občany zdarma, počítač zdarma a podobně.

Přehled

Kolik zaměstnanců Vzdělávací a informační centrum vyškolilo od dubna 2017 doteď?
Zaměstnanci MČ:
– PROXIO – duben – září, 70 účastníků
– IT kurzy – srpen – říjen, 83 účastníků
– AJ kurzy – říjen – prosinec, 69 účastníků
– ostatní – květen – srpen, 12 účastníků
Podnikatelé:
– GDPR, marketing a další – říjen – prosinec, 138 účastníků
Učitelé:
– projekt integrace workshopy – září – prosinec, 68 účastníků
Děti cizinců:
– intenzivní jazykový kurz – srpen, 38 účastníků
– workshop „tolerance“ – říjen – prosinec, 7 MŠ, 90 účastníků
– doučování v MŠ a ZŠ – září – prosinec– 146 účastníků
Občané včetně cizinců:
– různé, květen – prosinec, 71 účastníkůNepřehlédněte