Kratší cesta znamenala vyfouknout obchodní zisk konkurenci. Kryštof Kolumbus, aneb co v učebnicích nebylo

Výlet parníkem po Vltavě může být docela romantickým zážitkem. Jako kluk pamatuji, jak se skláněl kouřící komín pod mostním obloukem, aby loď nedošla nějaké úhony. Klidná voda, bez vlnobití, břehy nedaleko. Civilizace na dosah, se všemi vymoženostmi druhé poloviny dvacátého století. Cítíme se bezpečně, i v této kocábce o výtlaku několika desítek tun. Bouře, kurděje, žraloci se nám myslí ani nemihnou. Vydali byste se na podobné lodi přes oceán?

Přeskočme nyní pět století nazpět. Píše se třetí srpen, 1492, a z přístavu, španělského města Huelva vyplouvají tři karavely. Karavela byla středověká, obchodní či válečná loď, používaná ve Středomoří. Jmenovaly se Santa María, Pinta, Niňa. Stěží větší, než ten výletní parník na Slapy. Bez lodního šroubu, s dřevěným trupem, a v případě nehody bez šance na záchranu. Tehdy se odvážili. Už vám svítá, že? Pochopitelně.

Oblíbená postava školního dějepisu, Kryštof Kolumbus. Tři lodi, se stovkou mužů se vydaly hledat cestu do Indie, západním směrem. Kratší cestou. Kapitalismus nesměle klepal na dveře Evropy a kratší cesta by znamenala vyfouknout obchodní zisk konkurenci. Následovala krátká zastávka na Kanárských ostrovech, kvůli opravě kormidla na lodi Pinta. Šestého září s vydali do neznáma, s důvěrou v Boha a kompas.

Den, kdy Kolumbus získal svolení objevit Ameriku. Jenže ta už byla dávno objevena

Málokteré řemeslo je svázáno s takovou spoustou pověr, pohádek a bájí, jako řemeslo námořnické. O tom, že je naše planeta kulatá, věděli již vědci v antickém světě. Eratosthenés dokonce vypočítal její rozměry a jeho přes dva tisíce let starý výpočet byl až zázračně přesný.

V roce 1492 o těchto objevech věděla jen církev a někteří vědci. Ti, kteří to věděli, však raději mlčeli, inkvizice měla dlouhé prsty. Několik týdnů trvající cesta, bez jediného ostrůvku před lodní přídí, v nich začala budit ty nejtemnější obavy. Země je plochá a na jejím okraji se oceán řítí do nicoty. Vzpoura ze strachu byla na spadnutí. Osmého října se naštěstí ve vodě objevila čerstvá tráva, o dva dny později opracované kousky dřeva. Snad jen tyto příznivé jevy blížící se pevniny, dokázaly potlačit vzpouru námořníků.

Návrat do roku 1492. Jak vypadal den, kdy Kryštof Kolumbus neobjevil Ameriku?

Jistě pamatujete také, čím se učebnice dějepisu našeho mládí vyznačovaly. S barevnými obrázky, ale s černobílým viděním světa. Jak to bylo všechno jasné a jednoduché. Padouši byli padouši a ti na opačném pólu hrdinové bez bázně a hany. Bez poskvrny a negativních lidských vlastností. Jednou z nich je dodnes i ten Janovan, který se zapsal do historie.

Definitivní důkaz o kulatosti Země byl podán. Za kořením kolem světa

Jaký vlastně byl Kryštof Kolumbus, ikona námořních výprav všech dob? No přeci admirál, vicekrál všech objevených území, odvážný dobyvatel všech moří. To uvádějí učebnice. Tyto pocty mu byly uděleny ještě před vyplutím. Kdyby bylo možné vyslechnout jeho námořníky a možná i domorodce na dnešních Bahamách, kam první jeho výprava dorazila, dozvěděli bychom se možná něco úplně jiného.

První domorodci, kteří Španěly uviděli, byli důvěřiví a mírumilovní. To byla chyba, protože co svět světem stojí, platí, že ten, kdo se nebrání, se stává otrokem. Než to pochopili, bylo pozdě a Španělé všechny protesty utopili v krvi. Tak tomu bylo i zde. Byl vůbec prvním? Těžko, tato výsada už dávno připadla Vikingům. Kolumbus velmi dlouho nesouhlasil s názory, že dorazil někam úplně jinam, než měl v úmyslu. Ani baskický mořeplavec, vynikající kartograf a faktický majitel vlajkové lodi Santa María, Juan de la Cosa, ho nedokázal přesvědčit. Žádný historický citát, s prvním krokem na nové zemi nezazněl. Objevitelské výpravy? K smíchu. Zlato, zlato, to byl hlavní cíl. Tvrdošíjně trval na svém a nemohl pochopit, že v Indii prostě zlato není. Na Bahamách také nebylo v požadovaném množství, tak si to Španělé vynahradili prodejem otroků.

FOTO: Kryštof Kolumbus

Kryštof Kolumbus - Kryštof KolumbusKryštof Kolumbus - Kryštof KolumbusKryštof Kolumbus - Kryštof KolumbusKryštof Kolumbus - Santa María KolumbusKryštof Kolumbus - Kryštof Kolumbus

Kolumbie, město Colón v Panamě, měna colón v Kostarice. Příkladů lze najít daleko více. Kolumbus, synonymum velikosti člověka. Houby s octem. Objevitel trpěl nemocí, na kterou nebylo léku. Touhou po moci a bohatství. Španělský námořník, Rodrigo z Triany, který se plavil na lodi Pinta, byl ve strážním koši na stěžni, když se 12. 10. objevila země před přídí. Kapitán Pinty byl frajer, řekli bychom dnes. Za úsvitu připlul k Santa Maríi, a požadoval pro Rodriga vypsanou odměnu deset tisíc, pro toho, kdo první zemi objeví. Kolumbus však zásluhy svému námořníkovi upřel a za objevitele se prohlásil sám. Neváhal dokonce rozpoutat po návratu spor, ve kterém se soud pochopitelně přiklonil na stranu admirála. To však v učebnicích dějepisu již nenajdete.

 

Dnes, 15:40
Stromy nám v posledních letech takřka mizí před očima. Sucho a kůrovec ztěžují stromům život....
Dnes, 13:40
Sexuální násilí je palčivé téma, které se může týkat tisíců i desetitisíců dětí. Na prevenci...
Dnes, 10:20
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 10:20
Věčně žíznivé hrdlo, a pohled na dno konvice s vínem. Kord, který neměl šanci zrezivět,...
Dnes, 08:11
Dnes jsou obchodní centra místem, kde často celé rodiny tráví volné chvíle. Kovové konstrukce a...
zpěvačka a moderátorka Jana Chládková
Včera, 17:45
Na dvou pilířích stojí pracovní život Jany Chládkové – na moderování a zpívání. Moderuje Noční...
Včera, 13:25
Nejvýznamnějšími a také nejproduktivnějšími našimi sochaři ve druhé třetině 19. století, v období pozdního neoklasicismu...
Včera, 11:15
Dušičky se blíží a květinářství i trhy nabízejí velké množství věnců, košíčků i jiných ozdob....
Včera, 09:05
Kostelec nad Labem býval vždy armádním městem, a to už od středověku. V současnosti jsou...
Včera, 07:55
Poselství demonstrace proti vládním opatřením mediálně překrylo násilí fotbalových fanoušků, policejní dělbuchy a vodní dělo....
24.10.2020
Česnek patří mezi krále kuchyně, a to nejen té české. Působí totiž, spolu s cibulí,...
Reklama