Klášter Sázava chystá rekonstrukce i bohatý program

20.1.2022
Andrea Cerqueirová
Další fotky

Klášter Sázava letos čekají rekonstrukce i plno rozmanitých akcí, včetně edukativních programů pro děti nebo seniory a další novinky. Chybět nebude koncert ani kupříkladu Květinový den.

„V jednom klášterním areálu, který Josef II. zrušil, došlo k situaci, že většinu částí obhospodařovali a vlastnili světští majitelé. Jinou část římskokatolická církev. Jedná se o kostel a kousek dlouhé budovy, která bývala obydlím opata a její část se stala farou. Čas šel dál, v roce 1951 přišlo znárodnění, vlastnicky se vše zcelilo, přičemž ještě předtím – před 2. světovou válkou – emauzští benediktini u Karlova náměstí v Praze vykoupili od soukromých majitelů části objektů a zahrad, respektive směnili je za jiné majetky a stali se také vlastníky. Kdyby nepřišly nacismus a komunismus, pravděpodobně by zcelili vše pod sebe a klášter obnovili. Tomu však novodobé dějiny nepřály, a tak při znárodnění existovali tři vlastníci, přičemž v restituci v 90. letech se vše znovu otevřelo, restituce trvaly více než dvacet let,“ připomněla pro Náš REGION kastelánka Jaroslava Matoušová z Národního památkového ústavu v kostce moderní historii.

FOTO: Klášter Sázava ve městě Sázava

Klášter Sázava ve městě Sázava - UVODNI FOTO BENESOVSKO Klášter Sázava chystá rekonstrukce i bohatý program – foto archiv Kláštera SázavaKlášter Sázava ve městě Sázava - FOTO BENESOVSKO Klášter Sázava chystá rekonstrukce i bohatý program – foto archiv Kláštera Sázava – Madona Sazavska a Madona ochranitelkaKlášter Sázava ve městě Sázava - FOTO BENESOVSKO Klášter Sázava chystá rekonstrukce i bohatý program – foto archiv Kláštera SázavaKlášter Sázava ve městě Sázava - FOTO BENESOVSKO Klášter Sázava chystá rekonstrukce i bohatý program – foto Julius Korec 2Klášter Sázava ve městě Sázava - FOTO BENESOVSKO Klášter Sázava chystá rekonstrukce i bohatý program – foto Julius Korec 3
Další fotky
Klášter Sázava ve městě Sázava - FOTO BENESOVSKO Klášter Sázava chystá rekonstrukce i bohatý program – foto Julius Korec 4Klášter Sázava ve městě Sázava - All-focusKlášter Sázava ve městě Sázava - FOTO BENESOVSKO Klášter Sázava chystá rekonstrukce i bohatý program – foto Julius Korec

Dva vlastníci

„Kolem roku 2000 se majetek vrátil dědičce soukromého majitele, která jej poté, co se ho nepodařilo prodat soukromníkovi, nabídla státu. Následně tehdejší ministr kultury Vítězslav Jandák podepsal kupní smlouvu, a stát se stává řádným vlastníkem některých částí. Stalo se tak 4. července 2006, aniž by věděl, že to je datum svátku sv. Prokopa a náš klášter jeho poutním místem. Vznikly kompletní projekty obnov, následně přišly církevní restituce, takže obnovy jsme už nestihli zrealizovat. Záhy totiž byly schválené tzv. církevní restituce se táhly a opět vznikla komplikovaná situace. Benediktini z Emauz si uvědomovali složitost provozu tří vlastníků, a svou část časem dílem odprodali nebo svěřili na čtyřicet let do věcného břemene státu a zahradu s ovocnými stromy u fary předali sázavské farnosti. Dnes tedy klášterní areál spravují dva vlastníci – stát vlastní přední část nádvoří s domy v první části a zahrady pro návštěvníky a prostor mezi bývalými klášterními obydlími a zahradami – tedy kostel, nedostavěné gotické trojlodí a fara – patří Římskokatolické církvi,“ objasnila Jaroslava Matoušová spletité vlastnické vztahy. Farní část, náležící církvi, je aktuálně po čerstvé rekonstrukci, státní objekty rekonstrukce čeká.

Úprava jeskyně

Projekty jsou již hotové. „Během prvního čtvrtletí, února nebo března, budeme soutěžit dodavatele na opravu vyhlídkové neorenesanční věže, která bude opravena nejen zvenčí, ale nově vznikne interiér a hezká doplňková trasa pro veřejnost. Její součástí bude tzv. opatská kaple, v půdách jsou zajímavé krovy, našel se tam například i erb světských vlastníků z 19. století. Nechali jsme též zpracovat projekt na úpravu Svatoprokopské jeskyně nad řekou, odkud podle legendy nechal poustevník Prokop vyhnat tisíc démonů,“ uvedla Jaroslava Matoušová. Svatý Prokop (konec 10. století Chotouň – 25. března 1053 Sázava) stál u zrodu poustevny, ze které se v 11. století vyvinul klášter. Původně to byl světský kněz, později poustevník, spoluzakladatel a první opat Sázavského kláštera. Stavořečen byl roku 1204. Místo obklopují zahrady, přičemž v té severní se konají kupříkladu oblíbené svatby i jiné kulturní aktivity. Další zahrady vedou k řece a doposud nikdy nebyly zpřístupněny veřejnosti. Proto potřebují obnovu. „Projekty máme, stejně tak i stavební povolení a závazné stanovisko památkářů. Když to dobře dopadne, jsme za Národní památkový ústav abonenty na evropské dotace. Letos by mělo být rozhodnuto, příští rok by mohly začít rekonstrukce,“ řekla Jaroslava Matoušová.

Sestra Sára před budoucím klášterem v Drastech

Karmelitky staví klášter v Drastech. V areálu nachází potěšení i veřejnost!

Tvůrčí dílny

„Ve spolupráci s Archeologickým ústavem Akademie věd a s dalšími institucemi se aktuálně chystáme žádat o finance z tzv. NAKI III, což je aplikovaný dotační program pro vědu a výzkum. Cílem by měly být nové expozice, a to i v prostorách, které také nikdy nebyly veřejnosti zpřístupněny – především autentické krásné sklepení nad řekou Sázavou,“ dodala. S tím, že ani jedna z rekonstrukcí by prakticky nenarušila stávající programovou nabídku pro veřejnost. Ten bude bohatý. Kastelánka se už teď těší na drobnosti, které klášter letos čekají. „Loni jsme získali malý úvazek na edukátorku. Vymýšlí a realizuje různé formy programů pro veřejnost, v našem případě pro mateřské a základní školy, o prázdninách pro rodiny s dětmi i dospělé, oslovit chceme i malé skupiny seniorů. Podstatou programů jsou i tvůrčí dílny, které nějak souvisí s klášterem – písařská dílna, archeologická dílna, věnovat se chceme i sklářství,“ uvedla Jaroslava Matoušová. Jeden z programů se bude týkat i bylinkové lékárny, protože v klášteře mají plno sušených bylin, kterými děti mohou plnit vonné polštářky.

Plno novinek

„Nedávno zemřela má dobrá známá, která měla hodně knih. Její děti se ozvaly, že nám je darují. Získali jsme i velkou zámeckou knihovnu, kam je můžeme dát. Chceme ji umístit do prostoru, kde mohou lidé relaxovat, ale zároveň tam ještě neplatí vstupné,“ uvedla kastelánka. V dubnu také začnou prohlídky, a návštěvníci uvidí barokní stropy s malbami v 19. století zabílené, které se postupně odkrývají, přičemž každé dva roky přibude další malba. Odkrýt jich zbývá ještě asi šestnáct. Budou i speciální prohlídky prostor připravených k obnovám. Vše do sebe zapadá jak mozaika, vzniká příběh. „Zájemci o tyto speciální prohlídky si tudíž mohou vzít foťáky a dělat časosběr,“ uvedla Jaroslava Matoušová. V klášteře budou letos v sezoně i další akce – vyjma klasických prohlídek například už dva roky kvůli covidu odkládaný koncert Hradišťanu, Květinový den spojený s výtvarnou dětskou soutěží atd. Vyjma klášterních prohlídek a programů jsou také možné prohlídky kostelem zajišťované Římskokatolickou farností. Klášter se může pochlubit i novou publikací o historii i současnosti a informačním letáčkem.

„Malý Strahov“ je místo, kde se zastavil čas. Stará klášterní knihovna skrývá nejedno tajemství

Kingdom come

A ještě jeden projekt je v běhu. „Loni jsme pracovali na tom, aby pro zájemce, do budoucna případně i cizojazyčné návštěvníky, byla možná prohlídka bez průvodce, vystačili by si se svými chytrými telefony. V češtině to máme už nachystané. Člověk přijde do pokladny, koupí si tento typ prohlídky, kolegyně nechá jeho chytrý telefon s daty načíst přes QR kód, čímž bude mít přístup k této videoaudioprohlídce, jejíž součástí jsou nejen archívní fotografie, videoarty z interiérů a zpěvy mnišských chorálů, ale i záběry z české populární videohry známé po celém světě Kingdom come: Deliverance. Chceme to převést i do angličtiny. Myslím, že nejen pro Čechy a Moravany, ale i pro cizince by to mohlo být zajímavé. Anglická verze ale závisí na rozpočtu pro rok 2022 a zatím nevíme, v jaké výši bude schválen,“ uzavřela kastelánka. Ať tak či tak, při návštěvě Kláštera Sázava se bude na co těšit.

 

Sázavský klášter – poutní místo sv. Prokopa, otevřen i v zimě

Radim Cigánek, sázavský farář:

„Poutní areál sv. Prokopa v Sázavském klášteře bude mít po rekonstrukci otevřeno i v zimě. Stejně tak je po celý rok otevřen také kostel sv. Prokopa. Prohlídkový okruh provozovaný farností je tedy možno navštívit celoročně.

Po dokončení oprav na poutním místě sv. Prokopa v Sázavském klášteře na konci jara 2021 byl otevřen nový okruh: „Český patron svatý Prokop“. Tento okruh zahrnuje novou kapli svaté Barbory, Galerii svatého Prokopa, prohlídku varhan, návštěvu nové pojaté krypty s ostatky sv. Prokopa, vše doplněné komentářem k výzdobě kostela.

Břevnovský klášterní pivovar uvařil „cyklistické“ pivo se jménem mučedníka Adalberta. Víte, že je to nejstarší pivovar u nás?

Dlouhodobě nabízený okruh „Svatoprokopská Sázava“ je otevřen v běžném režimu Národního památkového ústavu (duben až říjen, jinak jen větší ohlášené skupiny). Naopak poutní místo sv. Prokopa a nový okruh v prostorách blízkých kostelu sv. Prokopa bude otevřen celoročně.

Přes zimu (říjen až duben) budeme mít otevřeno vždy v pátek od 13 do 19 hodin, o sobotách a nedělích vždy od 9 do 17 hodin. V tomto čase je také otevřena přímo naproti kostelu sv. Prokopa pokladna a prodejna suvenýrů, s náboženskou tématikou, křížů a dalších předmětů. Od listopadu zde budou k dispozici kromě katolických kalendářů také různé betlémy a další vánoční a dárkové předměty.“

Další informace lze nalézt na webu: https://www.sazavskyklaster.cz/

A na webu: https://www.svprokop-sazava.cz/

 

Foto: archiv Kláštera Sázava (3x), Július Korec (4x), Andrea Cerqueirová (1x)Nepřehlédněte