Let Gemini 12 završil přípravy k zahájení amerického měsíčního programu Apollo, zatímco sovětský koncept obří rakety se ukázal jako chybný

Další fotky

Prezident John Kennedy ve svém projevu 25. 5. 1961 vyjádřil svou víru v to, že Američané ještě před koncem tohoto desetiletí mohou přistát na Měsíci a bezpečně se vrátit na Zemi. Tím byl mezi USA a SSSR odstartován neuvěřitelně finančně nákladný závod o Měsíc.

Jak dnes už víme, vyhrály jej Spojené státy, která měly více prostředků, všestrannější vědeckotechnický potenciál a také mnohem vyšší výkonnost americké ekonomiky. Sovětský svaz v tomto závodu nejen utrpěl porážku, ale navíc si nechal uniknout šanci na nadvládu v kosmu, kterou potřeboval k tomu, aby mohl nastolit komunismus v celém světě.

Dva kosmické milníky. Kosmické závody mezi USA a SSSR stále napínavější!

Došlo k tomu i proto, že komunističtí ideologové potřebovali neustále slavit a připomínat nějaká sovětská prvenství a úspěchy, nejlépe k některému výročí, jako byl 1. máj, říjnová revoluce atd. Proto vytyčili v kosmonautice zbytečně širokou škálu úkolů, např. měsíční program, meziplanetární družice nebo orbitální kosmické stanice, aby se bylo čím chlubit. Američané naproti tomu soustředili všechny své síly pouze na měsíční program. Komunistická propaganda nám potom mohla denně servírovat zprávy o tom, jak americká kosmonautika zaostávají za tou sovětskou.

Věnováno památce nezapomenutelného pejska, oběti sovětského kosmického výzkumu Lajce

Americké astronauty měla na Měsíc podle prvních návrhů dopravit „Nova“, mohutná superraketa s obrovským tahem motorů o průměru 15,2 metru a 144 m vysoká. Její návrh zůstal jen na papíře, protože vývoj motorů pro ni by trval mnoho let. Druhou možností bylo sestrojit dvě kosmické lodi schopné manévrovat tak, aby na Měsíci přistál jen měsíční modul schopný z něj zase odstartovat a spojit se mateřskou lodí na oběžné dráze kolem Měsíce, která se pak spolu s ním vrátí zpět na Zemi. V takovém případě by „měsíční“ raketa nemusela být tak mohutná a Američané si vybrali právě toto řešení. Program cesty na Měsíc nazvaný „Apollo“ měl dva předstupně – programy „Mercury“ (1958 – 1963) a Gemini“ (1962 až 1966), čili Bliženci (Dvojčata). Pojmenování tohoto druhého programu mluví samo za sebe – šlo o setkávání a spojování dvou kosmických objektů na oběžné dráze kolem Země.

Vzhůru na Měsíc! Kosmická sonda Luna 1 začala před 60 lety psát novou kapitolu kosmického výzkumu

V rámci tohoto programu bylo celkem vykonáno 12 misí, první dvě jako nepilotované lety sloužící k ověření technologií a vlastností lodi, následujících 10 pilotovaných misí bylo zaměřeno na plnění základních bodů programu. Poslední a vrcholný let, Gemini 12, se uskutečnil ve dnech 11. – 15. listopadu 1966. Kosmickou loď s dvoučlennou posádkou složenou z velitele Jamese Lovella a pilota Buzze Aldrina na oběžnou dráhu po startu z mysu Canaveral vynesla raketa Titan 2 GLV. Astronauti potom během letu čtyřikrát procvičili setkání a spojení s cílovým kosmickým tělesem Agena již dříve vyneseným na oběžnou dráhu kolem Země, dále provedli tři výstupy do vesmíru (tzv. EVA – Extra-Vehicular Activity) a 14 vědeckotechnologických experimentů. Aldrin také absolvoval delší pobyt ve vesmíru upoutaný na 30 metrů dlouhém laně, tzv. kosmickou procházku čili space-walk, během kterého vykonal určité práce na panelech Ageny. Posádce Gemini 12 se rovněž podařilo 12. listopadu 1966 proletět nad Jižní Amerikou oblastí úplného slunečního zatmění a vyfotografovat je okénkem kabiny. Mise Gemini 12 skončila ručně řízeným přistáním na padáku na hladině Atlantiku asi 5 km od letadlové lodi USS Wasp určené k vyzvednutí astronautů.

Černý den kosmonautiky. Na oběžné dráze posádka Sojuzu oslavila narozeniny, za 10 dní byli všichni mrtví

Sovětský kosmický program se oproti tomu soustředil na vývoj jedné obří rakety podle usnesení Ústředního výboru komunistické strany o zajištění výroby raketového komplexu Sojuz určeného k pilotovanému obletu Měsíce vydaného 16. 4. 1961. Začínaly tak přípravy projektu supersilné rakety „N1“ vysoké 105 m, jejíž 1. stupeň měl průměr 16 metrů. První raketa tohoto typu odstartovala 21. února 1969, dva dny před mohutně slaveným „Dnem armády“. Po 68 vteřinách začaly motory 1. stupně hořet a raketa se zřítila 19 km od rampy. Potom následovaly další tři neúspěšné starty, po nichž byly v tichosti všechny práce na tomto projektu zastaveny. Spotřebovalo se na něj neskutečné množství prostředků, které si snad ani neumíme představit. Andrej Zubov v knize Dějiny Ruska 20. století například uvádí, že nejslavnější sovětský konstruktér raket Koroljov na přelomu 50. a 60. let říkal, že do vzduchu „vystřelujeme města“. Mínil tím to, že start každé z prvních sovětských raket byl tak drahý, že by za tuto částku bylo možné postavit celé nové město pro asi 30 000 obyvatel. A to byly proti raketě N1 doslova jen trpaslíci.

FOTO: Gemini 12

Gemini 12 - Astronauti Aldrin a Lowell ve své lodi (září 1966) – wikipedieGemini 12 - Astronaut Edwin E. Aldrin – výstup z kabiny Gemini 12 – wikipediaGemini 12 - Astronaut Edwin E. Aldrin, Jr. – wikipedieGemini 12 - Astronaut James A. Lovell, Jr. – wikipedieGemini 12 - Buzz Aldrin (v bílém skafandru) – nácvik v bazénu – commons.wikimedia
Další fotky
Gemini 12 - Diagram raket Saturn I, Saturn V (výška 110,6 metrů) a Nova 8L. – wikipedieGemini 12 - Gemini 7 v pohledu z Gemini 6 při jejich setkání ve vesmíru – wikipedieGemini 12 - Gemini 12 je nakládána na přepravní vozík – paluba letadlové lodi Wasp (kolem vesmírné lodi je připevně nadnášecí límec) -commons.wikimediaGemini 12 - Gemini 12 spojena s Agena lanem (raketový stupeň) -commons.wikimedia wikipedieGemini 12 - Letadlová loď Wasp-v letech 1965 a 1966 se podílela na návratu vesmírných lodí Gemini 6A, Gemini 7, Gemini 9 a Gemini 12 zpět na Zemi-wikipedie.Gemini 12 - Na palubu letadlové lodi USS Wasp dorazila šťastná posádka Gemini-12. Astronauti James A. Lovell ml. (vlevo), a Edwin E. Aldrin ml. – commons.wikimediaGemini 12 - Návrat Gemini 12 – commons.wikimediaGemini 12 - Návrat Gemini 12 – commons.wikimediaGemini 12 - Pohled n z Gemini 12 na Agena – spojení lanem – commons.wikimediaGemini 12 - Raketový stupeň Agena – commons.wikimediaGemini 12 - Gemini 12 - Řez kosmickou lodí Gemini – wikipedieGemini 12 - S Rogallovým křídlem se počítalo i v projektu Apollo (let na Měsíc) – wikipediaGemini 12 - Start Gemini 12 – commons.wikimediaGemini 12 - Start Genini 12 (11. listopadu 1966) – commons.wikimediaGemini 12 - Test Rogallova křídla v projektu Gemini – letecká základna Edwards (srpen 1964) – wikipediaGemini 12 - Znak Gemini 12 – wikipedieGemini 12 - Znak programu Gemini – WIKIPEDIEGemini 12 - Žabí muž skáče z vrtulníku do moře, aby zabezpečil Gemini 12 – commons.wikimediaGemini 12 - Žabímu muži připevňují k vesmírné lodi nadnášející límec – commons.wikipediaGemini 12 - Rogalo – wikipedie

Přes všechno vynaložené úsilí i finanční prostředky však SSSR boj o Měsíc prohrál. Američané přistáli na Měsíci necelé tři roky po letu Gemini 12, 20. července 1969, Rusové nikdy.

Dnes, 16:00
Je to skutečně nezvyk, držet opět v rukou housle. Více než rok svíraly pušku. Rozkaz...
Dnes, 13:59
Králíky jsou historicky nejvýchodnějším městem Čech. Leží v nadmořské výšce 560 metrů. Nedaleký Králický Sněžník...
Dnes, 12:25
Busking je tvrdou školou umění jako ve sportu. V současnosti zažívá svůj velký boom. Buskeři,...
Dnes, 09:59
Před sedmi lety odešel do hereckého nebe herec a dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana Jan...
Dnes, 08:02
Komu by se za horkých letních dnů chtělo vařit? Proto se v tomto období mnozí...
Včera, 15:59
Už jste někdy kráčeli po mořském dně? Zřejmě ne, pokud nepatříte mezi profesionální potápěče. Ten...
Včera, 14:00
Průběh počasí toho kterého roku můžeme hravě shrnout do téměř holé věty: Letos nebylo žádné...
Včera, 11:30
Se stavbou trati z Neratovic do Brandýsa nad Labem souvisely i stavby nádražních budov. Kostelecké...
Včera, 10:20
Když Miroslav Tyrš razil heslo „V zdravém těle zdravý duch!“, věděl, o čem mluví. Možná...
Včera, 08:05
Přestože letošní léto není tak tropické jako tomu bylo v předchozích pár letech, najdou se...
Reklama