• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Ledová voda může být pro vašeho psa nebezpečná. Jak ho správně zchladit a neublížit mu?

  16.8.2018
  Michaela Procházková

  Parné dny nám v nejbližší době ještě neodejdou. Nedělají dobře lidem, natož psům, které svírá hustá srst. S horkem se vyrovnávají poměrně těžko a potřebují pomoc. Máme pro vás rady, jak správně zchladit svého psa.

  Psi se na rozdíl od lidí téměř nepotí a jejich vlastní ochlazení probíhá dvěma způsoby. První je změna v oběhovém systému. Dojde k roztažení drobných cév a zvýší se tepová frekvence. Díky tomu může pes teplo ze svého těla odvádět na povrch. Druhá změna je v zrychleném dýchání. Přes vypařování slin se odvádí velké množství tepla. Pes má umístěné potní žlázy pouze na tlapkách pro zvlhčení polštářků.

  Vybíráte vhodného čtyřnohého mazlíčka do rodiny? Nejdříve se podívejte na 5 nejinteligentnějších psích plemen

  Vyvarujte se „šokovému ochlazení“

  Šokové ochlazení může být pro psa velmi nebezpečné, může dojít až k jeho kolapsu. Z toho vyplývá, že rychlé ochlazení ledovou vodou není správné řešení. Pes by se měl ochlazovat pozvolna. V první řadě bychom měli použít pouze vlažnou, popřípadě studenou vodu. Nikoliv ledovou. Začínáme od jeho tlapiček. Pomalu postupujeme přes končetiny k bříšku a tříslům. Můžeme i lehce namočit hlavu. Avšak velké svalové skupiny bychom chladit neměli. Sval všeobecně nemá rád rychlý teplotní šok a pes by mohl být náchylnější ke křečím. Účinně nám poslouží i vlhký hadr či ručník. Nezbytnou součástí zdravého ochlazení psa je i pitný režim. Měl by se zavlažovat průběžně během celého dne.

  Člověk nebo pes? To je věčný boj na koupališti! Mají se psi koupat tam, kde malé děti?

  Kdy je vhodná doba na venčení?

  Psa je dobré venčit v ranních a večerních hodinách, kdy teploty ještě nedosahují extrémů. Během dne s ním můžeme na rychlou procházku, pokud je to opravdu nutné. Teplota chodníku dosahuje na nebezpečných 50 stupňů Celsia. Navíc hrozí poleptání od roztékajícího se asfaltu. Raději mu věnujte více času po ránu a večer, kdy už chodníky mírně vychladnou.

  Víme jak předejít problémům jako jsou migrény, suchá pokožka nebo otoky

  Alternativní ochlazení

  Pokud chcete svému pejskovi dopřát jen ten největší možný komfort, pak je pro vás alternativní ochlazení. V dnešní době plné technologických vymožeností seženeme nejrůznější pomůcky. Nejčastěji se kupují chladící podložky. Levnější varianta se musí nejprve vychladit v ledničce. Ty mírně dražší se samovolně ochlazují v čase, kdy pes leží mimo ní. Pejska chladí až po několik hodin. Pro aktivní majitele, kteří nechtějí nechat svého psa zavřeného během jejich cest, jsou k dispozici chladící oblečky. Teplotu psa dokážou udržet v komfortní zóně. Vyrábí se jak pro malá psí plemena jako je čivava, tak pro velká plemena jako je argentinská doga.

  FOTO: Psi ve vodě

  Psi ve vodě - pesPsi ve vodě - pes – border koliePsi ve vodě - 27846413_10210847119635841_363038884_oPsi ve vodě - pesPsi ve vodě - pes
  Další fotky
  Psi ve vodě - faucet-running-water-steel-861414


  Nepřehlédněte