Když si Katka nahmatala holé místo ve vlasech, zděsila se. Dnes je hrdou nositelkou plešaté hlavy

22.10.2019
Šárkos

Hned to celá vyděšená běžela říct svojí mamince. Společně pak přišly na to, že se zřejmě jedná o alopecii a hledaly vhodný způsob léčby. Alopecie je nemoc, která způsobuje vypadávání vlasů a ochlupení. Všichni známe alopecii u mužů v pokročilém věku, kteří mají „kouty“. Nicméně vypadávání vlasů se může objevit kdekoliv na hlavě, kde dojde třeba k omezení růstu vlasů na konkrétním místě.

Příčiny alopecie mohou být různé, třeba i dědičné. Na vině může být také špatné jídlo nebo stres. Navíc existuje druhů „plešatosti“ několik a každá se projevuje z jiného důvodu.

Katka spolu s maminkou objevily doktorku v České Lípě, kam musela Káťa dojíždět každý týden ve čtvrtek místo školy. Jezdila tam ale ráda, udělaly si z toho s mámou spíš takový výlet. Zastavily se při tom třeba na dobrém jídle. A tak, přestože musela pak Katka čekat v ordinaci na vyšetření skoro hodinu, nebyla z průběhu léčby nijak traumatizovaná.

Málem se neprobudila. Tereza se přiotrávila plynem a zažila klinickou smrt. Co bude po smrti?

Léčba se skládala z pravidelných injekcí a vodiček určených k potírání lebky. Tuto proceduru léčby podstoupila Kateřina několikrát. Zabrala vždy na půl až tři čtvrtě roku, ale pak se jí holá místa na hlavě udělala znova. Takhle to šlo asi 7 let, kdy dojížděla za svojí doktorkou. Jenže lysiny se objevovaly pravidelně pořád znova a vždy se jí objevovaly jinde.

Ozařování laserem jako záchrana?

Když byla Katka malá, je logické, že lysinky na hlavě tolik neřešila. Z pravidelné léčby lysinek už se pro ni stala rutina a vlasy jí vždy nějak dorostly tak, že to ani nebylo vidět. Zlom pro ni však nastal v 17 letech, kdy už z ní byla mladá slečna a měla svého prvního přítele. Tehdy už to začínalo být vidět o dost víc a ona se toho chtěla jednou provždy zbavit.

Tomáš zažil klinickou smrt. Zemřel na 70 minut, mluvil s mrtvými. Dnes žije normální život

Navštívila tedy kliniku, kde na tom byli s léčbou alopecie údajně nejdál, co se týká pokroku léčby. Tam podstoupila ozařování hlavy laserem, což byla procedura na 14 dní, kdy strávila pod laserem každý den dvě minutky. Pak jí vlasy opravdu začaly růst všude a ona konečně zažila, jaké to je mít „normální“ vlasy. Alopecie zmizela z jejího života a neukázala se dlouhých 5 let.

Drsný relaps a vše nanovo

Protože už skoro zapomněla, jaké to je, byl pro ni návrat nemoci o to šílenější. Nemoc se jí vrátila jak úderem blesku v momentě, kdy byla hodně vystresovaná. Měla dvě práce, problémy v osobním životě a bylo to pro ni neskutečně náročné. V práci si pak o pauze nahmatala vzadu na hlavě novou lysinku. Paradoxně to pro ni bylo o dost těžší, než když byla malá.

(https://www.youtube.com/watch?v=8WqCpakQm08)

Věděla, že by se neměla stresovat, to jí ale bohužel moc nešlo a jenom se jí plešatění zhoršovalo. Přestěhovala se do jiného města a zkoušela začít od znova. Snažila se myslet pozitivně, změnit svůj přístup. Měla však velké problémy se sebedůvěrou. Její stav byl horší a horší…

Pomohla jí až tahle věc

Ještě dlouhou dobu se „plácala“ v negativních myšlenkách a problémech spojených s padáním vlasů a lysinami. Pak se ale jednou přistihla, že myslí na to, jestli náhodou nejsou někde na její hlavě lysiny vidět, i když sedí jen sama doma. I když ji nikdo nemůže vidět. Tehdy si uvědomila, že by si měla knížku věnovanou sebelásce a sebepřijetí přečíst ještě jednou. A uvědomila si, že se celou tu dobu jedná možná právě o tohle. Ne o samotný problém s padáním vlasů.

Bledá mdlá pleť, mastné vlasy, únava i podrážděnost – to jsou signály, že jsou v našem těle nebezpečné toxiny

Katka si poprvé v životě objednala svojí první paruku, která se jí moc líbila – koneckonců, paruku může nosit každý den jinou. A konečně se odhodlala k ráznému kroku, s kterým z ní spadla všechna ta starost o její vlasy a veškeré trápení. Oholila si hlavu. A v tu chvíli si pomyslela, že takhle je to pěkné, že jí to sluší a vypadá mnohem lépe, než když měla vlasy. V tu chvíli se Kateřina konečně naplno přijala. A „problém“, který ohledně alopecie celou dobu měla, byl pryč.

FOTO: Katka si prošla hrůznou alopecií, dnes je za tuto zkušenost ráda

Katka si prošla hrůznou alopecií, dnes je za tuto zkušenost ráda - Káťa, dívka bez korunkyKatka si prošla hrůznou alopecií, dnes je za tuto zkušenost ráda - Káťa, dívka bez korunkyKatka si prošla hrůznou alopecií, dnes je za tuto zkušenost ráda - Káťa, dívka bez korunkyKatka si prošla hrůznou alopecií, dnes je za tuto zkušenost ráda - Káťa, dívka bez korunkyKatka si prošla hrůznou alopecií, dnes je za tuto zkušenost ráda - Káťa, dívka bez korunky
Další fotky
Katka si prošla hrůznou alopecií, dnes je za tuto zkušenost ráda - Káťa, dívka bez korunky


Nepřehlédněte