Legenda zločinu Babinský. Kradl, vraždil a předstíral šílenství, aby skončil v klášteře

4.5.2018
Soňa Brunnerová

Středověký Břevnovský klášter zahalen do tajemství. K čemu kdysi mniši využívali pivo a čím klášter posloužil StB?

Skončil v klášteře

Píše se 4. květen roku 1841, kdy si legendární loupežník Václav Babinský u Vrchního apelačního soudu vyslechne finální ortel. Dvacet let těžkého žaláře. Již několik měsíců předtím ho pražský kriminální soud odsoudil ke stejnému trestu. Skončil ve věznici na Špilberku v Brně, kde byl až do roku 1855, poté se hrad změnil v kasárna. Babinský se ve vězení začal modlit, nosil růženec. Po propuštění v roce 1861 se ho ujaly řádové sestry boromejky. Dokud nezemřel, pracoval jako zahradník v klášteře sv. Karla Boromejského v Řepích, na místním hřbitově je také pohřben. Ale připomeňme si stručně jeho příběh.

Vyhlášený pražský nevěstinec navštívil i Franz Kafka. Salon Gogo lákal umělce i Habsburky

Dezertér a pak loupežník

Když mu bylo devatenáct, nastoupil k dělostřelcům, kde vydržel osm let a pak dezertoval a přisvojil si plukovní pokladnu. Předstíral šílenství, proto se místo Vojenského soudu octl v Invalidovně v Karlíně. Odtud po roce zmizel a stal se potulným loupežníkem. Vybral si hlavně sever Čech, kde na cestách přepadával pocestné a také statky stojící na samotách. Ve 30. letech 19. století stvořil loupeživou bandu.

Záhadná zmizení beze stopy. Kde jsou pohřešované ženy a děti?

Kradl i vraždil

Jeho noži roku 1833 neunikl pláteník Jan Blumberg, kterého přepadl u Horní Kamenice a usmrtil ho osmi bodnými ranami. Šlo o nejhorší z jeho zločinů. Potom zmizel do Polska. Na podzim roku 1835 navštívil svoje rodiště, teprve tehdy spadla klec, byl zatčen.

Historické skvosty v Praze a okolí se rozpadají před očima. Kdo je zachrání?

Na 500 pruských tolarů si Babinský a jeho kumpáni přišli v březnu 1830, když na Šluknovsku vykradl dům patřící mlynáři Antonínu Heinemu. Mlynář krátce na to zemřel na mrtvici. Loupil také 1. května v Lysé nad Labem.

V Brozanech na Litoměřicku vykradli dům Jana Krejzy, který pracoval jako převozník. Stalo se tak v půlce ledna 1831 a o rok později při zatýkání pokousal rychtáře V. Frankeho a poranil jeho pomocníky.

Sadistická šlechtična z Čech si nezadala ani s Čachtickou paní. Proč zůstaly její kruté činy zapomenuty?

Legendární loupežník

Babinskému se přezdívalo Ponkratický Venca. Byl vězněn pod číslem 1042. Rodák z Litoměřicka se dožil úctyhodných 83 let. Narodil se 20. srpna roku 1796 a zemřel 1. srpna 1879.

Za svého života se rád chlubil svými historkami, které vyprávěl v hostincích za pohoštění. Ještě za jeho života, roku 1862, vyšel první sešit o jeho skutcích. I proto se stal legendou.

Bez spojení není velení. Podívejte se na unikátní historické fotky spojovacích vojsk

„Dnes, dík zveřejněným soudním protokolům a z té daleké doby (viz. Karla Novotného „Babinský“) máme před sebou jasný obraz toho populárního loupežníka, který, pozbaven kouzelného nádechu vybájené romantiky stojí před námi jako prostý obyčejný zločinec, jehož cítění bylo na hony vzdáleno jakémukoliv humanismu. Byl to sprostý, otrlý zloděj, jenž, jak dnes bezpečně víme, škodil právě tak chudým, jako bohatým, a jenž proléval i lidskou krev. Na jeho případu právě vidíme, jak bývá někdy zločin nebezpečně glorifikován, když se z něho dělá nemístná sensace,“ napsal o něm novinář a spisovatel Josef Hais Týnecký (1885 – 1964) ve svém článku.

Odkazy v naší kultuře

Je mu věnována kniha Babinský, strašlivý lesů pán od Dagmar Štětinové nebo Václav Babinský od Adama Votruby. Již ve 20. letech minulého století vyšla kniha Babinský. Obraz doby a populárního loupežníka. S použitím soudních fasciklů z let 1828-1841, a roku 2009 kniha Adama Votruby s názvem Václav Babinský – život loupežníka a loupežnická legenda od Karla Novotného, kterou při troše štěstí seženete v antikvariátu. Nebo si můžete také přečíst dobový článek Babinský žije!

Radoslav Brzobohatý slavného loupežníka ztvárnil v seriálu Slavné historky zbojnické. Také ve dvacátých letech vznikly hned dva filmy. Podle ČSFD.cz byl první film „Babinský“ natočen v roce 1922 a druhý v roce 1926. Film Babinský zrežíroval Vladimir Chinkulov Vladimírov. Ve filmu si zahráli Češi i zahraniční herci.

FOTO: Václav Babinský – slavný český loupežník

Václav Babinský – slavný český loupežník - Václav Babinský – nejslavnější český loupežníkVáclav Babinský – slavný český loupežník - BabinskýVáclav Babinský – slavný český loupežník - Václav Babinský – nejslavnější český loupežníkVáclav Babinský – slavný český loupežník - Klášter svatého Karla BoromejskéhoVáclav Babinský – slavný český loupežník - Babinský – matrika
Další fotky
Václav Babinský – slavný český loupežník - Pohřeb Babinský

 Nepřehlédněte