Kvalitní burčák poznáte zrakem

Burčák je de facto rozkvašený mošt. Měl by být podáván ve fázi, kdy je v něm ideální poměr cukru a alkoholu a nápoj není hořký. Aby mohl být burčák nazván burčákem, musí na něj být použity hrozny z Čech a Moravy. Nejlepší burčák bývá z raných aromatických odrůd jako je Muškát moravský nebo Irsai Oliver.

Podívejte se na něj

Burčák je zdrojem vitaminů a látek, které vám pročistí organismus, povzbudí mikroflóru ve střevech a ještě po něm zůstanete vcelku střízliví. Za socialismu nebylo možné nápoj sehnat, pokud vám ho neprodal soukromý vinař, který si ho vyráběl pro vlastní potřebu. Jak však poznat pravý burčák od toho ředěného?

Dobrý burčák od toho nepodařeného poznáte už zrakem. Dobrý burčák stále kvasí, takže jsou v lahvi nebo sklence dobře pozorovatelné drobné perličky uvolňujícího se oxidu uhličitého.
Burčák by měl mít okrovou barvu, ale může mít i mírně nahnědlé tóny. Neměl by být ale příliš kalný, neboť větší množství kalu se v burčáku objevuje až v pozdějších fázích kvašení, kdy už bývá většina cukru prokvašená, burčák je alkoholičtější a už není tak sladký, svěží a chutný.

Pitný režim nemusí být nudou. Vyzkoušejte netradiční nealkodrinky

Burčák od poctivého vinaře bývá už v počátku dobře cítit po odrůdě, z které byl vyroben. Určitě v jeho vůni nemá místo hniloba ani zatuchlina, které svědčí o chybách v procesu výroby. Pokud je burčák mírně cítit po droždí, vůně pochází z kvasinek, k burčáku přirozeně patří a v chuti a kvalitě mu to neubírá.

Sedm procent alkoholu

Vinař může burčák teoreticky vyrobit již za čtyři dny po sklizni hroznů, většinou to ale bývá deset dní. Pokud si koupíte burčák, který je ještě spíše mošt, můžete ho pít dva až tři dny, než se dostane do fáze intenzivního kvašení. Jestliže se již burčák ve fázi intenzivního kvašení nachází, je třeba ho vypít okamžitě. Burčák mívá mezi jedním až sedmi procenty alkoholu, nejlepší je vypít ho ve fázi, kdy má odhadem tři až čtyři procenta. To však laik jen těžko odhaduje.

Pivo je tradičním a oblíbeným nápojem. Přinášíme recepty s chutí zlatavého moku

Burčák by měl být uchováván v chladu. Ideální je ho umístit pootevřený do lednice. I v tomto případě ale platí, že vypít se musí co nejdříve. V lednici vydrží burčák den, maximálně dva.

Že něco není v pořádku, může naznačit také cena. Litr burčáku lze vyrobit zhruba ze dvou kilogramů vinné révy. Letošní burčák by se měl prodávat zhruba za 70 – 80 korun za litr. Nižší cena by v zákazníkovi měla vzbudit podezření.

Buďte řádně (na)kvašeni

Včera, 15:40
Náborový pesimismus firem se obrací k lepšímu, do konce roku firmy nepředpokládají velké otřesy. Vyplývá...
Včera, 13:40
Zámek Nelahozeves nalezneme na levém břehu Vltavy, necelé tři kilometry severně od Kralup nad Vltavou....
Včera, 11:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
meditace
Včera, 11:40
Mnoho lidí ve svém životě přijde do bodu, kdy začnou přemýšlet nad velkou změnou, nad...
Včera, 10:20
Víno s bylinkami se pro utužení kondice používalo již ve starověku. Víte, že vinná réva...
Včera, 08:59
S odchodem režiséra Jiřího Menzla, nejmladšího z představitelů takzvané nové filmové vlny 60. let, se...
Včera, 08:40
Komerční článek
Mnohé obce a města nyní řeší, které projekty elektronizace mají pro jejich organizaci smysl, a...
Včera, 08:11
V českých mediálních luzích a hájích pravděpodobně jen těžko najdeme někoho podobného, kdo by byl...
17.9.2020
Náhrobek, popsaný hebrejskými písmeny a pokrytý kamínky, je velmi zvláštní a velmi často navštěvované místo....
17.9.2020
Důležité je zde všechno. Autentický hlas, zpěv, pohyby, mimika, gesta, hudební nástroje. Ale ze všeho...
17.9.2020
Téměř osmdesátky se dnes dožívá legendární horolezec Reinhold Messner a to, co zažil, by vydalo...
Reklama