Jak předcházet nachlazení a chřipce, ale i nákaze koronavirem

Nouzový stav jaře byl pro nás všechny těžkou zkouškou. V létě přišlo uvolnění a mysleli jsme, že jsme nad koronavirem už vyhráli. Se začátkem školního roku se však situace opět zhoršila, přišly opět restrikce, které vyústily v nouzový stav, a opatření se stále zpřísňují.

Dopřejte si pobyt na čerstvém vzduchu

Hlavním původcem nemoci není zima, ale především snížená odolnost sliznic a dýchacích cest proti nejrůznějším virům a bakteriím. Pobyt venku v přírodě podporuje prokrvení sliznic i dýchacích cest, čímž se zvyšuje jejich odolnost. Velmi pozitivní vliv má i sluníčko. Jak říkávaly naše babičky, kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

Samozřejmostí by měl být častý pochyb, který výrazně zvyšuje aktivitu buněk zodpovědných za dobrou imunitu. Když se nehýbete, obranyschopnost klesá. Kdo je odolný proti chladu a změnám počasí, je odolný i proti nemocem z nachlazení.

Teploty klesají, je ideální čas začít s během. Pojďte do toho

Bazény a sportoviště jsou v současné době zavřeny, a tak si zajděte na procházku do lesa, běžte si zaběhat, vyvenčete pejska. Na sport či procházku se teple oblečte. Vždy je lepší více tenčích vrstev než jedna silná.

Otužujte tělo

Rozhodně se nepřevlékejte do plavek a nechoďte plavat do volné přírody. Velmi pozitivně na tělo působí saunování, kdy se z těla vylučují mnohé škodlivé látky, které zatěžují imunitní systém. Do sauny v současné době nemůžeme, a tak můžete alespoň střídat teplou a studenou sprchu, která zlepšuje krevní oběh, a připravuje tak tělo na změny teplot při přechodu z vytopených místností do vnějšího prostředí. Podobně na tělo působí saunování, kdy se z těla vyloučí mnohé škodlivé látky, které zatěžují imunitní systém.

Důležité je i správné větrání a topení v místnosti. Ideální teplota v bytě se má pohybovat kolem 20 stupňů, na spaní ještě o pár stupňů méně. Nezapomínejte ani na zvlhčování vzduchu.

Dostatečně spěte

Denně bychom měli spát 6 – 8 hodin. Nejde jen o počet naspaných hodin, ale především o jejich kvalitu. Když dobře a kvalitně spíme, náš obranný systém má nastolen méně práce a velmi dobře zvládá regenerovat. Při nedostatku spánku je tomu naopak.

Naučte se ovládat svoje sny. Víme, jak si navodit a vychutnat lucidní spánek

Dbejte na zdravý jídelníček

Vhodně sestavený jídelníček by měl být v rámci posilování obranyschopnosti naprostým základem. Správně zvolené jídlo dokáže zázraky. Jídelníček bychom měli přizpůsobovat ročnímu období. To, že je snídaně základním jídlem dne, je dnes už obecně známou pravdou. Řada lidí však snídani odbývá nebo nesnídá vůbec. Vše je ale otázkou zvyku a dobré organizace. Chcete-li se ráno posilnit a připravit na dlouhý den, snídejte vývar. Připravte si ho večer a ráno ho jen ohřejte.

Domácímu ovoci dejte přednost před citrusy, zeleninu tepelně upravujte

Ovoce a zeleninu bychom měli konzumovat v každém ročním období. Řada lidí v zimě konzumuje citrusové plody. Ty však obsahují velké množství vitaminu C, ale bohužel náš organismus ochlazují. Citrusy dozrávají v tropických a subtropických oblastech v době největšího horka a místní je trhají přímo ze stromů, aby se v parném létě osvěžili. V našich podmínkách je mnohem lepší jíst jablka a hrušky, které dodají našemu organismu to, co potřebuje.

Ani zelenina by neměla v našem jídelníčku chybět. Čerstvá zelenina je pro tělo hůře stravitelná než ta tepelně upravená. Nemusíte zeleninu rozvařit, stačí ji jen trochu prohřát, aby neztratila barvu ani chuť. Vhodnou úpravou je restování, dušení či grilování. Opravdovým elixírem je kvašená zelenina. Alespoň trochu kvašeného zelí si dopřejte každý den.

Buďte řádně (na)kvašeni

Myjte si ruce

Vše, co platí pro prevenci chřipky, platí i pro zabránění přenosu koronavirem. Nemoc se přenáší z člověka na člověka při úzkém kontaktu kapénkovou infekcí, ale i kontaminovanými předměty. Dodržujte základní hygienická pravidla, pravidelně si myjte ruce. V supermarketu si dezinfikujte nejen ruce, ale i madlo nákupního vozíku či košíku. Vyhýbejte se velkému seskupení osob a omezte kontakt s nemocnými. Dýchací cesty si chraňte rouškou, tu látkovou denně perte, jednorázovou co nejčastěji měňte.

Zůstaňte optimisty

Během letních měsíců se uvolnila veškerá doporučení a omezení a nyní, v době druhé vlny epidemie, opět přicházejí ke slovu opatření a zákazy. Právě strach a nejistota negativně ovlivňují naši psychiku. Zkuste chvíli nezapínat zprávy, nečtěte statistiky o úmrtích. Podívejte se na hezkou komedii, poslechněte si hudbu, která navozuje klid a pohodu, dejte si něco dobrého. Nikdo neví, co bude za týden, za měsíc či před Vánoci, ale vězte, že stres je pro zdraví to nejhorší. Musíme věřit, že zase bude líp, a být alespoň trošku optimisté.

Zkuste dechová cvičení, díky kterým se zklidníte, zbavíte stresu a snížíte tlak

Včera, 15:40
Film o zombících, který vznikl podle stejnojmenné videohry, avšak v něm slovo „zombie“ neuslyšíte. Zajímavé...
Včera, 13:40
Podle údajů Českého statistického úřadu až 43 % zaměstnanců a až 60 % živnostníků pocítilo...
Včera, 11:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 11:40
Plejtvák obrovský, mořský savec z řádu kytovců, je největším tvorem, jaký kdy na Zemi vůbec...
Včera, 10:20
Větší břicho lidi obvykle velmi trápí. A jak by ne, je to celkem nebezpečná záležitost,...
Včera, 08:10
Chytli jste covid nebo chřipku či jste "jen nachlazeni? Uvařte si vývar! Vývar ze zeleniny...
28.10.2020
Nevím jak vy, ale já považuji podzim za nejkrásnější roční období. Hýří barvami a člověku...
28.10.2020
Velké šelmy celosvětově ubývají, avšak severoameričtí kojoti jsou v tomto případě výjimkou. Jejich populace naopak...
28.10.2020
Připravovala se jednoduše, s bylinami a kořením a opékala se na ohni. Zvěřinové pochoutky se...
28.10.2020
Nejčastější větou, která zaznívá v okamžiku, kdy se výzkumnice Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu AV...
28.10.2020
Dnes, v tento slavnostní den, který je však trochu upozaděn situací kolem koronavirové krize, si...
Reklama